Організатор голосування за "диктаторські" закони

Єфремова затримали 30 липня в аеропорту «Бориспіль», коли він намагався вилетіти до Відня. Його підозрюють у посяганні на територіальну цілісність та недоторканність України. Крім цього, Єфремова підозрюють у прямій підтримці злочинної організації "ЛНР", а також незаконному заволодінні майном "Луганськвугілля".

1 серпня Печерський районний суд Києва арештував колишнього регіонала на два місяці. Протягом цього часу прокуратура має надати суду переконливі докази провини Єфремова.

Нагадаємо, що Єфремова вже затримували в 2015 році. Тоді його звинуватили в організації фальсифікації голосування в парламенті 16 лютого 2014 року за диктаторські закони. Той же Печерський суд також тоді заарештував Єфремова з альтернативою у вигляді виплати застави у 3,6 млн грн. Заставу вніс екс-віце-прем'єр-міністр Борис Колесніков. Прокуратура також висувала звинувачення в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі і фінансуванні сепаратизму, однак Печерський суд не знайшов складу злочину за цими звинуваченнями. Зрештою, справу щодо фальсифікації голосування Єфремовим була закрита.

Як зауважив у коментарі сайту політичний експерт Тарас Чорновіл, ця справа була не дуже перспективною.

Єфремова звинувачували в тому, що голосував за бандитські закони. За Конституцією народний депутат може голосувати за що завгодно. Його мали звинувачувати у фальсифікації голосування або примушуванні до цього. Хтось із нардепів повинен був надати докази щодо того, що Єфремов шантажував або давав розпорядження членам лічильної комісії сфальсифікувати підписи. Це треба було підтвердити аудіозаписом або письмовим розпорядженням. Цього немає. Тому справу закрили, – підкреслив Чорновіл.

Сепаратизм і "ЛНР"

Цього разу Олександру Єфремову інкримінують більш серйозні злочини, і в Генпрокуратури є вагоміші докази проти екс-регіонала, ніж минулого разу. До того ж, тепер йому не вдасться вийти під заставу. Це не передбачено КПК.

Статті, які інкримінуються Єфремову, не передбачають застави, домашнього арешту або звільнення під особисте зобов’язання як запобіжного заходу. Тільки арешт, — зазначив генпрокурор Юрій Луценко.

Єфремова затримали саме зараз через його спробу виїхати з країни. За словами Чорновола, в ГПУ з’явилася інформація, що до Відня вже переїхав син екс-регіонала, а сам Єфремов розпочав переводити за кордон кошти і ресурси. Тому була підозра, що назад він не повернеться.

Реально, думаю, всі справи проти нього потроху доводилися до "кондиції" і наприкінці року вже були б готові до передачі в суд. Якби не спроба виїхати, то Єфремов був би зараз на свободі, – вважає Чорновіл.

В свою чергу політичний експерт Володимир Цибулько додає, що спонсорство Єфремовим сепаратизму було очевидним. Але раніше були певні застереження щодо його затримання. Зараз, на його думку, в Україні є сила і потенціал, тому правоохоронці поступово починають зачищати потенційних спонсорів так званої нової опозиції.

Під час судового засідання Олександр Єфремов заявив, що не збирався нікуди втікати з України. Він пояснив, що міг це зробити ще тоді, коли втікав Янукович і інші екс-регіонали. Однак це голослівні заяви. Після того, як з нього зняли електронний браслет, Єфремов, вочевидь, готувався до втечі. Просто це не так швидко робиться.

В той же час політолог Віктор Небоженко вважає, що Єфремов принесений у жертву в результаті домовленостей між нинішньої владою та справжніми лідерами колишньої Партії регіонів. На його думку, Єфремова просто таким чином здали, щоб самим уникнути його долі. Небоженко зазначив, що судовий розгляд справи може знову завершитися нічим.


У ГПУ є традиція саджати Єфремова

Юрій Луценко, звичайно, переконаний, що затримання Єфремова – це перший крок по притягненню до відповідальності організаторів сепаратизму, який призвів до війни. Про це він повідомив на своїй сторінці у Фейсбук. За його словами, "рішення суду засвідчило одужання України".

Однак чіткої впевненості в тому, що Єфремов буде притягнутий до відповідальності немає. Судова реформа вступить у силу лише восени, а до того часу, як зауважив політичний експерт Євген Магда, судді намагаються отримати собі так звану вихідну допомогу. За словами Тараса Чорновола, тільки в Україні суди виносять рішення про заборону розслідування певних кримінальних справ або з вимогою їх закрити. Такої практики в світі не існує. Хіба що в деяких корумпованих країнах. До речі, за таким принципом і була закрита справа проти Єфремова в 2015 році.

Нагадаємо, що підозрюваного в розкраданні державного майна в особливо великих розмірах – 205 млн грн. – заступника голови Одеського припортового заводу Миколу Щурикова Апеляційний суд Києва суд напередодні відпустив під домашній арешт. Причому, це не перший фігурант у справах щодо корупції, які розслідують ГПУ і НАБУ, який, як-то кажуть, відбувся легким переляком. Під заставу відпущений один з "діамантових" прокурорів Олександр Корнієць та інші. Народний депутат, якого звинувачують в організації злочинної групи і нанесенні шкоди державі понад 3 млрд грн. Олександр Онищенко виїхав спокійно в Лондон і збирається просити там політичного притулку.

Адвокати Єфремова вже заявили про підготовку апеляції.

З іншого боку, Юрій Луценко демонструє рішучість щодо доведення до логічного завершення – тобто суду – гучних резонансних справ. По-перше, він просто змушений довести, що відрізняється від своїх попередників-генпрокурорів, які не передали до суду жодної такої справи.

По-друге, у справі проти екс-регіонала Єфремова є, можливо, особиста зацікавленість Луценка. Саме з "легкої" руки Партії регіонів і Януковича він провів за ґратами два роки. Тепер його черга доводити їхню провину. Єфремов – ідеальна кандидатура, оскільки всі інші вже давно за кордоном.

Хоча, як зазначають деякі експерти, це може бути звичайний піар. На думку політолога Руслана Бортніка, таким чином провладні сили готуються до позачергових парламентських виборів.

При цьому, як зауважує Євген Магда, зараз правоохоронці, з одного боку, виконують суспільний запит на боротьбу з корупцією, яка роз’їдає Україну. З іншого, не варто очікувати, що ці проблеми будуть вирішені за один день.

За його словами, генпрокурору Юрію Луценку доводиться постійно показувати, що він готовий до певних різких і рішучих дій. Це пов’язано з тим, що ГПУ має значний шлейф негативу через діяльність різних генпрокурорів. Тому перед Генпрокуратурою стоїть багато викликів.

Справа Єфремова може затягнутися на роки. Та через два місяці ГПУ має надати суду вагомі докази проти екс-регіонала. Фактично ця справа стане лакмусовим папірцем ефективності роботи ГПУ. Або ж засвідчить, що в правоохоронній систему так нічого і не змінилося.

Чи притягнуть до відповідальності Єфремова? Думка експертів

Тарас Чорновіл, політичний експерт

Затримання екс- лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, який намагався вилетіти до Відня, говорить про те, що в Україні нарешті почали боротися із злочинністю і корупцією. За всіх візьмуться. І Єфремов так чи інакше був у черзі.

Можливо, що Єфремова ще деякий час не затримували б. Але його спроба виїзду з країни пришвидшила це. Як відомо, до Відня вже виїхав його син, і Єфремов почав переводити свої кошти і ресурси за кордон. У ГПУ, очевидно, побачили те, що називається "обґрунтованою підозрою" щодо того, що Єфремов може з Відня вже й не повернутися.

В ГПУ скористалися його намаганням покинути Україну. Адже він фігурант кількох кримінальних справ. Його притягнення до відповідальності означає, що після обрання судом запобіжного заходу в Єфремова вилучаються закордонні паспорти, і він втрачає можливість покинути Україну. Реально, думаю, всі справи проти нього потроху доводилися до "кондиції" і наприкінці року вже були б готові до передачі в суд. Якби не його спроба виїхати, то Єфремов був би зараз на свободі.

Причиною затримання Єфремова стало саме його бажання виїхати, а не звинувачення, які висунув проти нього колишній однопартієць Володимир Ландік. Він раптом захотів стати білим і пухнастим. В нього є особистий конфлікт із Єфремовим, який ще на початку 2000-их років потроху почав гноїти його. Зараз Ландік вирішив цим скористатися за принципом: якщо він ворог Єфремова, то чому не може стати другом новій владі? Вирішив зіграти і отримати бонуси.

В провадженні справ проти Єфремова, якого підозрюють у сепаратизмі, в махінаціях із шахтовим обладнанням і так званим регресним фондом по виплатам постраждалим на шахтах, перспектива є. На відміну від попередньої справи про голосування за диктаторські закони 16 січня 2014 року.

Вона не була дуже перспективною. Єфремова звинувачували в тому, що голосував за бандитські закони. За Конституцією народний депутат може голосувати за що завгодно. Єфремова мали звинувачувати у фальсифікації голосування або примушування до цього. Хтось із нардепів повинен був надати докази щодо того, що Єфремов шантажував або давав розпорядження членам лічильної комісії сфальсифікувати підписи. Це треба було підтвердити аудіозаписом або письмовим розпорядженням. Цього немає. Тому справу закрили.

Володимир Цибулько, політичний експерт

Питання про притягнення Єфремова до відповідальності саме за посягання на недоторканність територіальної цілісності і недоторканності України може говорити про встановлення більш-менш живої правової системи в країні.

Спонсорство сепаратизму в Луганській області екс-лідером фракції Партії регіонів Олександром Єфремовим є очевидним. Але раніше були певні застереження. Зараз в Україні є сила і потенціал, тому правоохоронці поступово починають зачищати потенційних спонсорів так званої нової опозиції.

Путін зробив ставку на організацію в Україні позачергових парламентських виборів. Революція, як сказав класик, повинна вміти себе захищати. У відношенні затримання Єфремова мова повинна йти про велику організовану злочинну групу на чолі з Януковичем.

Але важливо, щоб Єфремова засудили саме за сепаратизм. Якщо сепаратисти сідатимуть до в’язниці за несплату податків, як відомий американський гангстер Аль Капоне, то це буде квазі правова система. Важливо, щоб сепаратист сів за сепаратизм, а вбивця за вбивство. Це принциповий момент для країни. Якщо генпрокурору Юрію Луценку на рівні досудових розслідувань це вдасться, то це стане сильним сигналом суспільству про початок оздоровлення не лише економіки, а й державного апарату.

Віталій Шабунін, глава Центру протидії корупції

Кожен новий генпрокурор затримує Єфремова. Луценко зараз пішов найпростішим шляхом. Звинуватити в посяганні на територіальну цілісність можна з будь-яких слів, і це найпростіше. Потрібно висувати йому серйозні звинувачення, де є документи, які підтверджують корупційні злочини і очевидна доказова база.

Подібне звинувачення в черговий раз підтверджує остаточну деградацію правоохоронної системи. Одна справа – звинуватити в посяганні, а інша – розібратися в його документах з держзакупівель. Таке розслідування вимагає серйозних і детальних розглядів. У мене є поради ГПУ: є два епізоди, один з них корупційний, де є документи. Люди, працюйте з документами, а не з трактуваннями чиїхось слів.

"Корупційний епізод" із "Луганськвугілля" – справа про заволодіння державними коштами, розслідування по якій триває вже два роки, а підозру Єфремову досі не пред'явили.

Читайте також: Справа честі: які гучні справи повинні розслідувати Генпрокуратура і Антикорупційне бюро