Про це 24 Каналу розповів політолог Андрій Вігірінський. За його словами, зараз на Заході простежується певний позитивний наратив стосовно надання Україні військової допомоги.
Зверніть увагу Росія втікатиме з нашої території, – у Зеленського озвучили, що Україні треба для контрнаступу
Особливо це можна прослідкувати на відносинах Франції та Великої Британії.
Конкуренція за підтримку України
Як розповів політолог, після того, як Париж ухвалив рішення про надання Києву легких танків AMX-10RC, у західній пресі з'явилися публікації з заголовками: "Франція виграє конкуренцію у Великої Британії у частині підтримки України".
Завдяки ЗМІ створюється враження, що існує конкуренція щодо того, хто є більшим союзник України. Це нам на користь,
– зауважив Вігірінський.
Він додав, що якщо до цих "перегонів" долучиться ще й Фінляндія, то у підсумку це може лише посилити обороноздатність нашої країни.
Андрій Вігірінський оцінив ініціативу Фінляндії: дивіться відео
"Без згоди Німеччини ініціатива Фінляндії нічого не варта"
Водночас у Фінляндії назвали важливу умову для передачі Leopard 2 – на це має погодитися виробник танків, тобто Німеччина. За словами політолога, згода Берліна є не просто формальністю.
Це необхідність, без якої постачання танків не відбудеться. Адже виробництво – німецьке, і повинен бути експортний контроль з боку Німеччини,
– сказав Вігірінський.
Він додав, що є контракти на постачання, у яких, ймовірно, написано, що Фінляндія, купуючи Leopard у Німеччини, не має права передавати їх іншим країнам без згоди виробника.
"Тому Фінляндія може проявити ініціативу. Але якщо вона наштовхнеться на відповідь "Ні" з боку Німеччини, то ця ініціатива у публічному просторі нічого не варта", – сказав політолог.
Німеччина у грудні не погодилася дати Україні Patriot
Вігірінський нагадав, що у грудні була доволі схожа ситуація з боку Польщі, яка стосувалася систем Patriot.
Після падіння ракети у польському селі Пшеводув 15 листопада 2022 року Німеччина запропонувала розгорнути на території Польщі ЗРК Patriot. Варшава ж запропонувала передати ці системи Україні. Однак на той момент Берлін не підтримав цю ініціативу.
На той момент заяви Польщі не коштували їй нічого. Поляки розуміли, що Німеччина не самостійна в ухваленні рішень і їй потрібна згода США,
– сказав Вігірінський.
Як зазначив політолог, врешті ця ситуація вирішилася позитивно для України – системи ППО Patriot нам надають США. А вже після рішення Вашингтона про надання Києву такого зенітно-ракетного комплексу заговорили й в Німеччині.
Як варто сприймати пропозицію Фінляндії
Вігірінський додав, що зараз розгортається дзеркальна ситуація з Фінляндією та Leopard 2. На думку політолога, заяву фінської влади варто сприймати не як прямий факт ймовірної передачі танків. Це радше "ініціатива від друзів", які хочуть підтримати український народ у його боротьбі за демократичні цінності.
Чи є комунікація на рівні Фінляндії та Німеччини? І яка позиція Німеччини у цьому питанні? Йдеться навіть не про те, чи передадуть німці власні танки. Чи погодяться вони на те, аби їх надала Фінляндія?
– зазначив політолог.
Він додав, що наразі чіткої відповіді від Берліна щодо цього питання не пролунало.
"Формально фіни – хороші, німці – погані. Але, можливо, фіни й німці мають спільну точку зору, просто створюється певний інформаційний фон, який покращує позицію Фінляндії", – зауважив Вігірінський.
Україна може отримати танки Leopard 2: коротко
- У Фінляндії заявили про те, що готові надати Україні танки Leopard 2. Водночас влада країни наголосила, що для цього потрібна підтримка всієї Європи.
- Окрім Фінляндії, про надання танків Leopard 2 Києву заговорили також і в Польщі. Як розповів прем'єр країни Матеуш Моравецький, зараз тривають переговори з президентом Польщі Анджеєм Дудою про створення коаліції для передачі Україні такої важкої техніки.
- Політтехнолог Михайло Шейтельман припустив, що заява Фінляндії стане тим тригером, після якого Захід надасть Україні танки Leopard 2.