Відбуватиметься це в міру того, як міжнародні санкції, глобальний відхід від викопного палива та поглиблення політичної ізоляції підривають економічну могутність Росії.
Цікаво Кінець російського впливу в Центральній Азії: чому попереду боротьба між ЄС і Китаєм
Приклад Казахстану
Зокрема помітно відходити від сфери впливу Росії почав Казахстан. Так, ця розгалужена центральноазіатська нафтова держава поглибила зв’язки з Китаєм, Туреччиною, та Європою. Ба більше Казахстан:
- прийняв у себе сотні західних компаній, які покинули ринок Росії,
- прийняв у себе десятки тисяч росіян, які тікали від мобілізації,
- диверсифікував свої нафтові маршрути,
- заморозив низку проєктів з Росією через санкції,
- вийшов із угоди СНД про валютний комітет.
Зауважимо, що для Європи країни Центральної Азії, зокрема Казахстан, є альтернативним джерелом енергії для заміни російських вуглеводнів. Зокрема регіон відвідав помічник держсекретаря США Дональд Лу та запропонував 25 мільйонів доларів для розширення торговельних шляхів і залучення інвестицій. За словами Держдепартаменту, ця поїздка була спрямована на підтримку їхньої незалежності та територіальної цілісності.
Касим-Жомарт Токаєв відсторонюється від Путіна
Також показовими є зустрічі президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва зі світовими лідерами. З деякими з них – вперше за тривалий час.
Так, вперше за 7 років він зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі, щоб обговорити поглиблення економічних, енергетичних і освітніх зв’язків. У вересні ж він зустрівся з головою КНР Сі Цзіньпіном. Зауважимо, що лідер Китаю здійснив свій перший візит за межі власної країни після пандемії, щоб зустрітися з Токаєвим в Астані.
Під час зустрічі Китай прямо пообіцяв підтримувати територіальну цілісність Казахстану. Як зазначають у виданні, подібну обіцянку дав й президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган під час візиту в жовтні.
За словами WP, Токаєв також неодноразово висловлював підтримку Казахстаном територіального суверенітету України. Ба більше, казахи співпереживають долі нашої держави і проводять з нею паралелі. Адже Північ їхньої держави став домом для значної кількості етнічного російського населення.
Після всіх образ на адресу Казахстану з боку російських офіційних осіб, проти територіальної цілісності Казахстану, люди дуже обережно ставляться до Росії. Порушення територіальної цілісності України також пов'язане з казахстанським суспільством, тому що вони бояться, що те саме може статися з Казахстаном, зокрема на північній території Казахстану.
– розповів політолог Дімаш Альжанов.
Відносини Казахстану та Росії
- Російський опозиційний журналіст Ігор Яковенко вважає, що Токаєв зараз перебуває в ситуації, коли не може демонстративно обірвати зв'язки з Кремлем. Адже він розуміє непередбачуваність диктатора та має великий сухопутний кордон з Росією, який взагалі не охороняють. Попри це він усе далі відходитиме від Путіна.
- Ексміністр МЗС України Павло Клімкін вважає, що Токаєв й надалі буде їздити до Москви й Петербурга. Однак при цьому Казахстан дуже сподівається на перемогу України, адже добре усвідомлює можливі загрози від Кремля.
- Зазначимо, що раніше Касим-Жомарт Токаєв пішов у відкриту конфронтацію з російським диктатором Путіним, коли просто перед ним відмовився визнавати легітимність так званих "ДНР" та "ЛНР". Також він заявив, що не Росія врятувала Казахстан, тож кланятися в ноги його країна не буде.
До теми – як Казахстан віддаляється від Росії: відео