Про це 24 Каналу сказав казахстанський політик, підприємець, лідер руху "Демократичний вибір Казахстану" Мухтар Аблязов. Він на прикладі цифр пояснив вигоду Туреччини від співробітництва з Росією.
Дивіться також Путін не розуміє, наскільки його позиції слабкі: чому диктатор продовжує ігнорувати реальність
Зернова не угода
Зернова угода вперше була укладена минулого року задля безпечного експорту харчових продуктів з портів України. За цей час Росія декілька разів намагалася блокувати постачання. Попри те, що Туреччині начебто важливе українське зерно, Ердоган укладає угоди без усілякого конфлікту з Путіним, вважає казахстанський політик. Безпосередньо російському диктатору вона є невигідною.
"За цією угодою пройшло близько 30 мільйонів тонн зерна. Якщо помножити на ринкові ціни, то це майже 10 мільярдів доларів. Відповідно виникає питання: навіщо Путіну допомагати Україні, щоб вона отримала ці гроші. Цю зернову угоду Путін робить в балансі своїх політичних інтересів. Якщо він цього не зробить, то в іншому місці він втратить більше", – відзначив він.
Мухтар Аблязов про співпрацю Росії та Туреччини: дивитись відео
Посилення співпраці
За даними Аблязова, товарообіг між Туреччиною та Росією виріс на 83% і наразі складає 62 мільярди доларів. Плюс до цього 75 мільярдів доларів Туреччина отримує за транзит нафти через Босфор і Дарданелли. А також має дохід від іншого експорту, зокрема металу, добрив та іншого. Загалом – майже 150 мільярдів доларів.
"Тому коли є пряма економічна вигода для Ердогана і для Путіна ціною у 150 мільярдів (а в реальності більше) – 10 мільярдів, які йдуть по зерновій угоді, – це все невелика сума", – додав підприємець.
Залежність економік Росії та Туреччини
У Туреччини складана економічна ситуація. Національна валюта рекордно падає і знецінюється, резервів золотовалютного фонду недостатньо, заявив Аблязов. Але структура торгівлі Росії та Туреччини допомагає розвиватися останній. Зокрема, за рахунок туристів, яких 12% – з Росії.
Ердоган шукає баланс: з одного боку підтримує Україну, з іншого – торгує з Росією. Туреччина – країна номер 1, яка допомагає обходити Путіну санкції, в тому числі з поставок товарів подвійного призначення. Туреччина діє в рамках коридору,
– пояснив казахстанський політик.
Але, повертаючись до зернової угоди, то Ердогану вигідно, аби вона була підписана. Інакше Захід може посилити на нього тиск і змусить визначитися з одним стільцем, на якому турецький президент має продовжити сидіти. Ймовірно, він буде не на боці Росії.
Політика Росії та Туреччини: останні новини
- Днями Реджеп Ердоган продемонстрував свою підтримку України: завдяки домовленостям лідерів країн повернулися командири "Азову". Також турецький лідер підтримав вступ нашої країни до НАТО, заявивши, що Україна на це заслуговує. Тепер російський диктатор Владімір Путін може скасувати свою поїздку до Туреччини.
- Раніше Ердоган анонсував, що у серпні до нього має приїхати Путін. Це попри рішення Міжнародного кримінально суду. Тому велике питання наскільки ймовірна така поїздка ще й з цього ракурсу. Для російського диктатора вона важлива, адже Туреччина – не лише "хаб" для обходу санкцій, але територія для ведення бізнесу.
- Перед початком другого туру виборів Реджеп Ердоган заявляв, що Туреччина має позитивні відносини з Росією і санкції проти неї запроваджувати не збирається. Він також вважає, що Туреччина і Росія потрібні одна одній.