Політтехнолог Борис Тизенгаузен розповів 24 Каналу, що ніяких письмових заборон на удари немає. Проте, ймовірно, існують усні домовленості, яких дотримується Україна.

Дивіться також Є перевага, а реалізувати не можемо: чому Україні надважливо бити по російській території

Чому Захід не дає дозволу бити по Росії

У домовленостях з партнерами можуть бути описані види зброї та можливість завдавати ними ударів. Наприклад, умовно бити крилатими й балістичними ракетами по Росії не можна, а артилерією дозволено. Такий розклад цілком ймовірний.

До того ж недавно була заява польського міністра, що у випадку застосування Росією ядерної зброї чи навіть шантажу нею, союзники знищать всю російську техніку та угруповання на окупованих територіях.

Уявіть собі, що у росіян зараз немає можливості запускати КАБи. Як би тоді змінилася ситуація. Адже наші бійці називають це однією з найбільших проблем,
– зауважив політтехнолог.

Він додав, що частина західних країн справді боїться ескалації, тому вони не готові надати дозвіл використовувати їхню зброю по Росії. Також можна припустити, що у воєнній доктрині Росії є пункт про застосування ядерної зброї у відповідь на ракетний удар по країні.

Навряд чи очільник Кремля на це наважиться, але є відчуття, що хтось із партнерів Владіміра Путіна тоді може відкрито почати передавати зброю Росії. Навіть санкції не стануть на заваді, адже диктатори не приймають поразок один одного,
– додав Борис Тизенгаузен.

Очевидно, що дозвіл на удари по Росії уже давно на часі, адже тоді Путін наважиться на ескалацію не тільки щодо України, але й інших європейських країн. Це лише відкриє нові можливості для агресора.

Навіщо заявляти про введення військ, якщо росіяни прорвуть кордон, якщо можна просто дозволити бити по Росії тим, що вже і так передають Україні,
– наголосив Тизенгаузен.

Ще один важливий момент полягає у зміні риторики самих українців щодо того, що відбувається. Раніше всі дякували Заходу за допомогу, а тепер дедалі частіше лунають слова про зволікання, зраду та перемогу коштом України.

Позиція Заходу щодо ударів по Росії

  • Міністр закордонних справ Британії Девід Камерон повідомив, що Україні надаватимуть стільки зброї, скільки буде потрібно. Водночас офіційний Київ сам вирішуватиме, як та коли її використовувати. Він наголосив, що Росія б'є у глибину нашої країни, тому є потреба у справжньому захисті.
  • Очільник Міноборони Швеції висловив схожу думку. За його словами, відповідь на територію агресора є дозволена усіма законами війни. Ба більше, Україна піддається неспрокованому та агресивному вторгненню, тож має захищатися. Саме така можливість передбачена у міжнародному праві.
  • Втім, таку ідею поки не підтримують у США та деяких інших країнах. Думки американських чиновників щодо суттєво цього розходяться. Це підтвердив і президент України. Він сказав, що у цьому сенсі поки ніяких позитивних зрушень немає. Дискусії щодо зняття заборони тривають вже 2 роки.