Через кілька годин Орбан висунув умову для зняття вето – виплатити всі заморожені кошти для Угорщини. Політолог Ігор Рейтерович розповів 24 Каналу, чого чекати Україні від наступного голосування щодо виділення допомоги нашій державі.
Важливо Нова "демократія" Орбана: чому Угорщина стає частиною "Глобального Півдня"
Чому Орбан не буде опиратися наступного голосування
Цього тижня Європейська комісія погодилася вивільнити 10 мільярдів євро з 30, які були заморожені через можливі проблеми з верховенством права та хабарництвом в Угорщині після змін у судовій системі країни.
Віктор Орбан зазначив, коли лідери ЄС знову зустрінуться на початку 2024 року, щоб розглянути пакет 50 мільярдів євро для України, Угорщина спочатку переконається, що вона отримає всі власні кошти.
Я переконаний, що історія з виділенням коштів Україні буде позитивно вирішена на початку січня. Буквально на кілька тижнів відтермінується. Орбану хоч трохи треба було зберегти обличчя і вигадати для себе якесь пояснення, чому рішення було проголосоване,
– наголосив політолог.
На його думку, ситуація з виділенням фінансової допомоги Україні буде набагато простішою, ніж було рішення про початок перемовин з Україною про вступ в ЄС.
"Вето Угорщини при ухваленні рішення щодо виділення коштів у січні можна буде обійти. Хоча, я думаю, що Орбан не буде особливо опиратися. Він сказав таку ключову фразу, що йому треба побачити кращу та більш обґрунтовану пропозицію. Імовірно, до початку січня він її отримає. Також Угорщині ще розблокують гроші та процес виділення коштів Україні зрушить з місця, – підкреслив Ігор Рейтерович.
Допомога від ЄС для України: що відомо
- Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що після того, як Угорщина зірвала угоду Європейського Союзу про виділення Україні 50 мільярдів євро з бюджету ЄС, лідери ЄС вирішили повернутися до обговорення цього питання в січні.
- Нещодавно Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет Євросоюзу на 66 мільярдів євро для покриття витрат на наступні 4 роки, частина з яких піде на фінансову підтримку України у 50 мільярдів євро.
- 3 жовтня Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду – нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.
- Згодом Угорщина запропонувала членам ЄС розділити пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро і спершу надати тільки половину від ухваленої суми.