Що означатиме розірвання дипломатичних відносин з агресором та чому цього не було зроблено раніше – розбирався сайт 24 каналу.

Читайте Лавров і песець: слова, які доводять, що війну проти України готують ідіоти, невігласи та хами

Що означає розірвання дипломатичних відносин

У сучасному світі відносини між державами регулюються на підставі численних міжнародних та двосторонніх договорів, які визначають та регламентують різні сфери співробітництва тощо.

Проте, інколи виникають обставини, що унеможливлюють існування дипломатичних відносин між країнами. Наприклад, такою причиною можуть стати порушення державою міжнародно-правових зобов'язань, вчинення недружнього акту, у крайньому разі – війна.

Україна може розірвати контакти з Росією / Фото Крим.Реалії

Фактично, головним наслідком розірвання дипломатичних відносин є припинення будь-яких прямих постійних контактів між державами.

Як відбувається процес розірвання дипломатичних відносин

У міжнародному праві цей механізм визначає Віденська конвенція про дипломатичні зносини 1961 року.

Розірвання дипломатичних відносин відбувається на підставі статті 106 Конституції України та статті 7 Закону України "Про дипломатичну службу". Відповідно до цих документів, МЗС звертається до Президента України з такою пропозицією.

Подальшим кроком може стати офіційна заява та ухвалення відповідного нормативного акта Верховною Радою, а далі – відкликання дипломатичних представників та закриття дипломатичних представництв.

Підстави для розірвання дипломатичних відносин з Росією

З 2014 року Росія веде проти України неоголошену гібридну війну – вона окупувала Крим і частину Донбасу, вбила понад 14 тисяч українців, перетворила кілька мільйонів людей на біженців.

Крім того, кілька мільйонів співвітчизників фактично стали заручниками режиму Путіна на окупованих територіях – вони зазнають політичних репресій, стають жертвами етнічних чисток, а з 2022 року – ще й масових депортацій.

Що поганого Росія зробила Україні?
– заявила російська топчиновниця Валентина Матвієнко на засіданні Радбезу 21 лютого 2022 року.

Крім того, Україна зазнає постійних терористичних атак з боку Росії, а московська пропаганда постійно культивує ненависть до України та українців. Ці кроки є продовженням традиційної політики Російської імперії та СРСР щодо України.

Росія розв'язала війну проти України й культивує ненависть до українців / Фото novostipmr

До теми Як Росія 30 років намагалася знищити українську державність

Чому дипломатичні відносини не були розірвані раніше

Україна – миролюбна держава, українське керівництво до останнього намагалося зупинити російську агресію за допомогою дипломатії та переговорів.

Саме для цього необхідно було зберігати дипломатичні відносини між двома державами – їх розірвання знищувало б примарні шанси на мир, адже ліквідовувало "майданчики" для різних форматів переговорів, а всадити агресора за стіл переговорів стало б просто неможливо.

Хоча розірвання дипвідносин не завжди автоматично передбачає розірвання консульських відносин, українське керівництво вирішило нікому не делегувати функції захисту своїх громадян у Росії. Багато з них опинилися в Росії не з власної волі – наприклад, Росія автоматично вважає мешканців окупованого Криму "своїми" громадянами, хоч це й суперечить міжнародному праву. Натомість Москву це не зупиняє й вона розгорнула в Криму репресії проти українських громадян, а жертвам Кремля необхідна допомога, зокрема, дипломатична.

Важливо Обіцянки – цяцянки: що дав Україні Будапештський меморандум

Все ж існувала хоча б невеличка надія на те, що Росія прислухається до голосу здорового глузду та відмовиться від самовбивчої тактики.

Існує думка, що дипломатичні спроби України ні до чого не призвели, але це не так: Україна продемонструвала світу, що не бажає війни й готова вживати усіх заходів у всіх можливих дипломатичних форматах. Завдяки цій системній роботі вітчизняної дипломатії у світі у 2022 році виник консенсус щодо того, хто є агресором, а хто є жертвою, чого не було у 2014 році. Наразі з Росією лише Куба, Нікарагуа та Венесуела.

21 лютого 2022 року Росія вкотре перейшла межу та оголосила про визнання частини українських територій нібито "незалежними державами". Цей факт, здійснений, між іншим, навіть всупереч російським законам, довів, що нинішнє керівництво Росії зневажає міжнародне право та суверенітет України, а також продовжує неоголошену війну проти незалежної України.

У таких умовах для України нічого не залишається, як розпочати де-юре процес розірвання дипломатичних відносин з державою-агресором, адже де-факто він вже практично реалізований.

Зеленський розгляне питання щодо розірвання дипконтактів із Росією / Фото Офісу Президента України

У нинішніх умовах розірвання дипломатичних контактів з Росією має стати сигналом й для союзників України. Перехід від слів та обіцянок до дій повинен надихнути Захід до рішучих кроків з протидії агресору, який не лише напав на Україну, але й кинув виклик усьому цивілізованому світу, не дарма, більша частина нічного "параноїдального", за влучним спостереженням Єлисейського палацу, виступу Путіна була присвячена нападками на Захід.

Які дипломатичні представництва Росії є в Україні

Дипломатичні відносини між двома державами встановлено 14 лютого 1992 року. Наразі Росія має посольство в Києві та генеральні консульства в Харкові, Одесі та Львові (всі вони 22 лютого 2022 року у паніці спалювали документи на подвір'ях). Раніше було генконсульство Росії у Севастополі, але після окупації Росією Криму воно було закрито.

Важливо Консульство Росії в Одесі припиняє прийом громадян

Ще 23 лютого 2014 року Росія відкликала з України свого посла, те саме зробила за кілька тижнів і наша країна. Україна має посольство в Москві й консульства в Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Новосибірську та Єкатеринбурзі. До 2012 року діяло консульство України у Владивостоці.

Країна, яка розриває дипломатичні відносини та закриває свої дипломатичні представництва, може делегувати своє право представляти себе третій державі. Наприклад, Грузія після розірвання дипвідносин з Росією після російської агресії 2008 року, делегувала функції щодо захисту своїх громадян Швейцарії.

Зеленський розгляне запит про розрив дипломатичних відносин з Росією: дивіться відео