Україна планує завершити виконання всіх рекомендації Єврокомісії вже до грудня. Сам же початок переговорів, за очікуваннями, розпочнеться вже цього року.

Дивіться також "Новий Ізраїль"? Чи скасують в Україні призов, що таке рекрутинг і для чого його вводять

Нова процедура для України

Єврокомісія пропонує провести процедуру вступу України до ЄС за новою процедурою. Вона передбачає підготовку технічних питань переговорів про вступ паралельно з політичними – тобто, ймовірно, вже у грудні. Раніше це відбувалося покроково.

Після політичного рішення міжурядова конференція держав-членів ЄС ухвалювала обов'язковий технічний документ під назвою "переговорні рамки". Через це, наприклад, для Албанія та Північна очікували затвердження "рамок" понад два роки з моменту ухвалення політичного рішення. Окрім цього, ще рік тривала перевірка сумісності з правом Євросоюзу.

Комісія готова розпочати підготовчу роботу, зокрема аналітичну перевірку на відповідність українського законодавства acquis (скринінг) і підготовку рамки переговорів,
– йдеться у документі.

Однак, перш за все Україна має отримати згоду від усіх країн-членів ЄС на саміті у грудні.

Процес переговорів почнеться незабаром

Заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква заявив, що планує почати процес переговорів для вступу в Євросоюз до початку 2024 року.

Для нас дуже важливо і ми цього досягнемо – розпочати процес переговорів на початку наступного року,
– наголосив він.

Жовква розповів, що Угорщина не стане на заваді вступу України до ЄС. Буквально від завтра президент Європейської Ради Шарль Мішель, і лідери союзників у ЄС будуть говорити з прем’єром Угорщини Віктором Орбаном саме щодо українського питання.

Ігор Жовква переконаний, що Україні вдасться виконати всі критерії для початку переговорів вже до середини грудня 2023 року.

Україна та Європейський Союз

  • Єврокомісія рекомендує почати переговори про вступ України та Молдови до ЄС. Там також підготували звіт про прогрес, досягнутий Україною на шляху до ЄС. Однак спочатку рекомендації почати переговори передадуть до Європейської ради. Далі там мають прийняти політичне рішення, а вже після цього почнеться робота.
  • Згідно з опублікованим звітом, Україна виконала 90% рекомендацій для старту переговорів про вступ до Європейського Союзу. Решта реформ на шляху до виконання – Комісія схвалила ці зусилля.
  • Однак лідери ЄС просять Європейську раду зобов'язати нашу державу виконати ще декілька додаткових завдань перед початком переговорів. Річ у тому, що Єврокомісія не визначила як рекомендації очікування щодо антикорупційної реформи, антиолігархічного законодавства в частині лобіювання та нацменшин.