Чи справді був "ядерний потяг"

Так, днями британські ЗМІ повідомили, що у Росії відправили до кордонів України так званий "ядерний потяг". Однак цілком ймовірно, що це був не він. Про це 24 каналу розказав експерт Defense Express Іван Киричевський.

До теми Чи дійсно можна відстежити процес підготовки ядерного удару: відповідь експерта Defense Express

Він пояснив, що боєголовки, які мав би вивозити "ядерний поїзд" зберігаються на так званих спецсховищах, а вони, своєю чергою, розташовані у закритих адміністративно-територіальних утвореннях (ЗАТУ).

"Ці ЗАТУ контролюються російською ФСБ, і відповідно, без вказівки президента там в буквальному сенсі муха не проскочить. А тут якісь люди в промзоні знімають поїзд там, де стоять якісь незрозумілі вантажівки, при чому явно неадаптовані для перевезення цих ядерних боєголовок", – зауважив експерт.

Що не так із "Посейдоном"

Схожа ситуація була й з російською субмариною "Бєлгород", яка нібито вийшла зі свого пункту базування в Арктику, і там випробовуватиме торпеду "Посейдон".

"Росіяни заявляють, що їм начебто вдалося створити по суті мінісубмарину. Ця мінісубмарина має ядерний реактор, не управляється екіпажем, і на додачу до ядерного реактора має ще й ядерну бомбу на борту, начебто настільки потужну, що за задумом її творців ця торпеда має приплисти до узбережжя США і викликати там буквально ядерне цунамі, підірвавшись в морі", – розповів Киричевський.

Утім, торпеду чомусь досі не вивели на випробування, і ситуація з ним, за словами експерта, змушує пригадати й ракету "Буревісник" з ядерним двигуном, яку мали виготовити разом із "Посейдоном". Спроби випробувати цю ракету у 2019 році закінчилися передбачувано – вона просто вибухнула, спричинивши викид ядерних матеріалів.

Подібна історія стосується й носія цих підводних торпед "Посейдон" – субмарини "Бєлгород". Річ у тім, що його збудували на основі проєкту субмарин типу 949-М. До нього належав сумнозвісний для росіян "Курськ", який затонув під час навчань у 2001 році.

"Потім як розслідувала комісія ВМФ РФ причиною аварії "Курська", який втонув за 36 секунд, стали не тільки якісь недоліки у службі, але й в принципі конструктивні особливості човна", – зауважив Киричевський.

Це змушує сумніватися й у "Бєлгороді", створеному на основі невдалого проєкту з поганою живучістю. Звісно, цей факт не зупиняє росіян у тому, щоб лякати субмариною увесь світ.

Ну гаразд, це ("Бєлгород" – 24 канал) найдовша у світі ядерна субмарина – 181 метр, а з живучістю у неї що? Поки у них є можливість шантажувати, вони будуть шантажувати. А коли дійде справа до реального протистояння, незрозуміло, хто ще виграє,
– підсумував експерт.

Інформація про "Бєлгород" може бути вкидом

  • У Центрі протидії дезінформації при РНБО до новини про ймовірний вихід субмарини "Бєлгород" в арктичні води поставилися скептично. Там заявили, що НАТО, на звіт якого посилаються західні ЗМІ, не поширювало жодної схожої інформації. Тому припускають, що це новина могла бути вкидом з боку Росії.
  • Тим часом офіційна газета британського Королівського флоту опублікувала фото, які показують, де насправді може бути субмарина. Так, згідно з зображеннями, човен перебуває у Баренцевому морі, на північ від російського Кольського півострова.