Про особливості стратегічного партнерства Пекіну та Москви, прохання Кремля про військову допомогу і тайванську мрію КНР – в ексклюзивному інтерв'ю сайту 24 каналу розповів керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону у New Geopolitics Network Юрій Пойта.

Цікаво Китаю потрібна ослаблена Росія

Відносини Китаю та Росії

Юрію, РФ справді просила у Китаю про військову допомогу?

Точно це може знати тільки американська розвідка. Якщо це так, то публікація інформації про домовленості між Китаєм та Росією відбувається з метою тиску на КНР. Щоб показати світові, що ця держава аж ніяк не є нейтральною. Що вона надає допомогу Москві та повинна також нести відповідальність за дії Російської Федерації.

Чітко на це питання я відповісти не можу, але все ж не виключаю того, що Росія зверталася по допомогу до КНР. Такі звернення є непублічними, за неофіційними каналами через спецслужби.

Разом з тим, в поточних геополітичних умовах передача якоїсь допомоги Москві викличе набагато більше ризиків і загроз самому Китаю, ніж якихось вигод.

Китайська влада може допомагати російським партнерам хіба що фінансово, може допомагати обходити санкції, постачати певну продукцію, співпрацювати з російськими підприємствами, які знаходяться в санкційному списку, але робитиме це дуже обережно. Для того, щоб самим не потрапити під дію санкцій.

Сьогодні основний зовнішньополітичний пріоритет для китайців – це хороші, конструктивні відносини із західним світом. На заході в десятки разів більший ринок збуту. Там можна отримати вільний доступ до технологій і так далі.

Юрій Пойта, керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону у New Geopolitics Network / Фото з архіву автора

Відтак, Пекін може надавати допомогу, тільки не військову. Якщо він так вчинить, то про це відразу буде оголошено на полі бою. Надалі можна буде очікувати вкрай негативної реакції світової спільноти. Аж до міжнародної ізоляції. В такому розвитку подій Китай якраз не зацікавлений.

На які теми говорили Ян Цзечи та Саліван у Римі?

Ключовою темою була, швидше за все, війна Росії проти України. Представник Китаю доносив до свого американського колеги офіційну позицію китайського керівництва.

Китай буде дотримуватися нейтралітету вже традиційно для себе, не втручаючись у внутрішні справи інших країн.

Він підтримує територіальну цілісність і незалежність всіх країн світу, включаючи Україну.

І це, нібито, позитивний сигнал для нас. Але, з іншого боку, китайці ніколи не засуджують офіційно агресію Росії. Натомість повторюють, що російська стурбованість стосовно безпеки в Європі повинна поважатися. Китай виступає проти розширення НАТО і таким чином покладає провину за російсько-українську війну на натівську політику розширення.

Китай офіційно не засуджує Росію / Фото Getty Images

І насамкінець для Китаю Росія є стратегічним партером. Відповідно Пекін надалі розвиватиме відносини між державами.

Американська сторона в особі Салівана ставить собі за мету переконати Китай в тому, що не потрібно ставати на бік Росії. При цьому, попереджаючи китайських партнерів про неминучі наслідки.

Зверніть увагу Політолог назвав завдання КНР у війні Росії з Україною

І все ж таки окремі питання можуть бути вирішені. Американська сторона намагається запобігти передачі Кремлю китайської військово-технічної допомоги, переконати Китай не допомагати росіянам обійти санкційний режим.

Міжнародний статус та нейтралітет Китаю

Чи може Китай торгувати своїм нейтралітетом на подібних зустрічах, щоб підвищити свій міжнародний статус?

Це має сенс, це абсолютно має сенс. Ми розуміємо, що на цю мить Китай перебуває в процесі перетворення на наддержаву. Хоча офіційно про це ніхто з китайських урядовців не заявляє, але через років 10, приблизно на 2030 – 2035 рік, Китай стане першою економікою світу. Тому що його економіка зростає зі швидкістю 6% ВВП на рік. Тобто через 10 років це буде вже 60%.

Юрій Пойта: Китайська економіка зростає швидше, ніж економіки більшості країн світу / Фото з архіву автора

Це означає, що дедалі більше країн стають більш залежними від Китаю, бо для них – це ринок збуту. Наприклад, для України Китай є найпершим торгівельним партнером. Туди надходить 15% нашого експорту.

Це фрегати, крейсери, есмінці й так далі. Десантні кораблі. Ми бачимо, звичайно, інтенсивний розвиток.

Я веду до того, що Китай – це країна, яка дотримується принципів так званої "real politic" у своїй зовнішній політиці. Це означає, що національні інтереси ставляться вище за різні принципи, переконання, моральні правила.

Тому ми бачимо, що Пекін нібито постійно говорить, що він за міжнародне право і це для нього базовий принцип, але водночас не реагує однозначно на грубе порушення того ж таки міжнародного права Росією. Замість цього обравши для себе досить таки гнучку позицію.

Тому в обмін на свій нейтралітет, Пекін може пропонувати Штатам, щоб ті поступилися в питанні Тайваню, наприклад.

З іншого боку, якщо Китай відправить свою морську піхоту в Чорне море, щоб допомогти росіянам взяти Одесу – це обернеться поразкою вже для Китайської сторони, як я й казав раніше.

За темою У Росії бояться, що через слабкість армії Китай може "кинути оком" на їхні території

В експертних колах побутує така думка, що Китай хоче дочекатися максимального ослаблення Росії, щоб придбати собі за дешево якісь тамтешні активи. Які активи можуть бути цікаві Пекіну в першу чергу?

Передовсім мова може йти про підприємства нафтогазового сектору. Зокрема, родовища газу та нафти. Проте, інтерес цей не те щоб був дуже великим.

Китай швидше думає про збільшення кількості преференцій для своїх компаній на російському ринку за рахунок послаблення, в тому числі й дипломатичних позицій Кремля. Приміром, Пекін купуватиме російський газ за нижчою ціною. Мова про газ із газогонів "Сила Сибіру – 1" і "Сила Сибіру – 2". Останній поки що на стадії проєктування.

В Росії просто не буде інших ринків збуту.

Повертаючись до Ваших слів про стратегічне партнерство, хочу запитати: як зі стратегічним партнерством Росії та Китаю пов'язана відмова кількох крупних китайських банків співпрацювати з Москвою?

Таку поведінку банків можна легко пояснити небажанням потрапити під західні санкції.

Питання Тайваню

Коли і як Китай може здійснити захоплення Тайваню?

Окремі експерти схилялися до думки про те, що Китай розпочне військову операцію проти Тайваню в унісон з початком відкритої війни Росії проти України.

Щоб скористатися часом, коли увага США буде прикута до театру бойових дій у Європі. Як то кажуть, коли в сусіда горить хата, то можна підпалити і сарай, щоб не дати можливості швидко все загасити. Нібито і домовленості такі були з російським керівництвом.

Юрій Пойта: Китай не буде забирати Тайвань зараз, а десь через десять років / Фото з архіву автора

Особисто я негативно ставився до цієї точки зору. І більшість спеціалістів, з якими я спілкувався, в тому числі японських та американських експертів, вважали також цей сценарій малоймовірним. Бо повернення Тайваню для КНР є стратегічною метою, священною навіть.

Це повинно відбутися після того, як Китай стане наддержавою та виграє конкуренцію зі США. Цього можна буде досягти за все ті ж десять років. На той час китайські Збройні сили будуть достатнього добре обладнані. Так записано у Білій Книзі національної оборони Китаю. Там чітко вказано, що повернення контролю над Тайванем і возз'єднання китайської нації є священною метою всього китайського народу.

Китайське керівництво ніколи не приховувало бажання повернути Тайвань під свою владу. Якщо потрібно, то і військовим шляхом.

Також цікаво – Залишаться без унітазів: нові санкції проти Росії: дивіться відео