Євродепутати переконані, що Євросоюзу варто надати Україні статус кандидата на членство в ЄС. Про це мовиться в резолюції Європарламенту, яку 8 червня ухвалили під час засідання в Страсбурзі.

До теми Дуда починає тур країнами ЄС, щоб переконати зробити Україну кандидатом

За резолюцію Європарламенту щодо зовнішньої, безпекової та оборонної політики ЄС після агресивної війни Росії проти України проголосували 438 євродепутатів. "Проти" висловилися лише 65. Ще 94 утрималися від голосування.

Про що мовиться в резолюції

Передусім Європейський парламент рекомендував Раді ЄС погодитися, що "Версальська декларація визнає європейські прагнення України та її заявку на членство у ЄС, а також надати їй статус кандидата до ЄС, як чіткий політичний сигнал солідарності з народом України".

При цьому у резолюції згадали "європейські прагнення Молдови та Грузії", які подали свої заявки на членство після України. Щоправда, там немає рекомендації надати цим країнам статус кандидатів.

Європарламент просить дати зброю Україні

Європарламент просить країни Євросоюзу без зволікань надавати Україні зброю, яку просить українська влада як через Європейський інструмент підтримки миру й координаційний центр, так і за двосторонніми угодами між державами ЄС і Україною. Євросоюз вже виділив два мільярди євро на закупівлю зброї для Києва.

Також у резолюції закликали підтвердити, що "Україна, як і будь-яка інша країна, має суверенне право самостійно ухвалювати рішення щодо своїх політичних альянсів і економічної інтеграції, без втручання інших країн". Також європейські депутати попросили підтримати розслідування воєнних злочинів, вчинених Росією в Україні, зокрема й заклик до спеціального трибуналу ООН".

Але найбільш спірною темою знову виявилися санкції.

Європарламент переконаний, що Євросоюз має запровадити вторинні санкції проти організацій і третіх країн, які допомагають Росії обходити санкції й закликає детальніше вивчити вплив обмежувальних заходів на Росію.

Стратегічною ціллю вільного світу є допомогти Україні у підсумку завдати поразки російському агресору та відновити контроль над її міжнародно визнаною територією,
– йдеться в резолюції.

При цьому соціал-демократи захотіли уникнути згадки про поразку Росії, але їхню поправку не підтримали.

Також зберігся початковий текст резолюції, який говорить, що відсутність "адекватної" реакції на "російські агресії проти Грузії у 2008 році та проти України у 2014 році спонукала Росію продовжувати агресивні військові та політичні кампанії, включно з повномасштабним вторгненням в Україну".

Але знову втрутились соціал-демократи, яким вдалося замінити пункт проєкту, в якому мовилось, що Путін перетворив Росію на "тоталітарну державу-парію".

Коли ЄС прийме рішення щодо надання Україні статусу кандидата в ЄС

  • На початку травня представник МЗС Франції розповів, що запит України на вступ до ЄС обговорюватимуть під час засідання Європейської ради, яку планують провести наприкінці червня. Згідно з графіком заходів ЄС, воно відбудеться 23 – 24 червня.
  • Нагадаємо, що 9 травня Україна передала Європейському Союзу заповнену другу частину опитувальника, яка потрібна для отримання статусу кандидата на членство в ЄС. У цьому документі Україна оцінювала відповідність українського законодавства європейському. Першу частину опитувальника від Євросоюзу Україна заповнила ще в середині квітня та передала у Брюссель.
  • Прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі на пресконференції після саміту Євросоюзу заявив, що всі великі країни-члени проти надання Україні кандидатства на членство. Водночас він наголосив, що Італія підтримує європейський шлях України.
  • Президент Володимир Зеленський наголошує, що відмова ЄС надати Україні статус кандидата на вступ матиме масштабні негативні наслідки. Це може призвести до дестабілізації ситуації на континенті, адже Росія побачить, що Європа дає слабину.
  • 2 червня Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок виступила за надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу. Загалом Україну підтримують низка країн, зокрема Словаччина, Польща, Ірландія, Чехія, Литва, Латвія та інші.

До теми – Дуда починає тур, щоб переконати країни ЄС надати Україні статус кандидата: дивіться відео