Водночас Сежурне наголосив, що Україна не просить надсилати війська, ідеться про надання ЗСУ боєприпасів. Головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус пояснив 24 Каналу, що саме вплинуло на зміну риторики французьких високопосадовців, які зараз обрали більш войовничу позицію. Вона кардинально відрізняється від тієї, яку вони посідали раніше.

Читайте також Привид великої війни чи пусті слова? Чи введуть країни НАТО свої війська в Україну

Слова Макрона – реакція на дії росіян

На сьогоднішні висловлювання Еммануеля Макрона щодо війни, яку розв'язала Росія в Україні, вплинули події, що розгорнулися у 2023 році в Африці.

Треба на це дивитись крізь призму Африки. Росіяни або парамілітарні утворення, близькі до російського уряду впродовж 2023-го, витіснили французів з багатьох країн на цьому континенті. Всі пам'ятаємо історію з Нігером. Також в декількох африканських країнах, в яких Франція мала доволі значні інтереси, Москва відсунула Париж звідти,
– наголосив головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень.

Після цього стало зрозуміло, що французи так просто це не залишать і знайдуть спосіб відповісти Росії. Тому, зокрема, сьогоднішні висловлювання Макрона – це реакція на той факт, що росіяни викинули французів з Африки.

Потрібно "вдарити першими"

Коли у 2021 році Джозеф Байден сказав, що США в жодному разі не буде втручатися в конфлікти в Європі та не надсилатиме війська, Росія усвідомила, що може розпочати у Європі війну, в якій Сполучені Штати не будуть брати участь. Нині Франція хоче виправити цю ситуацію.

Макрон, роблячи войовничі заяви щодо можливості введення військ НАТО в Україну, може розраховувати на те, що в Росії повірять, що це реально може відбутися.

Путін колись казав, що його навчили в підворітті, що треба бити першим. Так ось сьогодні країни – члени НАТО можуть згадати цей його вислів і вдарити першими. До того ж, за словами Уса, не на своїй території, а в Україні.

Раніше дослідження окремих європейських аналітичних центрів показували, що за 6 – 10 років існує ризик загрози країнам Європи з боку Росії. Тому країни НАТО, не чекаючи, поки цей ризик переросте в загрозу, можуть "вдарити перші", відправивши свої війська в Україну.

"Проте найголовніше – відправляти меседжі Росії, щоб вона зрозуміла, що так легко не зможе захопити Україну і що у певний момент можуть з'явитися війська НАТО. Чи зможе Росія з ними воювати, враховуючи досвід її війни з Україною, коли вона не зуміла впоратись. Я не впевнений, що Росія готова до нового конфлікту", – зазначив Іван Ус.

Більше про заяви Еммануеля Макрона щодо війни в Україні

  • Президент Франції 26 лютого сказав під час спілкування з журналістами, що існує можливість, коли в Україну будуть направлені війська НАТО. Він уточнив, що це питання наразі не узгоджене між партнерами.
  • Очільник МЗС Франції Стефан Сежурне наголосив, що в разі відправлення західних військ в Україну вони не братимуть участі в бойових діях.
  • Пізніше Макрон наголосив, що заява була зважена та продумана. Також 4 березня він знову висловився з цього приводу, зазначивши, що не можна відкидати того, що відправлення військ НАТО в Україну відбудеться. Проте це не означає, що це може статися "в найближчому майбутньому". Водночас він заявив, що розпочинається дискусія про це. Також союзники розмірковують "про все, що можна зробити, щоб підтримати Україну".