До порту Очакова Зеленський прибув із суттєвим запізненням через поломку його літака.

Читайте також: Росія повернула Україні захоплені кораблі: все, що відомо

"На кораблях частково не вистачає обладнання. Ми говорили з адміралом і деякі речі я не можу сказати, але не вистачає частини озброєння. Я побачив стан, буде розслідування. Ми обов’язково звернемося до російської сторони, щоб вона повернула все, що там було", – заявив Зеленський, стоячи на тлі українських суден.

Я домовився (з Росією про повернення кораблів) ні на яких умовах, а просто – по телефону про повернення наших моряків і наших катерів. Я нічого ніде не підписував, нічого не обіцяв. Ми знаємо, що ми праві в цій ситуації. Ніяких умов немає,
– наголосив глава держави.

Він додав, що кораблі ремонтуватимуть близько 3 місяців і вони будуть на ходу.

Напередодні Зеленський на спільному брифінгу з прем’єром Чехії Андреєм Бабішем розповів, що дотримується певних забобонів через повернення кораблів.

Хочу вибачитися, що я зараз не поголений. Це не просто так. Ви знаєте, є таке українське слово "забобони". Дуже класне слово, я його дуже люблю. І от зараз я очікую кораблі. Кораблі повернуться – тоді я поголюся,
– сказав президент

Глава держави додав, що влада кожного дня робить якісь кроки, що наближають Україну до поверненння всього, що їй по праву належить.

Як Росія повернула Україні кораблі

Росія повернула малі броньовані артилерійські катери ВМС України "Бердянськ", "Нікополь" та буксир "Яни Капу" вранці 18 листопада. А 20 листопада всі українські судна прибули до порту Очакова.

Кораблі після року в російському полоні перебувають у жахливому стані. Так, росіяни познімали на суднах плафони, розетки і навіть унітази. А ще кораблі залишилися взагалі без електроніки: немає навігаційних систем та електронних компонентів бойових модулів, без яких кораблі не можна використовувати. Все це російська сторона залишила собі як "речові докази".

Історія захоплення кораблів: головне

  • 25 листопада 2018 року у районі Керченської протоки прикордонний корабель Росії протаранив буксир українських військових. Свій крок у Росії аргументували тим, що нібито судна ВМС неправомірно увійшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ і прямували до Керченської протоки.
  • Тоді ж агресор захопив 2 українських кораблі та взяв в полон 24 українських моряків. Їх згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО.
  • Проте, у травні Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити полонених моряків і захоплені судна "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу". Проте цього так і не відбулося.
  • 7 вересня РФ та Україна провели обмін утримуваними, під час якого на Батьківщину повернулися 24 військовополонені моряки. Проте кораблі країна-агресор не віддала.
  • 16 листопада росЗМІ повідомили, що РФ поверне Україні захоплені військові кораблі до проведення саміту в нормандському форматі, який пройде 9 грудня.
  • У МЗС РФ цю заяву спростували і наголосили, що передача ніяк не пов'язана з рішенням Міжнародного трибуналу ООН та запланованим на самітом нормандського формату.

Екіпаж захоплених кораблів
Екіпаж захоплених кораблів / Інфографіка 24 каналу