Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив про неможливість експорту зерна через перекриття Росією зернового коридору. Кубраков повідомив, що 30 жовтня через дії Росії з українського порту не змогло вийти судно, яке мало везти зерно в Ефіопію.

Дізнайтесь більше Росія вийшла з зернової угоди: навіщо це Кремлю та як відреагував світ

Росія перекрила зерновий коридор

За словами міністра, йдеться про судно Ikaria Angel, на яке завантажили 40 тисяч тонн зерна для Ефіопії в рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН.

Ці продукти були призначені для жителів Ефіопії, що перебувають на межі голоду. Але через перекриття Росією зернового коридору експорт неможливий,
– повідомив він.

У Міністерстві інфраструктури повідомили, що у зв'язку з тим, що українська сторона станом на 30 жовтня не має дозволів від Спільного Координаційного Центру на проходження безпечним коридором та проведення інспекцій, 218 суден фактично заблоковані на своїх поточних позиціях, зокрема:

  • 95 завантажених суден, які вже вийшли з українських портів та очікують на інспекцію для відправлення до кінцевого споживача,
  • 101 судно очікує інспекції на вхід до українських портів,
  • 22 завантажених судна чекають на вихід з українських портів.

Наголошуємо, що реалізація "Ініціативи про безпечне транспортування зерна та агропродукції через українські порти" носить винятково гуманітарний характер і Україна як сторона Ініціативи не порушила жодного з її пунктів,
– зазначили у відомстві.

Там також зауважили, що Україна не зупиняла рух вантажів через "зерновий коридор", навіть попри російські військові атаки на портову та енергетичну інфраструктури. Окрім цього, зафіксували 15 випадків наближення російських дронів та літаків на заборонену дистанцію до цивільних суден, що беруть участь в ініціативі.

"Разом з тим, зауважуємо, що фактична блокада "зернового коридору" з боку Російської Федерації розпочалася ще у вересні. Це проявлялось у штучному затягуванні та зменшенні кількості інспекцій, що призвело до створення черги у 176 суден з 2,1 мільйона агропродукції на борту", – додали в Мінінфраструктури.

Тож очевидно, що Росія має намір:

  • спровокувати масовий голод у нужденних країнах Африки та Азії,
  • створити гострий дефіцит продовольства у всьому світі.

"Хочемо підкреслити, що з моменту виходу першого судна вдалося експортувати понад 9 мільйонів тонн продовольства, з них понад 5 мільйонів тонн – до країн Африки та Азії", – мовиться у повідомленні.

Окрім цього, в межах Всесвітньої Продовольчої Програми під егідою ООН до країн, що перебувають на межі голоду, скерували 190 тисяч тонн української пшениці.

"Наголошуємо, що Україна залишається надійним партнером для цивілізованого світу та готова продовжувати оперативно збирати та відвантажувати агропродукцію для забезпечення глобальної продовольчої безпеки", – підсумували в Мінінфраструктури.

Туреччина повідомила про призупинення виходу суден з українських портів

У Міністерстві оборони Туреччини повідомили, що судна із зерном поки не виходитимуть з українських портів. Упродовж 30 – 31 жовтня проведуть перевірку тих зерновозів, які зайшли до Стамбула до заяви Росії про тимчасову зупинку дії зернової угоди.

Для розв'язання проблеми та продовження діяльності зернової ініціативи, яка успішно діяла до сьогодні, міністр оборони Хулусі Акар продовжує зустрічатися та координувати дії зі своїми співрозмовниками. Сторонам нагадують про важливість продовження ініціативи, яка має позитивний вплив на людство в усьому світі,
– повідомили у відомстві.

Туреччина закликає учасників зернової угоди розв'язувати кризові питання шляхом діалогу.

Росія вийшла із зернової угоди: що відомо на цей момент

  • Росія раптово вирішила вийти із зернової угоди, яка була підписала влітку в Стамбулі. У Кремлі цинічно заявили, що припиняють участь у зерновій угоді через вибухи у Севастополі. Росія звинувачує Україну та Велику Британію у вибухах.
  • Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що наша країна попереджала про плани Росії зірвати зернову угоду. Кулеба наголосив, що Москва блокує зерновий коридор під надуманим приводом.
  • Також Дмитро Кулеба інформував, що на цей момент Росія блокує 2 мільйони тонн зерна на 176 суднах. У МЗС вважають, що Туреччина та ООН повинні відреагувати на шантаж Кремля. Саме з Туреччиною та ООН Україна й Росія підписували окремі зернові угоди.
  • Президент Володимир Зеленський сказав, що рішення Кремля було цілком передбачуваним. Глава держави зазначив, що Росія ухвалила цинічне рішення заздалегідь.
  • Відомо, що 30 жовтня сторони зернової угоди не змогли домовитися про рух суховантажів морським гуманітарним коридором. Відтак, понад 10 суден виявилися заблокованими.

До уваги – Зеленський відреагував на обурливу заяву Кремля про зерно: дивіться відео