Через поведінку російських парламентарів, що прибули для участі в Міжпарламентській православній асамблеї, у Грузії розпочалися масові протести. Жителів країни, зокрема, обурило те, що російський депутат, член Комуністичної партії Сергій Гаврилов, відкрив сесію асамблеї, сидячи у кріслі спікера парламенту країни. Крім того, він говорив російською. Водночас вищезазначений представник Держдуми не вважає окуповані Кремлем Абхазію та Південну Осетію частинами Грузії.
З’явилося важливе відео: Як протестувальники в Грузії увірвались до парламенту
Зрештою кілька сотень протестувальників увірвалися у внутрішнє подвір’я парламенту, і після цього ситуація загострилася. Як пише видання "Новости-Грузия", натовпу протистояли поліцейські, що намагалися не пропустити учасників акції усередину будівлі парламенту.
На місце протестів також прибув міністр внутрішніх справ Георгій Гахарія та його заступники. За словами посадовця, "все, що тут відбувається, називається штурмом державних інституцій". Крім того, у внутрішньому дворі парламенту ще від початку акції перебували кілька десятків автобусів, з поліцейськими, екіпірованими щитами та касками.
Спершу протестувальники здійснили прорив у внутрішній двір, внаслідок чого серед людей утворилася тиснява. У результаті почали почуватися погано кілька осіб. Серед них – представниця партії "Національний рух" та колишня очільниця Нацполіції України Хатія Деканоїдзе. Жінці знадобилася медична допомога. Також після цього з внутрішнього двору вивели кількох поліцейських.
"Росія – окупант"! Протести у Грузії: мітингувальники спалили прапор РФ і заявляють про окупацію: відео
Протести загострилися біля будівлі парламенту Грузії: дивіться відео
Зрештою проти людей використали сльозогінний газ та гумові кулі. Вже відомо про десятки постраждалих як з боку мітингувальників, так і з боку правоохоронців. За останніми даними, вже постраждали щонайменше 240 осіб: серед них – правоохоронці і протестувальники.
Правоохоронці застосували на антиросійських протестах у Тбілісі сльозогінний газ: відео 18+
Серед потерпілих є і журналісти, їхня кількість становить близько 10 осіб. Зокрема, мовиться про кореспондента інформаційної агенції Reuters на Південному Кавказі Мака Антідзе, журналістів інтернет-видання On.ge Гванца Немсадзе та Анну Вахтангадзе, а також кореспондента "Руставі 2" Тамара Багашвілі та операторів телекомпанії. Крім того, на акції біля парламенту постраждали три оператори та один журналіст Громадського мовника Грузії. Двом з них надали медичну допомогу на місці, двох доправили до лікарень з ушкодженнями середньої тяжкості. Місцеві ЗМІ пишуть, що деякі з постраждалих представників ЗМІ перебувають у важкому стані.
Що говорить про протести грузинська президентка? Росія – наш ворог і окупант, – Зурабішвілі
Також під час розгону демонстрантів поранення в голову отримав Малхаз Мачалікашвілі. Цей чоловік упродовж декількох місяців проводить акцію протесту перед будівлею парламенту з вимогою покарати винних у загибелі його 19-річного сина під час спецоперації силовиків в Панкіській ущелині. Після того, як йому в лікарні наклали кілька швів, Мачалікашвілі повернувся до мітингувальників, передає "Ехо Кавказу".
Учасники акції кидали в поліцейських пляшки. Разом з тим, активісти у кількох спецназівців відібрали каски та щити. Щоправда, трохи згодом правоохоронці почали зачищати територію протестів. Так, на проспект Руставелі прибули додаткові сили спецпризначенців і водомети, за допомогою яких силовики почали відтісняти протестувальників. Водночас силовики для придушення волі активістів почали використовувати встановлені на поліцейських машинах звукові резонатори.
Думка третього президента Грузії! Саакашвілі закликав опозицію об'єднатися для усунення від влади Іванішвілі
У підсумку правоохоронці розібрали намети, встановлені раніше біля будівлі парламенту Грузії. Деякий час спецпризначенці продовжували застосовувати сльозогінний газ і гумові кулі, методично відтісняючи учасників акції навіть із сусідніх до будівлі парламенту вулиць.
Станом на 4 ранку за Києвом, заворушення у центрі Тбілісі припинилися, хоча туди продовжували прибувати люди. Однак, як з боку протестувальників, так і з боку поліції жодних дій один до одного не було.
Через скандал з російським депутатом і протесту, у якій він вилився, голова парламенту Грузії Іраклій Кобахідзе вже заявив, що піде у відставку.
Антиросійські протести у Грузії: дивіться відео
Детальніше про протести у Грузії – читайте в нашому матеріалі