Попри те, що закон є важливим кроком на шляху деолігархізації, він викликає чимало побоювань в українських політиків. Що думають про законопроєкт Зеленського основні політичні сили – читайте далі.

Важливо Законопроєкт Зеленського про олігархів вже надійшов на розгляд комітету Ради

"Слуга народу"

Джерело: пресслужба "Слуги народу"

У президентській партії наголосили, що законопроєкт про деолігархізацію має на меті забезпечення інтересів та національної безпеки України. Про це заявив член Комітету з питань нацбезпеки та представник президента в КСУ Федір Веніславський.

Президент вважає, що особи, які підпадають під ознаки, визначені цим законом – створюють реальну загрозу національній безпеці України. А тому має бути відповідний реєстр таких осіб,
– сказав народний депутат.

Він пояснив, що реєстр вестиме РНБО, адже саме вона є координаційним органом з питань національної безпеки. Пропозиції про включення особи до реєстру олігархів подає Кабінет Міністрів або члени РНБО.

"Європейська Солідарність"

Джерело: пресслужба ЄС у коментарі "Українській правді"

Партія, очільником якої є колишній лідер України Петро Порошенко, вважає, що це документ спрямований виключно проти їхнього лідера. В ЄС звинуватили президента Зеленського у тому, що він "намагається будь-яким способом позбутися Порошенка".

Цей законопроєкт має на меті захоплення влади шляхом присвоєння Зеленському позаконституційних диктаторських повноважень. На жаль, цей законопроєкт викликає абсолютно тотожні аналогії з сучасною Росією та Білоруссю,
– підкреслили у пресслужбі партії.

Водночас у партії Порошенка визнали, що державі дійсно потрібно докладати зусиль для зменшення впливу великого бізнесу на ухвалення бюджетних та політичних рішень, але робити це треба "завдяки системним змінам в антимонопольному та антикорупційному законодавстві".

Насамкінець у партії заявили, що Зеленський став президентом "саме на гроші олігарха Коломойського" і прийшов до влади "завдяки потужній підтримці телеканалів Коломойського, Медведчука та інших олігархів".

Актуально Якщо не зламати олігархічну систему зараз, то ситуація буде законсервована, – Устенко

"Голос"

Джерело: пресслужба "Голосу"

Народна депутатка та лідерка партії "Голос" Кіра Рудик наголосила, що проєкт закону не містить реальних змін та не допоможе боротись з олігархами.

Ми стільки розмовляли про цей законопроєкт, а коли побачили його, виявилось, що це абсолютний "пшик". Законопроєкт Зеленського суто популістичний, створений лише для того, щоб сказати: президент робить щось у цьому напрямку,
– вважає депутатка.

За її словами, президентський законопроєкт про олігархів містить велику кількість неточностей і незрозумілих пунктів. Мета документу, скоріше, не боротись з олігархами, а "отримати можливість застосовувати санкції на свій розсуд".

Крім того, політикиня звернула увагу, що законопроєкт про олігархів значно збільшує повноваження РНБО, що є спробою влади замінити суди та правоохоронні органи.

"Батьківщина"

Джерело: пресслужба "Батьківщини"

Народний депутат "Батьківщини" Сергій Євтушок також не вірить в ефективність законопроєкту про деолігархізацію. Він зазначив, що документ навряд чи допоможе збільшити надходження до бюджету. Водночас нардеп вважає закон "іміджевим і орієнтований на отримання електоральної підтримки главі держави".

Сергій Євтушок переконаний, що гроші в бюджеті з'являться тоді, коли антикорупційні органи виконуватимуть свої функції, а в парламенті й уряді – не буде лобістських історій.

До теми Це буде непроста історія, – Корнієнко розповів про деолігархізацію в Україні

У поданому президентом законопроєкті міститься визначення олігархів як осіб, які мають значний вплив у господарському, політичному житті країни, а також контролюють основні сегменти медійного простору. Як пояснив Сергій Євтушок, якщо цей закон набуде чинності, власники телеканалів просто переоформлять їх на довірених осіб або родичів.

"Опозиційна платформа – За життя"

Джерело: пресслужба ОПЗЖ

В ОПЗЖ підкреслили, що таким законом президент Зеленський "намагається відвернути увагу суспільства, влаштовуючи переслідування неугодних". Таку думку озвучив співголова фракції Юрій Бойко.

Законопроєкт про олігархів – суто популістський. Якогось раціонального зерна в ньому немає. Замість нього потрібно ухвалити закон про тих, хто не виконує передвиборчі обіцянки,
– зазначив Бойко.

Як партії виконували свої політичні обіцянки
Як партії виконували свої політичні обіцянки / Інфографіка "Слово і діло"

Що передбачає законопроєкт про олігархів

Документ має 13 сторінок та 10 статей. За словами Зеленського, цей документ є одним з пріоритетів. Його завдання – перетворити олігархів на бізнесменів, щоб не допустити їхнього впливу на економіку України.

Як сказав радник голови Офісу Президента з антикризових комунікацій Михайло Подоляк, цей документ покликаний:

  • захистити суспільство від деструктивного впливу олігархів;
  • змінити традиційну систему тіньових взаємовідносин між олігархами й публічними політичними суб'єктами.

Подоляк додав, що декларуванню підлягатиме навіть сам факт контактів між олігархом і чиновниками, депутатами, суддями, володарями вищих військових звань, керівниками політичних органів. Водночас Федір Веніславський також зазначив, що в реєстр олігархів потраплять особи, які відповідають щонайменше трьом із чотирьох критеріїв:

  • участь у політичному житті,
  • значний вплив на ЗМІ,
  • вартість усіх сукупних активів цієї особи має перевищувати 1 мільйон прожиткових мінімумів, тобто приблизно 2,3 мільярда гривень.

Якщо ж особа з часом позбудеться відповідності цим критеріям, її зможуть виключити з реєстру.