Російського газу пройшло через українську газотранспортну систему до Європи майже в чотири рази менше від початку року. А це 375 мільйонів кубометрів.

Читайте також: Росія відмовилася від компенсацій за поставки на окупований Донбас, – "Нафтогаз"

Згідно з контрактом, підписаним напередодні Нового року "Нафтогазом" та "Газпромом", через нашу ГТС мало проходити 178 мільйонів кубометрів блакитного палива. За попередніми підрахунками, це мало дати Україні додаткові 2% ВВП на рік і понад 7 мільярдів доходу.

Що відомо про новий транзитний договір між Україною та Росією?30 грудня 2019 року "Нафтогаз" та "Газпром" підписали нову транспортну угоду, яка забезпечує транзит газу через Україну ще на 5 років з можливістю продовження на 10 років. 1 січня Оператор ГТС України повідомив про початок транзиту російського газу згідно з новим контрактом.

Мінімальний гарантований транзит – 65 мільярдів кубометрів газу в перший рік і по 40 мільярдів у наступні чотири.

Транзит газу дає змогу не підвищувати тарифи для населення, а навіть знизити їх. Генеральний директор Оператора ГТС Сергій Макогон розповів, що він знизився вже майже на 20%.

Цікаво: Тарифи на газ у 2020 році: чи підвищаться ціни?

Різке зниження транзиту пояснюють тим, що ніхто не вірив у підписання контракту. Тому ані Європа, ані Газпром з Нафтогазом не були готові повністю завантажити систему.

Але не дивлячись на те, що система не була повністю завантажена й обсяги були дуже незначними, Газпром буде платити за всі обсяги, які були зарезервовані до того,
– повідомив виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

Через збитки від відкриття Газпромом "Турецького потоку" Україна вже припинила транзит до Туреччини та Болгарії. А це приблизно 450 мільйонів гривень на рік.

Що відомо про "Турецький потік"?Російський газ через газопровід "Турецький потік" з 1 січня вже почав надходити в Болгарію. Потужність кожної з двох ниток становить по 15,75 мільярда кубічних метрів. Одна із них призначена для постачання газу турецьким споживачам, інша – для газопостачання країн Південної та Південно-Східної Європи.

Газопровід прокладено по дну Чорного моря від російського міста Анапа до Киїкея на узбережжі Туреччини.
Будівництво "Турецького потоку" разом з другою чергою "Північного потоку" – частина російського плану щодо відмови від транзиту через Україну.

турецький потік
Карта Турецького потоку

Реформування ГТС

Через те, що Росія всіляко намагається уникнути транзиту блакитного палива через Україну, в ГТС мають намір протягом п'яти років реформувати та оптимізувати газотранспортну систему.

Читайте також: Росія платитиме Україні за транзит, навіть якщо не прокачуватиме газ

А саме перелаштувати українську ГТС на короткі транзити та перетворити її на такий собі "газовий хаб", надавши можливість іншим країнам зберігати блакитне паливо у наших газосховищах без сплати мита.