Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок сказав 24 Каналу, що законопроєкт буде спочатку голосуватися в верхній палаті, у Сенаті. Хоча порядок ухвалення законів передбачає спершу голосування його в нижній палаті, потім у верхній, а після цього його має підписати Джозеф Байден.

До теми Байден проти Трампа: хто досягнув більше на посаді президента США, – The Economist

Внутрішньопартійне протистояння

Коли готується спільний законопроєкт, він проходить процедурне голосування в Сенаті, де за нього мають віддати голоси 60% сенаторів. Потім документ спускається у нижню палату, де має відбутися процедурне голосування.

В теорії в підготовці цього законопроєкту нібито беруть участь лише сенатори – представники верхньої палати. Проте сенатори-республіканці і представники Палати представників – республіканці – члени однієї партії, а конфлікт, який виник є якраз внутрішньопартійним протистоянням,
– наголосив керівник Центру громадської аналітики "Вежа".

Майк Джонсон, спікер Палати представників, який заявив, що буде голосування щодо допомоги лише Ізраїлю, є представником трампістів. Тепер виникає ситуація, за словами Клочка, коли більшість республіканців виступають за ухвалення цього документу, а купка маргіналів-республіканців, яких постійно підбурює Трамп, – проти.

Після того як за цей документ проголосують в Сенаті, його має поставити на голосування очільник Палати представників Джонсон, який заявив, що голосування нібито не буде.

Проте є два шляхи обходу цієї проблеми:

  • у Палаті представників можуть винести питання про відкликання Джонсона з посади спікера;
  • можуть поставити на голосування цей законопроєкт і без Джонсона, тому що існує певна процедура, і тоді цей документ буде ухвалений поза його волею.

Трамп веде небезпечну гру

Також не всі республіканці бажають, щоб Трамп балотувався на посаду президента. Наразі тривають праймеріз, і ще не вирішено, чи буде саме він кандидатом від Республіканської партії.

"Мені було б тривожніше не побачити взагалі погоджений законопроєкт, тому що в Сенаті могли б відмовитись його розглядати. Водночас республіканці і в верхній, і в нижній палаті не зацікавлені ще більше загострювати партійну кризу напередодні виборів та проведення праймеріз. До того ж вони усвідомлюють, яку небезпечну гру веде Трамп, саботуючи міграційну реформу", – зазначив Валерій Клочок.

Більше про законопроєкт щодо підтримки України з боку США

  • В Сенаті США 4 лютого оприлюднили законопроєкт, який передбачає надання допомоги Україні (у розмірі 60,1 мільярда доларів), Ізраїлю та Тайваню. Також в документі зазначений механізм врегулювання ситуації на південному кордоні США.
  • Перше голосування за законопроєкт має відбутися 7 лютого.
  • Джозеф Байден прокоментував цей документ, зазначивши, що підтримує його. Він наголосив, що було досягнуто порозуміння щодо двопартійної угоди про національну безпеку, що складається з "найжорсткіших і найсправедливіших" прикордонних реформ за останні десятиліття.
  • Президент США підкреслив, що угода містить ще два важливих пріоритети та дозволяє Вашингтону зокрема "відстоювати свободу України" та "підтримувати її здатність" захищатися від агресії Росії.