Лідер КНДР Кім Чен Ин та президент США Дональд Трамп прибули до В'єтнаму ще у вівторок, 26 лютого. Голова Держради республіки зупинився у готелі Melia Hanoi, а президент США – в готелі JW Marriott.
Читайте також: У В'єтнамі двійники Трампа та Кім Чен Ина розгулювали містом та давали інтерв'ю: фото
Пред самітом Трамп заявив, що його зустріч з Кім Чен Ином буде приголомшливою. Він висловив думку, що лідер КНДР зробить "правильний вибір" на користь відмови його країни від ядерної зброї. Кім Чен Ин зі своєї сторони заявив, що Трамп проявив мужність, взявши участь у другому саміті. Він упевнений, що друга зустріч принесе реальний результат. Північнокорейський лідер висловив надію, що КНДР і США разом здолають недовіру та проблеми.
Початок другого саміту
Історичні переговори розпочалися о 18:40 за місцевим часом (13:40 за Києвом). Лідери обмінялися рукостисканнями, кілька разів притримали один одного за лікоть і підбадьорливо поплескали по спині. Трамп та Кім Чен Ин спілкувалися віч-на-віч протягом 10 хвилин. Після цього вони почали спільну вечерю, на якій були присутні з американської сторони: держсекретар Майк Помпео та виконуючий обов'язки глави апарату Білого дому Мік Малвені, а з корейської – заступник голови ЦК Трудової партії Кореї Кім Ен Чхоль, міністр закордонних справ Лі Ен Хо. Загалом вони провели разом на території готелю Sofitel Legend Metropole близько двох годин.
Лідери США та КНДР розпочали історичну зустріч // Evan Vucci
Дональд Трамп та Кім Чен Ин на спільній вечері після зустрічі // Evan Vucci
Підсумки першої зустрічі
Після зустрічі Трамп не виключив, що за підсумками другого саміту може бути підписаний мирний договір, покликаний формально покласти край Корейській війні 1950-1953 років. Зі слів президента США, діалог "був чудовим". Лідер КНДР в свою чергу також назвав бесіду "дуже цікавою".
Згодом у своєму Twitter Трамп написав, що провів чудову зустріч з лідером КНДР і з нетерпінням чекає відновлення дискусій у четвер.
Що було заплановано на 28 лютого
Згідно з оприлюдненим робочим графіком Дональда Трампа на 28 лютого, американський і північнокорейський лідери збирались провести другу бесіду "віч-на-віч", яка мала розпочатись о 09:00 за місцевим часом (04.00 за Києвом). Після цього зустріч мала відбутись у розширеному складі.
Об 11:55 (06:55 за Києвом) Трамп і Кім Чен Ин планували взяти участь у робочому обіді. О 14:05 за місцевим часом (09:05 за Києвом) лідери двох країн мали "взяти участь у церемонії підписання спільної угоди". Про який саме документ йшлося не уточнили.
Трамп під час зустрічі з Кім Чен Ином у В'єтнамі
О 15:50 за місцевим часом (10:50 за Києвом) Трамп планував провести прес-конференцію.
Проте вже 28 лютого графік зустрічі Трампа і Кім Чен Ина суттєво скоротили. Самміт завершився навіть без публічного виголошення спільної заяви лідерів. Також лідери країн скасували спільний обід.
До чого (не) домовились на другому дні самміту
Попри заяву Трампа, що самміт був продуктивним, його результати вдалими назвати складно.
1. Президент США Дональд Трамп і лідер КНДР Кім Чен Ином не досягли жодних угод щодо відмови Північної Кореї від ядерної зброї на саміті в Ханої.
Представник Білого дому повідомив, що лідери двох країн обговорили різні варіанти щодо реалізації денуклеаризації і економічних концепцій. Він наголосив, що команди обох сторін розраховують продовжувати переговори в майбутньому.
2. КНДР хотіла, аби США повністю зняли санкції з країни в обмін на денуклеаризацію в окремих районах Північної Кореї. США на це не погодились.
Вони хотіли повного зняття санкцій, але ми не могли зробити це. Вони хотіли провести денуклеаризацію в цілій низці областей, де ми хотіли, але ми не могли скасувати всі санкції. Ми продовжимо працювати і подивимося. У нього (Кім Чен Ина, – 24 канал) є певне бачення, але це не точнісінько наше бачення, але його бачення ближче до нашого, ніж було рік тому,
– прокоментував Трамп.
3. За словами Трампа, КНДР не поновить випробовування ракет та ядерної зброї.
"Я довіряю Кім Чен Ину і ловлю його на слові", – додав американський лідер.
4. Держсекретар США Майк Помпео натякнув, що переговори щодо денуклеаризації КНДР продовжаться найближчими тижнями, відтак сподіваються досягти прогресу у цьому питанні.
"Кім Чен Ин – особлива людина з особливим характером. Я думаю, у нас дуже тісні взаємини. Цього разу у нас були варіанти, і в цей раз ми вирішили не користуватися жодним з варіантів", – підсумував Трамп, додавши, що це були "два цікавих дні".
Трамп та Кім Чен Ин не домовились про ядерне роззброєння КНДР
Свою першу історичну зустріч Трамп та Кім Чен Ин провели у червні 2018 року в Сінгапурі. Там вони підписали важливу угоду, яка полягає у встановленні мирних відносин, звільненні полонених та спільній роботі над ядерним роззброєнням КНДР. Проте після того перемовини щодо денуклеаризації Корейського півострова зайшли в глухий кут.
Тому політики вирішили провести 27-28 лютого ще одну зустріч – у в'єтнамській столиці Ханої. Головною метою зустрічі було досягнення прогресу у виконанні домовленостей, яких політики досягли на першому саміті у Сінгапурі. Зокрема, Трамп із Кім Чен Ином говорили про подальший розвиток двосторонніх відносин, гарантування миру в регіоні та повну відмову Північної Кореї від ядерної зброї.
Дивіться відео: Трамп та Кім Чен Ин не домовились про ядерне роззброєння КНДР