Яка пенсійна система діє в Україні
У коментарі 24 Каналу експерт Андрій Павловський розповів, що в Україні на сьогодні є два рівні пенсійного страхування. Йдеться про основний солідарний рівень, а також про рівень добровільного пенсійного страхування.
Читайте також Колишнім чиновникам у 2024 році зменшать "астрономічні" пенсії
Павловський додає, що між цими двома рівнями планувалася ще одна система, а саме загальна обов'язкова державна система пенсійного страхування.
В примусовому порядку держава буде забирати певний відсоток частково з роботодавців, а частково з самого робітника. Усі відсотки накопичувалися б у державній накопичувальній системі. Втім, так склалось історично, і за об'єктивних обставин, що у нас тільки є перший і третій рівень пенсійного страхування.
Що передбачає нова накопичувальна система
Хоч запровадження цієї системи лише обговорюється, а відповідний законопроєкт не прийнятий, та все ж варто знати чого очікувати майбутнім пенсіонерам в Україні.
- Добровільно накопичувальна система передбачає обов'язкове відрахування коштів з громадян, які офіційно працевлаштовані.
- Кожен з них матиме власний рахунок, куди щомісяця зараховуватимуться кошти із зарплат.
- Для цього особи підписують договір з приватними (недержавними) пенсійними фондами.
Відтак при виході на пенсію крім основної солідарної пенсії, можна отримати ще й додаткові гроші, що накопичились,
– пояснює Андрій Павловський.
Недержавні пенсійні фонди (НПФ) інвестуватимуть кошти громадян у фінансові інструменти для отримання доходу. Так пенсіонер отримуватиме більше, ніж відклав на власний рахунок.
Куди інвестуватимуть кошти громадян
Експерт Павловський назвав декілька інструментів, завдяки яким можна це зробити. Як-от високотехнологічні та надійні галузі, які на початку дають високі прибутки. Тобто вони повинні бути вищими, ніж інфляція в країні.
Це може бути й консервативний варіант – державні ОВДП,
– додає співрозмовник.
Крім того, можна інвестувати в іноземні пенсійні фонди, якби в Україні була більш відкрита економіка. Такі фонди дають більше гарантій збереження коштів.