Перелякані жителі та туристи кинулися шукати сховок і порятунок, а коли оговталися та почули спростування – хтось, звичайно, розлютився, хтось розвеселився... але хтось і замислився. Справа в тому, що оця хибна тривога найбезпосереднішим чином продемонструвала всьому світу: почалася друга холодна війна. І в умовах "глобалізованого" та "діджиталізованого" світу вона може виявитися значно небезпечнішою, ніж перша. Інформаційні технології роблять світ дедалі вразливішим для подібних помилок, а ще – для хакерів.
Над цими райськими гавайськими островами 13 січня на мить нависла ядерна загроза, яка, на щастя, виявилася хибною
"Повітряний напад на Перл-Харбор" – надруковано на невеличких пожовклих папірцях. "Це – не тренування". Ці папірці лежать під склом у військовому музеї в столиці американського острівного штату Гаваї, місті Гонолулу. Саме ці депеші розповсюджувало військове командування США 7 грудня 1941 року – в день, коли японці розтрощили штаб американського Тихоокеанського флоту, та ще й добрячу частину самого флоту. Саме цей день вважається днем вступу Сполучених Штатів до Другої світової війни.
Читайте також: В США повідомили про ракетну атаку під час трансляції футбольного матчу: відео
Минулих вихідних для жителів Гавайського архіпелагу та численних туристів надійшла "модерна" версія цього попередження – на їхні мобільні телефони. СМС, розповсюджені по всіх мережах, закликали:
Загроза через балістичну ракету, яка летить у напрямку Гаваїв. Терміново прямуйте до сховищ.
Як і в 1941-му році – "це не тренування".
Повідомлення, яке спричинило паніку у 1,5 мільйона жителів островів та ще більшої кількості туристів, і справді не було ніяким тренуванням – це була помилка. Проста помилка оператора Служби захисту від катастроф, який банально натиснув не на ту кнопку та розповсюдив автоматичний "алярм". Пізніше його звільнили з роботи, влада вибачилася перед всіма... але, як то кажуть, "осад залишився".
Те, що сталося – нагадує, швидше за все, не стільки події Перл-Харбору, скільки події холодної війни. В ті часи подібні тренувальні, а іноді – й хибні тривоги мали місце не лише в США, а й в усьому світі. І нинішня хибна тривога – це символ того, що часи ядерної загрози, яка, відверто кажучи, ніколи не була повністю подолана – повертаються. Сьогодні ця загроза вагоміша, ніж протягом останніх 25 років.
Помилкове повідомлення про ракетну тривогу на Гаваях нагадує події холодної війни між США а СРСР
Якби мешканці Гавайського архіпелагу побачили подібне попередження на своїх екранах ще з десяток років тому, вони б сприйняли його, як якийсь дурний жарт. Проте нині вони виявилися всерйоз "накрученими" та наполоханими, аби жартівливо реагувати на цю новину. Тому що ще в листопаді Північна Корея вперше випробувала ракету, яка здатна донести ядерну боєголовку до островів – отже, до території США.
Читайте також: Джим Керрі розповів про пережитий жах після фейкової ракетної атаки на Гаваях
Саме тоді стало зрозуміло: держава із диктаторським режимом зі Східної Азії загрожує своєю "ядерною палицею" не лише Південній Кореї та Японії, а й Америці. За "гамбурзьким" рахунком, для американців не дуже важливо, як саме Кім Чен Ин дістався до цієї страшної зброї – чи то північні корейці, як він вихваляється, її самі зробили, а чи то отримали в подарунок від "доброго дядечка" з Кремля. Головне – ядерна загроза повернулася. Гавайські керівники одразу ж після цього ракетного тесту проголосили, що будуть випробувані тривожні сирени, які мовчали на архіпелазі вже більше двох десятків років. Тож хибна СМС-ка впала на підготовлений ґрунт.
Цікаво, що певна частина американців – серед яких опинилися численні знаменитості – одразу звинуватила в цьому... президента Дональда Трампа. Це, мовляв, його недолуга політика призвела до того, що Кім Чен Ин тепер загрожує безпосередньо США. Звісно, не можна сказати, що новий президент Америки – таке вже собі янголятко, але в цьому випадку подібні звинувачення є не лише безпідставними, а й витриманими у класичному стилі "невістка винна". "Ліві" американські діячі – як від політики, так і від культури – в будь-якому випадку бачать першочергово провину "правих" – і навпаки. Ті, хто звинувачує Трампа, не поспішають згадувати про те, що саме його попередник, демократ Барак Обама, довгі роки дозволяв Північній Кореї водити за носа весь світ та створювати свою ядерну зброю.
Читайте також: "Кнопкодави" Кім та Трамп: хто почне ядерну війну?
Тепер ця зброя в Кіма є й він її навряд чи випустить з рук, забезпечуючи, насамперед, "недоторканість" свого режиму. Можна сказати, що нинішні погрози глави Білого дому в бік Північної Кореї, які за стилем нагадують якісь ковбойські вестерни, є нічим іншим, як старою, випробуваною стратегією залякування. Саме вона була загальноприйнятною в часи холодної війни та виявилася ефективною: "ядерні держави" лякали одна одну й не починали "гарячу" війну. Можливо, саме така ситуація складеться тепер і в Східній Азії.
Проте, найнебезпечнішим в цьому випадку є інше: проста помилка призвела до ледве контрольованих наслідків. 38 хвилин суцільної паніки, аж допоки на ті ж мобільні телефони не надійшло спростування. Що, як одного чудового дня знову хтось натисне не ту кнопку – тільки тепер вже не надішле автоматичної СМС, а автоматично запустить ядерну ракету?
Військові США переймаються тепер трохи іншим питанням – що, як оцю "невірну кнопку" натисне не роззява-співробітник, а добре навчений та оснащений добрячою апаратурою хакер з якоїсь іншої країни? Нова холодна війна почалася, і почалася вона в цифровому, глобалізованому та пов'язаному однією велетенською мережею світі, де кожен рух може спричинити будь-які наслідки, до того ж на іншій половині земної кулі. І ця війна – точно ніяке не тренування.
Читайте також: Америка близька до ядерної війни із КНДР як ніколи раніше, – адмірал США