Найважливіші новини України та світу за суботу, 23 травня:
Смерть Валерія Давиденка
Ввечірі 23 травня у центрі Києва знайшли застреленим депутата від групи "Довіра" Валерія Давиденка. Загинув політик у власному офісі – неподалік Бессарабського ринку. У Прокуратурі Києва кажуть, що він мав вогнепальне поранення голови.
Детальніше Депутата Давиденка знайшли застреленим у власному офісі: що відомо
Тіло Давиденка виявила прибиральниця, а поряд з ним був пістолет. За словами екснардепа Сергія Лещенка, це власний нагородний пістолет загиблого.
Що кажуть правоохоронці
Станом на зараз невідомі основні версії слідства – було це вбивство чи, можливо, самогубство. Поліція Києва наразі розпочала кримінальне провадження за статтею про умисне вбивство. Інших подробиць чи ймовірних версій наразі немає.
Що кажуть колеги
Спікер Верховної ради Дмитро Разумков оперативно відреагував на загибель народного депутата Валерія Давиденка. Він закликав правоохоронців оперативно провести розслідування і бути максимально об'єктивними.
Сьогодні Верховну Раду сколихнула страшна звістка про трагічну смерть нашого колеги по парламенту Валерія Давиденка... Розслідування має бути оперативним,
– заявив Разумков.
Голова парламентської групи "Довіра" Сергій Шахов відкинув версію самогубства. Він підкреслив, що бачився з Валерієм Давиденком на засіданнях Верховної Ради, які саме закінчилися напередодні. "Ми не спілкувалися з ним. Та якби людина мала якісь проблеми, він би порадився", – переконаний парламентар.
Валерій Давиденко / фото з його фейсбуку
Що відомо про Валерія Давиденка?Валерієві Давиденку було 47 років, а родом він з Носівки Чернігівської області. Вперше він пройшов до Верховної Ради у 2014 році разом з "Блоком Петра Порошенка".
У 2019 році переобраний на мажоритарному окрузі у Чернігівській області. Увійшов до депутатської групи "Довіра".
З його іменем пов'язана низка корупційних скандалів. Зокрема, коли він був заступником міністра АПК в уряді Азарова, підпорядкована йому Державна Продовольча Зернова Компанія отримала від Китаю 1,5 мільярда доларів в обмін на поставку зерна в КНР.
Не менш як 200 мільйонів доларів з цієї суми були виведені в офшори.
Більше фактів з біографії Давиденка читайте у матеріалі за посиланням.
Арешт житомирського стрілка
Суд обрав запобіжний захід Анатолію Захаренку – власнику ставка у Житомирській області, який 22 травня застрелив 7 людей, що на ньому відпочивали.
Важливо Я не переховувався, – стрілок розповів перебіг подій масового вбивства на Житомирщині
Захаренка арештували на 2 місяці без права на внесення застави. Захист просив для підозрюваного цілодобовий домашній арешт, оскільки він має інвалідність і не втікав з місця вбивства.
Прокурор і слідчий наполягали на триманні під вартою терміном на 60 діб без внесення застави. Суд повністю задовільнив клопотання прокуратури.
Слід зазначити, що під час розгляду запобіжного заходу Захаренко у залі суду перебував у бронежилеті та казці. Мотиви такого вчинку – наразі невідомі.
Масове вбивство на Житомирщині: головне
- Трагедія сталася у ніч проти 22 травня. Тоді 58-річний Анатолій Захаренко з рушниці розстріляв компанію друзів. Лише одній людині вдалося втекти.
- Серед жертв були бійці батальйону імені Кульчицького, військові Нацгвардії, волонтер та працівник Київського Національного авіаційного університету.
- Ймовірною причиною конфлікту є війна на Донбасі, яка "була підігріта" випитим алкоголем. Військові товариші загиблих на Житомирщині бійців вважають, що власник ставку вбив їх через те, що він є прихильником Росії.
- Під час огляду території поліцейські вилучили 5 одиниць зброї. Вона є офіційно зареєстрованою та належить учасникам події. Серед вилученого – мисливська рушниця. Саме з неї було вбито 7 людей.
Протести під офісом Медведчука
Під офісом Віктора Медведчука у Києві відбулися протести "Національного корпусу" зі спеціально влаштованим фаєр-шоу.
До слова Сутички біля офісу Медведчука в Києві: поліція заперечує вибух, – фото, відео
Спершу у мережі повідомляли про вибух, але згодом цю інформацію спростувала поліція. Втім без сутичок не обійшлося, тож правоохоронцям довелося затримати 17 активістів.
Участь у сутичках взяли не лише "Нацкорпус" та поліція, а й охоронці офісу ОПЗЖ. Активісти "Національного корупусу" звинувачували у всьому поліцію, а правоохоронці – активістів.
Лише "Опоплатформа" вийшла зі звичною російсько-пропагандистською риторикою та заявила, що на них одночасно напали "фашисти у змові з поліцією". Ба більше, їх ледь не підірвали. Знову ж таки, ця інформація не відповідає дійсності.
Сутички під офісом Медведчука: дивіться фото
Відставка Воронченка
У ЗМІ з'явилася інформація, що командувач ЗСУ Руслан Хомчак планує змінити командувача Військово-морських сил. Адмірала Ігоря Воронченка відправлять на інспекторську посаду в Міноборони.
Цікаво Не розуміє ажіотажу: адмірал Воронченко назвав причини своєї відставки
Замість нього командувати флотом буде контрадмірал Олексій Неїжпапа. Заступником нового голови ВМС Неїжпапи начебто призначать начальника 198-го навчального центру ВМС у Миколаєві Шагена Шайволодяна.
Однак наказу про переведення ще немає. Можливо, причина в тому, що Воронченко перебуває у відпустці. Сам адмірал підтвердив, що йому запропонували нову посаду в Міноборони.
За словами Воронченка, після чотирьох років командування ВМС він може "достойно передати напрацювання і досвід своєму наступнику". Він також наголосив, що дотримується підходів та принципів, які притаманні арміям провідних країн світу.
На думку адмірала, посадова особа на ключових позиціях кожні 4 – 5 років має передавати свій досвід і знання. Він наголосив, що ротаційний принцип якраз і відповідає підходам, які діють в НАТО.
Адмірал ВМС ЗСУ Ігор Воронченко
Хто такий Воронченко?Ігор Воронченко служить у ЗСУ з 1993 року. У 2014 шість місяців був координувальним заступником керівника АТО у Луганської області. 2 липня 2016 року президент Порошенко призначив Воронченка командувачем ВМС, у серпні дав йому звання адмірала.
Політичних вподобань, зауважимо, Воронченко відкрито не висловлював. Зокрема, у квітні 2019 перед другим туром виборів президента адмірал закликав кандидатів чітко викласти своє бачення деокупації Криму й ОРДЛО.