Таємничі вибухи: що відбувається в Ірані?
В Ірані сталося кілька великих пожеж та вибухів, як у звичайних будівлях, так і на об'єктах ядерної інфраструктури. Поки що невідомо, хто конкретно за цим стоїть, але відповідальність на себе взяло угруповування "Гепарди Батьківщини".
Вони кажуть, що діють зсередини уряду та силових структур. Наразі неможливо точно встановити інформацію про їх діяльність. Чи справді існує така група, що хоче повалити режим та інші деталі, перевірив 24 канал.
Актуально Трамп погрожує знищити все: чому США та Іран знову "на ножах"
Галасу наробив вибух на головному центрі збагачення урану Натанзі. Якщо над землею іранці збирають та розробляють нові центрифуги, то під землею власне відбувається процес збагачення. Він потрібен, щоб використовувати уран у атомних реакторах та/або у ядерній зброї.
Вогонь у комплексі спалахнув рано вранці у четвер 2 липня. Дах будівлі обвалився, двері вибило вибуховою хвилею, але чи були пошкоджені підземні зали, невідомо. Чиновник з Близького Сходу анонімно сказав NYT, що причиною стала бомба, закладена всередині. Оскільки біля центрифуг не можна тримати нічого вибухонебезпечного, то інші версії фактично відпадають. Іранські чиновники заявили, що місце вибуху було пустим, ніхто не постраждав.
Знищеною виявилася частина комплексу, де центрифуги калібрують перш, ніж запустити в роботу. Поводження з ними вимагає делікатності, бо ж вони можуть крутитися на надзвукових швидкостях. Свого часу США та Ізраїль саме в Натанзі здійснили кібероперацію "Олімпійські ігри", яка знищила 1000 центрифуг та відкинула Іран назад на роки. Локація залишається вкрай важливою для іранської програми.
"Іранцям знадобилося багато часу, щоб збудувати цю майстерню", – визнала для VOA Persian Сара Буркхард, дослідниця з Інституту науки та міжнародної безпеки. Вони почали у 2012, але закінчили лише у 2018 році. Знищене обладнання, якщо таке було, буде вкрай складно замінити, бо воно підпадає під експортні обмеження, стверджує Буркхард.
На тему Уран-порошок та замовчування правди: чи стане Росія ядерним звалищем
І хоча Тегеран постійно наголошує, що займається лише "мирним атомом", у світу є сумніви щодо цього. Наразі, вчені в Ірані займаються розробкою центрифуги IR-9, яка може збагачувати уран у 50 разів швидше ніж дозволена IR-1. Кількість цих машин у Ірану не може перевищувати шести тисяч, але наразі їх значно більше.
Удар по ракетній програмі чи кібератака?
Але Натанз був не першим. Спочатку вибухнув ракетний центр у місцевості Ходжир. Там Вартові Ісламської Революції розробляли нові балістичні ракети для режиму, випробовували двигуни, а також – рідке та тверде паливо до них. На відміну від широко відомого Парчину, куди у 1998 році здійснював візит Великий Аятолла, Ходжир вважається секретним місцем Міноборони Ірану.
Читайте ще Іранська ядерна угода під загрозою: Європа запустила обговорення
До інциденту, Ходжир уникав уваги ЗМІ та громадськості.
Ракетний конгломерат
У гірській місцевості Східного Тегерану розміщаються кілька організацій "під парасолею" Організації аерокосмічної промисловості. Найбільші –промислові групи "Шахід Бакері" (робить тверде паливо) і "Шахід Хеммат" (робить ракети). Скоріш за все, вибух припав на територію першої групи, тож вибухнуло паливо. "Бакері", як каже США, ще з 2007 року співпрацювали у питаннях ракет з КНДР.Скоріш за все, вибухнули цистерни з газом / Колаж The Cyber Shafarat
Кувейтська газета Al-Jareeda (на неї посилається ізраїльське видання Times of Israel – 24) вважає напад в Натанзі кібератакою, тоді як вибух в Ходжирі був спровокований бомбуванням з боку F-35. Якщо це правда, то такі дії відкинуть іранську програму ще приблизно на два місяці назад. Офіційно, Єрусалим не підтвердив матеріал газети.
А у великому місті Шираз, де теж розташовані військові об'єкти, одночасно з цим зникло світло. Недивно, що Іран та його столиця повняться різноманітними чутками та теоріями змови.
Порушуючи всі правила: Іран та ядерна угода
Вихід США з домовленості змусив Іран стрімко розробляти ракети / Фото WSJ
Тегеран забороняє інспекторам доступ до двох локацій, які пов'язані з програмою. Перехід "червоної лінії" у одну тонну означає, що в Ірану – в теорії – достатньо матеріалу на одну ядерну бомбу, якщо він захоче її зробити. Загалом агенство сказало, що іранці "порушують усі правила щодо ядерної угоди" і сподіваються на інші країни, щоб компенсувати втрати від повернутих санкцій США після виходу Трампа з угоди у 2018 році.
Підтримують її хіба що європейські держави, які розробили механізм, за яким Іран міг обмінювати свою нафту на продукти та ліки. Однак, механізм працює нестабільно через побоювання Брюселю потрапити під санкції Америки. Тегеран переорієнтовує експорт до Китаю та Венесуели. В Радбезі ООН Тегеран користується підтримкою Москви та Пекіна у питаннях зняття ембарго на зброю, яке спливає у жовтні місяці.
Як це було Ліквідація Сулеймані у Іраку: що про нього відомо і чим це загрожує регіону
Чим це все загрожує? Наприклад, тепер Іран може зробити свою першу бомбу на 3-3,5 місяці швидше ніж у лютому (так званий breakout time –24). Ісламська Республіка порушує не лише саму угоду, але й Додатковий Протокол до неї, який стосується перевірок з боку МАГАТЕ.
Якщо так продовжиться, ця організація може визнати "невиконання" Іраном своїх зобов'язань й направити справу в Радбез ООН для подальших каральних дій проти країни. У такому випадку іранці обіцяли одноосібно вийти з ядерної угоди, яка залишається у підвішеному стані і скоріш за все буде розірвана найближчим часом.