Україна встановлює справедливість стосовно своєї культурної спадщини. Наприклад, скіфське золото повернуть нашій державі.
Дивіться також Українцям за кордоном слід дозволити зберігати паспорт: Кулеба підтримав множинне громадянство
Що відомо про прикраси
Намиста, браслети і сережки належать до греко-скіфського періоду і датуються VIII – IV століттями до нашої ери. Ці предмети – культурна спадщина України і вони навіть були експоновані в одному з музеїв, але згодом їх вивезли за кордон, де мали продати. До злочинної мережі були залучені троє громадян Іспанії і двоє громадян України.
СБУ та правоохоронці Іспанії вже затримали контрабандистів. Загалом затримано п’ятьох учасників банди, які намагались незаконно реалізувати українські артефакти. Серед затриманих – представник УПЦ (МП) з України.
Під час слідчих дій у зловмисників вилучили 11 викрадених золотих предметів культурної спадщини нашої держави на суму понад 60 мільйонів євро. Зокрема золоті сережки, кулон, чокери та пектораль.
За даними слідства, фігуранти нелегально вивезли артефакти з України до Євросоюзу у період 2014 – 2020 років.
Прикраси, викрадені в Україні: фото СБУ
Як прикраси потрапили за кордон
Громадянин України, який мешкав у Мадриді, продавав низку золотих прикрас з України. Оскільки речі мали велику історичну цінність, це привернуло увагу слідчих.
Це вироби, які не можуть бути продані через звичайні легальні канали, такі як аукціонні зали. З цієї причини коштовності були внесені в капітал різних торгових компаній, створених спеціально для того, щоб надати їм легального вигляду і таким чином полегшити їх комерціалізацію групою інвесторів,
– ідеться в повідомленні іспанської поліції.
Перший виріб – золотий пояс із баранячими головами – слідчі вилучили 2021 року. Він зберігався у банківській скриньці в Мадриді. Цю коштовну річ головний підозрюваний приватно продав мадридському бізнесмену. Відтак правоохоронці провели декілька розслідувань і зрозуміли, що фігуранти мають інші схожі вироби.
Пояс розмістили на виставці у київському музеї (назву не вказують), що тривала у 2009 – 2013 роках.
Але після виставки коштовності опинилися у володінні православного священника – він підробив документи українською, англійською та іспанською мовами, щоб виглядало так, ніби ювелірні вироби належать Українській Православній Церкві. Діяв не сам. Зрештою прикраси вивезли з України контрабандою до травня 2016 року.
Саме цього священника, який мешкає у Мадриді, слідство вважає головним підозрюваним. Він намагався продати коштовності за допомогою інших осіб. П'ятьох людей заарештували за підозрою у скоєнні злочину з відмивання грошей, а 11 золотих виробів вилучили.
Наразі предмети вивчають у Національному археологічному музеї та Іспанському інституті культурної спадщини. Експерти оцінили їхню вартість у понад 60 мільйонів євро.
Іспанські правоохоронці співпрацювали зі Службою безпеки України, Офісом аташе з питань внутрішніх справ у Болгарії, Україні, Албанії, Північній Македонії та на Кіпрі, а також Управлінням міжнародного співробітництва.
Дивіться також Уродженець Росії пограбував будинок в Ірпені: виніс ноутбуки, золото та 50 тисяч доларів
Україна співпрацює із закордонними правоохоронцями
Раніше українська Кіберполіція спільно з іноземними колегами розкрила хакерську мережу, що діяла по всьому світу. Злочинці шифрували дані на серверах фірм і вимагали викуп у криптовалюті, у разі відмови погрожували оприлюднити дані в даркнеті.
Наразі тривають комплексні заходи для встановлення місцезнаходження всіх українських артефактів "Скіфського золота", які були викрадені з території нашої держави.