За його словами, нещодавно українська влада дуже довго працювала щодо цього питання з міністром енергетики Олексієм Оржелем, виконавчим директором "Нафтогазу" Юрієм Вітренком і очільником комітету Ради з питань енергетики Андрієм Герусом.
Важливо! Україна та Росія підписали договір про транзит нафти на 10 років
Наша позиція є дуже простою. Тут мовиться не про прямі поставки. А мовиться про те, що росіяни Україні винні до біса грошей – 3 мільярди доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу. Вони нам зайвими не будуть. Окрім цієї суми, накрапали ще штрафні відсотки. А вони кажуть, грошима не віддамо – забирайте газом,
– наголосив Потураєв у ефірі програми "Право на владу".
Він зауважив, що довіряти Росії можна настільки, коли кажуть, можете забрати, то треба забирати, не вагаючись і не втрачаючи час.
Ще один момент – це питання транзиту, який Україні приносить 3 мільярди доларів щорічно живими грошима. Потураєв підкреслює, Росія каже, що вони є готовими укладати довгостроковий контракт на транзит (попередній спливає 31 грудня 2019 року – 24 канал), як це вимагає Україна. Але лише за умови, що Київ візьме у Москви "трохи газу" напряму від "Газпрому".
"У нас немає зараз відповіді, чи ми погоджуємося на таку умову, оскільки ще тривають перемовини. Додам, що вони припинили контакти з українською строною, аби не було контактів до нормандської зустрічі, яку заплановано на 9 грудня. Я думаю, вони сподіваються, що президент Путін натисне на президента Зеленського. А на президента Зеленського не треба тиснути – на нього де сядеш, там і злізеш", – каже парламентар.
Водночас політик наголошує, позиця української перемовної делегації полягає в тому, що жодних розмов про якусь політичну привабливу ціну спеціально для України не буде в будь-якому разі. Якщо і йтиме про це мова, то ціна має бути виключно європейською.
До речі! Тристоронніх газових переговорів 5 грудня не буде, – Міненерго
Раніше міністр енергетики Олексій Оржель припускав, є імовірність того, що після нового контракту щодо транзиту російського газу через територію України, офіційний Київ ще й напряму куплятиме газ у Кремля.
Він підкреслював, що під час перемовин щодо транзиту Росія ставить таке питання та умови. Натомість Україна наголошує, що упродовж 4 років отримує газ за ціною Європи разом із витратами на транспортування назад.
Ми маємо одну з найбільших цін, і маємо конкурувати на міжнародних ринках нашими товарами. Коли ми зараз говоримо з Росією, ми кажемо, що це дуже чітка позиція, і вона є відвертою та насправді чесною. Ми кажемо, якщо ми з вами й можемо домовлятися про прямі поставки, якщо потенційно, в комплексі, в пакеті з транспортними витратами, тоді ціна обов’язково має бути прив’язаною до європейського індикатора,
– зауважив він.
Оржель переконує, що Україна ні в якому разі не може отримати більше політичної ціни. Слід брати індикатор Європі, тобто якщо в Європі ціна знижується, українська сторона відповідно прив’язується до ціни в Європі. За його словами, ця європейська ціна не є політичною, а є економічною, і Україна від неї не залежить.
Газові переговори: основне, що треба знати
- Україна хоче укласти контракт на 10 років, але у Росії з цим незгодні, їх варіант – рік. Окрім того, у запропонованому Росією договорі є умова – відмова України та РФ від взаємних претензій у міжнародному арбітражі та припинення всіх судових розглядів.
- Своєю чергою, у "Нафтогазі" наголошують: Україна не збирається забути 22 мільярди доларів, які винна Росія.
- У "Нафтогазі" бачать можливість у тому, аби "Газпром" віддав Україні 3 мільярди боргу за Стокгольмський арбітраж прямими поставками газу.
- Наразі Україна володіє рекордними запасами газу у власних підземних сховищах – 21,7 мільярда кубічних метрів. Європейські країни-партнери теж накопичили рекордні для себе запаси газу – 100 мільярдів кубічних метрів.