Справа "Полях та інші проти України" стосувалася звільнення п’ятьох держслужбовців відповідно до Закону "Про очищення влади", повідомляє Укрінформ із посиланням на ЄСПЛ.
Читайте також: Близько сотні люстрованих прокурорів можуть повернутися на посади, – ЗМІ
Хто скаржився до ЄСПЛ?
- Колишній перший заступник начальника слідчого управління Міндоходів Миколаївської області Дмитро Басалаєв;
- колишній заступник начальника кадрового управління ГПУ В'ячеслав Полях;
- колишній заступник прокурора Чернігівської області Олександр Ясь;
- колишній начальник податкової інспекції міста Яремче ГУ Міндходів в Івано-Франківській області Роман Якубовський,
- колишній заступник начальника управління АПК Олександрівської райдержадміністрації Донецької області Сергій Бондаренко.
Що вирішив ЄСПЛ?
ЄСПЛ одноголосно встановив у справі, що було порушення статті про право на справедливий суд Європейської конвенції з прав людини у зв’язку з надто тривалим розглядом справ трьох перших заявників на національному рівні. Також було порушення статті про право на повагу до приватного життя Конвенції щодо усіх п’яти заявників.
Суд зазначив, що було порушено право трьох заявників на справедливий суд протягом розумного строку. Адже судові процедури щодо звільнення заявників вже тривають понад 4,5 роки і досі не завершені.
Щодо порушення статті про право на повагу до приватного життя, то ЄСПЛ не ставив під сумнів, що в період перебування при владі експрезидента Віктора Януковича система державної служби та демократичного врядування України постала перед значними викликами.
Однак суд вирішив, що закон "Про очищення влади" застосовується до дуже широкого кола осіб і призвів до звільнення заявників лише на тій підставі, що вони обіймали посади на держслужбі протягом більш ніж року за часів президентства Януковича, або на підставі обіймання посад у Комуністичній партії до 1991 року.
Отже, закон "Про очищення влади" не зважав на особисту роль, яку відігравали заявники, а також на те, чи були вони особисто пов’язані з будь-якою недемократичною діяльністю в період правління Януковича.
ЄСПЛ постановив, що Україна має сплатити кожному заявнику 5000 євро на відшкодування моральної шкоди. Суд також присудив 1500 євро першому заявнику і по 300 євро другому і п’ятому заявникам на кожного на відшкодування судових витрат.
Що таке люстрація? Офіційна назва люстрації в Україні – Закон "Про очищення влади". Поштовхом для розробки закону у 2014 році стали наслідки президентства Віктора Януковича. Закон визначає засади проведення перевірки держслужбовців та посадовців органів місцевого самоврядування і забороняє обіймати державні посади протягом 5 та 10 років певним категоріям фізичних осіб.
Яка мета люстрації?
Недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/чи сприяли їх здійсненню), спрямовані на:
- узурпацію влади експрезидентом України Віктором Януковичем,
- підрив основ національної безпеки і оборони України,
- протиправне порушення прав і свобод людини.
Хто підлягає люстрації?
- Закон забороняє обіймати певні посади протягом 10 років тим, хто в період з 25 лютого 2010 року до 22 лютого 2014 року терміном понад 1 рік обіймали певні державні посади. Аналогічна заборона діє щодо тих, хто обіймав зазначені у законі посади менше 1 року, але включно з періодом з 21 листопада 2013 по 22 лютого 2014 року, і не звільнених за власним бажанням.
- Люстрації підлягають і ті, хто обіймали посади в Компартії СРСР або однієї із союзних республік, починаючи від секретаря районного комітету і вище, в комсомольських організаціях, працювали в органах КДБ.
- Додатково люстрації підлягають раніше засуджені чиновники і працівники правоохоронних органів, які співпрацювали з іноземними спецслужбами, закликали до порушення територіальної цілісності України або допустили порушення прав і свобод людини, що були визнані Європейським судом з прав людини.
- Люстрації підлягають чиновники, які подають недостовірну інформацію про майно в деклараціях про доходи, або вартість майна яких не відповідає рівню законних доходів за період перебування на посаді.
Наразі у Верховній Раді зареєстровано президентський законопроєкт про розширення дії люстрації на президента, міністрів, депутатів та інших чиновників, які обіймали посади з 23 лютого 2014 року.