Цілком можливо, що його могли перевезти в інше місце. На це вказує кортеж, якого бачили на переправі між Лабитнангі й Салехардом. Російський правозахисник та блогер Марк Фейгін в етері 24 Каналу припустив, що тіло не віддають рідним з кількох причин.

Найголовніше тут Смерть Олексія Навального в колонії: усе, що відомо

Чому не віддають тіло

Ще 16 лютого російська Федеральна служба виконання покарань повідомила про смерть Олексія Навального. Рідних політика досі не допустили до тіла й навіть не повідомляють, де воно перебуває.

Перше, Кремль намагається приховати сліди вбивства. Байдуже, у який спосіб його вбили. Докази однаково потрібно знищити.

Друге, прихильники путінського режиму бояться "культу Навального", коли тисячі росіян зберуться на похороні та вчинять бунт.

Третє, російське керівництво фізично знущається з "опозиціонера" та морально з його родичів. Оскільки Навальний тривалий час "пив кров" в еліти.

Це форма знущання. Буцім "ми вбили й можемо поводитися, як захочемо". Це така в їхньому розумінні поведінка, щоб показати "ви ніхто, ви багнюка, ми можемо робити все що завгодно і навіть з трупами вчинимо, як забажаємо",
– підкреслив Фейгін.

Російські слідчі заявили, що ще два тижні не віддаватимуть тіло Олексія Навального, бо начебто проводитимуть якусь "хімічну експертизу". Якщо за цей період зможуть приховати сліди злочину, як-от формаліном знищити залишки отрути, то повернуть його рідним.

"Хоча косячити вони також вміють. Наче віддали тіло, все почистили, а там рештки волосся, нігтів, якісь пластини виявили за кордоном. Можуть взагалі перестрахуватися – спалити Навального й віддати урну з прахом", – підкреслив блогер.

Чи зможе Навальна консолідувати опозиціонерів

Фейгін припустив, що Юлія Навальна добре продовжувала справу чоловіка поки той 3 роки був у в'язниці. Проте вона навряд зможе консолідувати опозицію за кордоном, хоча має гарну репутацію. Для політичного лідерства потрібно мати інші якості, які жінка поки що не проявила.

Я не почув прямого лідерства та об'єднання опозиції під неї з її уст та заяв. Це зовсім інша історія. Вона стосується інших учасників процесу, яких багато. Також незрозумілі платформи та якість. Об'єднання під людину й тоді не спрацювало з Олексієм, зараз також не спрацює,
– зазначив російський правозахисник.

Якщо напрацюється механізм, який сформує консолідаційне ядро, вийде згрупувати російських опозиціонерів. Водночас єдиний можливий варіант – чесні вибори, а для цього потрібний лідер, який заявить про протест.

Припустимо, Юлія Навальна скаже, щоб об'єднувалися навколо неї, бо вона очолить рух. Утім, якийсь опозиціонер може захотіти самостійно керувати опором. Тоді вони не зможуть домовитися. Існує інший варіант – створення аморфних структур. У теорії можливо реалізувати такий сценарій, але він також не розв'яже політичні завдання.

Якби це було всередині Росії – шанс є. Тому що Юлію Навальну вимушено мали б визнати авторитетом та об'єднатися, якби її підтримав широкий загал: активісти, населення, потенційні виборці,
– зауважив Фейгін.

Натомість в еміграції важко визначити, хто має найбільший вплив серед опозиціонерів. За кордоном важливо об'єднуватися не під людину, а під її ідею. Якби Навальна заявила, що "ми будемо скидати путінський режим силовим шляхом", то в такому випадку російські політики захочуть стати в її ряди. Водночас якщо знову лунатимуть заяви на кшталт "давайте якось вплинемо на вибори та проведемо акцію", це не принесе жодного результату.

Що передувало смерті Олексія Навального

  • У лютому 2021 року російський суд засудив Навального до 3,5 років ув'язнення за "справою Ів Роше".
  • У березні 2022 року Навального засудили ще до 9 років колонії у справі про шахрайство і неповагу до суду.
  • У серпні Навального засудили до 19 років колонії особливого режиму за шістьма статтями про "екстремізм".
  • Останні три роки політик провів в ув'язненні. Його затримали відразу після повернення у Росію з Німеччини, де він лікувався після отруєння "Новачком" восени 2020 року.
  • У грудні 2023 року Навального перевезли в колонію в селищі Харп. Вона вважається колонією "для особливо небезпечних рецидивістів" і відрізняється надзвичайно жорсткими умовами утримання.
  • 16 лютого 2024 року російська влада повідомила про смерть 47-річного опозиціонера Олексія Навального на території колонії в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Росії.