Як пише російське видання "Коммерсантъ", серед тих, кого можна побачити в "Лефортово", – журналіст Роман Сущенко, режисер Олег Сенцов і Євген Панов, якого у Росії називають "диверсантом".

Важливо! 30 серпня відбудеться обмін полоненими: українських бранців вже везуть в аеропорт

Щодо 24 військовополонених моряків, ресурс з посиланням на власні джерела підкреслює, що основну частину в'язнів, яких Росія планує відправити на Україну, власне вони й складуть Щоправда, у Росії наполягають, аби на Батьківщині щодо них відбулося розслідування.

Річ у тім, що зараз обвинувачення за їхньою справою перекваліфікували на більш легке – засудження до 4 років ув’язнення. Але навіть, враховуючи перекваліфікацію, їхнє помилування тут є неможливим, оскільки моряків ще не засудили. Проте вже в Україні СБУ або Генпрокуратура, а не російське слідство, може ухвалити рішення про їхню невинність і звільнити їх.

З числа інших українських політв’язнів у СІЗО "Лефортово" вже тривалий час перебуває Олександр Кольченко, який проходить за тією ж справою, що і Сенцов. Однак тут немає так званих "кримських диверсантів" Андрій Захтея та Дмитра Штиблікова.

Також видання додає, що частина українців від участі в обмінній операції відмовилася.

Що відомо про вищезазначених українських бранців Кремля: коротко

Роман Сущенко – його затримали та арештували у Москві 30 вересня 2016 року. У Росії українського журналіста звинуватили у шпигунстві на користь України. Сущенка засудили до 12 років колонії суворого режиму.

Олег Сенцов і Олексадр Кольченко – їх затримали в окупованому Криму в 2014 році. Росія звинуватила їх у підготовці терактів. У 2015 році Сенцова засудили до 20 років позбавлення волі у колонії суворого режиму, Кольченка – до 10 років. До останнього часу Сенцов відбував покарання у колонії в російському місті Лабітнангі.

Євген Панов – у 2016 році ФСБ Росії звинуватила Україну у підготовці теракту в окупованому Криму. Одним із фігурантів цієї справи назвали 39-річного Євгена Панова, який раніше служив у 37-му батальйоні ЗСУ. У липні 2018 року суд в Криму засудив його до восьми років позбавлення волі. А у жовтні цього ж року Панова етапували з Сімферопольського СІЗО в Москву. Євген Панов неодноразово заявляв про катування, психологічний тиск на нього, а також про фальсифікацію доказів у справі та перешкоджання роботі адвокатів.

Полонені українські моряки – у листопаді 2018 року вони стали жертвами атаки прикордонників ФСБ Росії поблизу Керченської протоки. Тоді прикордонний корабель протаранив буксир українських військових. Опісля росіяни ще й обстріляли обстріляли українські судна, поранивши 3 моряків. У підсумку Кремль захопив 2 українські катери "Нікополь", "Бердянськ" і буксир "Яни Капу", а також взяв у полон 24 моряків. Їх згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО. Усі українські моряки заявили слідству в РФ, що є військовополоненими. 17 липня російський суд продовжив термін їхнього тримання під вартою на три місяці.

Радимо ознайомитися! Обмін полоненими: про що це свідчить і чого чекати від Путіна

полонені українські моряки
Імена усіх полонених українських моряків / Інфографіка 24 каналу

Андрій Захтей – проходить за тією ж справою, що і Євген Панов. Є уродженцем містечка Борислав на Львівщині. Двічі засуджений. У березні 2017 року Захтей написав заяву із проханням позбавити його російського громадянства, здобутого у 2014 році. Улітку 2017 року ЗМІ писали, що він визнав свою провину та уклав досудову угоду зі слідством. У лютому 2018 року так званий "Верховний суд" окупованого Криму засудив українського до шести років і шести місяців колонії суворого режиму та штрафу розміром у 220 тисяч рублів (приблизно 105 тисяч гривень). У листопаді 2018 року його дружина Оксана Захтей сповістила, що її чоловік подав документи на екстрадицію до України.

Дмитро Штибліков фігурант іншої справи про так званих "кримських диверсантів". Його окупанти затримали у Севастополі у листопаді 2016 року разом із Олексієм Бессарабовим і Володимиром Дудкою. Усіх трьох підконтрольні Москві кримські силовики назвали членами "диверсійно-терористичної групи головного управління розвідки Міністерства оборони України" та звинуватили у "підготовці диверсій у Криму". До 2014 року Штибліков, як і Бессарабов, працював військовими експертом у центрі "Номос". У травні 2017 року Штибліков уклав досудову угоду зі слідством і визнав свою провину. А вже у листопаді підконтрольний Кремлю Севастопольський міський суд засудив його до п'яти років колонії суворого режиму та до штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (95 тисяч гривень). Зауважимо, що Бессарабов і Дудка свою провину не визнають.

Про обмін полоненими домовилися Володимир Зеленський і Володимир Путін під час однієї з телефонних розмов. Згодом стало відомим, що він має пройти за формулою "33 на 33 людини". Серед 33 українських бранців ЗМІ називали, зокрема, моряків, Володимира Балуха, Павла Гриба, Миколу Карпюка, Станіслава Клиха та Олександра Кольченка.

Щодо тих осіб, яких Україна в межах обміну передасть Росії, може бути керівник інформаційної агенції "РИА Новости Украина" Кирило Вишинський, якому напередодні змінили запобіжний захід із тримання в СІЗО на звільнення під особисте зобов'язання.