Політолог Ігор Рейтерович назвав 24 Каналу дві головні причини таких заяв прем'єра Ізраїлю. Одна – зовнішньополітична, а друга – стосується його подальшої політичної долі.

До теми В очікуванні бурі: чи вдалося Байдену загасити велику пожежу на Близькому Сході

Перша причина: варіант меншого зла

Нетаньягу, ймовірно, має різні сценарії розвитку військових дій в Секторі Гази. Інші варіанти можуть призвести до ще більш тривалої та кривавої війни, ніж та, що відбувається зараз.

Тому він обрав оптимальний план, варіант меншого зла. Проте ідеального розв'язання близькосхідної проблеми на сьогодні не існує. Її намагаються вирішити ще з середини XX століття, і за великим рахунком безрезультатно. Тому можливо Нетаньягу реалізовує той сценарій, на який у нього є згода зокрема уряду національної єдності,
– наголосив політолог.

США та інші країни можуть радити Ізраїлю діяти інакше, проте він буде дотискати саме цю агресивну ініціативу. На думку ізраїльських політиків, це може бути єдиним можливим варіант.

Політолог припустив мотиви дій Ізраїля в Секторі Гази: дивіться відео

Друга причина: усвідомлення відповідальності

Нетаньягу посилюючи ескалацію, дотискаючи ситуації, зокрема з лікарнями в Газі, до кінця, опинився в патових обставинах.

Щоб не робив Ізраїль в Секторі Гази, все одно його звинуватять у воєнних злочинах. Цю думку інформаційно буде дуже складно перебити,
– зазначив Рейтерович.

У прем'єра Ізраїлю немає іншого вибору, ніж посилювати цю ескалацію, оскільки на кону стоїть його політичне виживання. Він усвідомлює, що йому доведеться відповідати політично, а можливо і не тільки політично.

Ізраїль одна з небагатьох демократичних країн у світі, в яких регулярно колишні високопосадовці потрапляють на лави підсудних. Проти них порушуються зокрема кримінальні справи.

Зараз Нетаньягу перебуває в такій ситуації, що буде нести відповідальність за свої дії. Можливо в його розумінні чим жорсткіше буде відплата Ізраїля за напад ХАМАС 7 жовтня, тим простіше, ймовірно, йому потім буде пояснити, що відбулося.

Також прем'єр може вважати, що це вплине рішення, які будуть ухвалюватись щодо нього в майбутньому.

Можна припустити, якщо в Секторі Гази буде встановлена тимчасова ізраїльська адміністрація, то країна може жити в умовах воєнного стану доволі довго. І це дозволить Нетаньягу ще якийсь час утриматись у владі. Потім, можливо, йому вдасться вивернути ситуацію на свою користь та навіть уникнути щонайменше політичної відповідальності за те, що відбулося 7 жовтня,
– підкреслив Ігор Рейтерович.

Політолог додав, що не хотів би вірити в цю версію, тому що вона дуже цинічна, однак потрібно розуміти, що політики іноді мислять дещо іншими категоріями.

Війна між Ізраїлем та ХАМАС: коротко

  • Бої в Секторі Гази точаться поруч з лікарнею "Аль-Шифа", в якій перебуває щонайменше 2300 людей. В приміщенні медичного закладу заблоковано 600 – 650 пацієнтів, від 200 до 500 співробітників і близько 1500 місцевих жителів, що ховаються там.
  • Водночас Ізраїль вважає, що бойовики ХАМАС перебувають у бункері, який розташований під будівлею лікарні, і вони використовують пацієнтів як прикриття.
  • Також міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант заявив, що ХАМАС повністю втратив контроль над Газою. Він додав, що "терористи тікають на південь", а цивільне населення не вірить в уряд та грабує бази ХАМАС. Водночас ЦАХАЛ продовжує дії щодо того, щоб витіснити бійців ХАМАС з тунелів, де вони ховаються.