Сьогодні, 25 лютого, стало відомо, що поляки здійснили нову масштабну диверсію з українським збіжжям. Мітингувальники щонайменше з 8 вагонів висипали українське зерно. Під час пресконференції у президент України попросили прокоментувати такі інциденти, передає 24 Канал.

Дивіться також Був один опозиційний політик, його вбили, – Зеленський про реакцію росіян на смерть Навального

"Я не розумію, навіщо потрібна ця акція"

Президент заявив, що бачить у подібних акціях "політику". Крім того, йому неприємно спостерігати як конфлікт на кордоні "розкручують" у російських медіа.

Глава держави зазначив, що не розуміє, навіщо потрібні ці протести. Він назвав неправильним те, що відбувається зараз у польсько-українських відносинах.

Крім того, Зеленський натякнув, що основна відповідальність за вирішення цього питання – на польській стороні. Адже ці речі відбуваються не на території України. Президент попросив уявити, яких би втрат зазнала Польща, якби українці почали блокувати кордон для польських продуктів харчування кілька місяців.

Слід зауважити, що до України з Польщі щорічно надходить товарів на 1,7 мільярдів. І якщо українська сторона вдасться до блокади, то за два – три місяці поляки втратять 150 мільйонів.

Ми робимо все, щоб не заблокувати наші відносини,
– наголосив Зеленський.

Він зазначив, що новий польський уряд якомога швидше повинен розв'язати цей конфлікт на кордоні.

Окремо президент зауважив, що польська сторона цілком може зупинити інциденти з висипанням українського зерна завдяки поліції, прикордонникам тощо. За словами Зеленського, польська влада має достатньо можливостей, головне, аби було бажання.

Блокування кордону з Польщею: що відомо

  • 9 лютого польські фермері почали блокувати КПП на кордоні з Україною. Причиною страйку послугувало нібито рішення Єврокомісії продовжити ще на рік пільги для українських товарів, зокрема для аграрних.
  • З 20 лютого мітингувальники почали блокувати усі пункти пропуску на кордоні. За цей час вони неодноразово цинічно висипали з українських вантажівок збіжжя.
  • Президент Зеленський звернувся до польських колег із закликом якомога швидше вирішити цей конфлікт. Він запросив Туска і Дуду разом приїхати до кордону. Крім того, глава держави повідомив, що доручив Шмигалю та міністрам до 24 лютого бути на кордоні.
  • Польський прем'єр відмовився від зустрічі. Він заявив, що зустріч урядів, як і було заплановано раніше, відбудеться 28 березня.
  • 23 лютого Шмигаль та делегація Кабміну були на кордоні. Польські урядовці не приїхали.
  • Коментуючи ситуацію із розсипаним українським зерном, Дуда заявив, що йому прикро, втім, поляки, мовляв, мають право на законний протест. Влада не здатна їм цього заборонити.
  • В українському уряді вкотре нагадали, що полякам самим невигідно блокувати український кордон. По-перше, на польський ринок не потрапляє українське зерно. По-друге, територією Польщі проходить лише 5 відсотків транзиту українського аграрного експорту. По-третє, блокада шкодить польським підприємцям, які щорічно імпортують до України товарів на 12 мільярдів доларів щороку.
  • Відомо, що українська сторона запропонувала свій план деблокади кордону, який складається з 5 пунктів. У разі його відхилення поляками, Україна буде змушена вдатися до дзеркальних дій.