Петро Порошенко сказав, що засідання Ради нацбезпеки і оборони присвячене питанням забезпечення оборонно-безпекового сектора озброєнням і військовою технікою. В тому числі – реформуванню "Укроборонпрому" та посиленню прозорості його діяльності, боротьбі з корупцією.
Читайте також: Скандал в "Укроборонпромі": як причетні реагують на деталі розслідування
Президент зазначив, що необхідно уникнути надмірного засекречення інформації щодо державного оборонного замовлення та внести зміни до законів.
Порошенко заявив, що РНБО ініціює міжнародний аудит і комплексну ревізію усіх контрактів державного концерну "Укроборонпром", що продемонструє міжнародним партнерами України "повну відкритість і прозорість" в питанні реформування концерну.
Він пропонує розширити склад Наглядової ради концерну за рахунок міжнародних фахівців з країн-партнерів, які є членами НАТО. На думку президента, це допоможе досягти підприємствами "Укроборонпрому" стандартів, необхідних для вступу до НАТО.
Крім того, Генеральний прокурор України Юрій Луценко пропонує, щоб порядок доставки деталей для підприємств ДК "Укроборонпром" із Російської Федерації був чітко обумовлений РНБО. Тобто підприємства, які постачають необхідні деталі, вузли, агрегати з країни-агресора не повинні обчислюватися тисячами, а їх кількість має бути обмежена.
І замість 5770 постачальників ми мали б, умовно кажучи, 20 постачальників із ризикованих територій, які перебували б повністю під контролем усіх уповноважених державних органів,
– сказав Юрій Луценко.
На засіданні президент України виступив з доповіддю, а решта засідання відбуватиметься в закритому режимі.
Коротко про корупційні схеми в "Укроборонпромі"
• На початку війни група молодиків вступає у змову з оборонними чиновниками. Вони скуповують військові запчастини у російських контрабандистів, а також по складах української армії. Накручують ціну у рази і за змовою з державним концерном "Укроборонпром" продають на його заводи.
• До групи входять: замсекретаря Ради нацбезпеки і оборони Олег Гладковський, його син Ігор, колишній працівник концерну Віталій Жуков, Андрій Рогоза – дрібний жулік, спеціаліст із контрабанди. У справі фігурують люди, наближені до президента Петра Порошенка, і навіть колишній завод гаранта "Кузня на Рибальському".
• Центром оборудок стає підставна компанія "Оптимумспецдеталь", скорочено Оптима. Група заробляє понад чверть мільярда гривень. Значну частину роздає на хабарі і відкати. Молодший Гладковський відповідає за тиск на оборонних чиновників, а старший переконує, що нічого про це не знав. На переконання Ігоря Гладковського, метою розслідування журналістів була дискредитація чинного президента Петра Порошенка під час виборчої кампанії.
• 4 березня президент Петро Порошенко звільнив Олега Гладковсього.