Варто згадати про формат розмови, який обрав Зеленський. Політтехнолог Борис Тизенгаузен розповів 24 Каналу, що цього разу на пресконференцію запросили не тільки українських та іноземних журналістів, але й представників телеграм-каналів.

До теми Ми б хотіли закінчити з ним раніше, – Зеленський відповів на плани Путіна "правити" до 2030 року

Які головні заяви озвучив Зеленський

Гострі питання щодо внутрішньої ситуації в країні не прозвучали, але, ймовірно, їх ніхто й не очікував, бо розмова стосувалася планів на 2024 рік. Значна частина меседжів була спрямована на західну аудиторію.

Можна виокремити питання про можливу участь Росії у саміті миру. Загалом говорилося про те, що Владіміру Путіну запропонують майданчик, де він зможе оголосити про програш у війні. Все це лише підтверджує, що з Росією поки не планують ні про що розмовляти.

Західні журналісти конкретно запитували, чи не програє зараз Україна. Їм відповідали, що ні, але якщо допомога Заходу припиниться, то буде дуже важко. Тобто про відкритий програш ніхто не каже, але всім зрозуміло, що без допомоги не обійтися,
– зауважив політтехнолог.

Позитивні новини стосувалися зброї

Зеленський сказав про можливість отримання ракет ATACMS дальністю 300 кілометрів. За його словами, він перебуває у позитивному настрої щодо цього. Ба більше, Зеленський натякнув, що всім зрозуміло, як можна використати таку зброю.

Для себе я це зрозумів, як знак, що Кримського мосту треба приготуватися,
– наголосив політтехнолог.

Щодо допомоги американців, голосування в Конгресі, то також звучали конкретні заяви. Стало зрозуміло, що ухвалення рішення необхідне упродовж місяця. Адже далі можуть початися негативні наслідки для України.

Окупанти матимуть змогу захоплювати нові населені пункти, тільки зараз вдалося вирівняти співвідношення снарядів один до шести. Наприкінці 2023 року цифри були – 1 до 12. Всі чудово розуміють, що за таких умов складно навіть оборонятися, не кажучи вже про наступ.

Про польський кордон і можливий відступ

За словами Зеленського, вся ця проблема є внутрішньою проблемою Польщі. Використовувати у цій ситуації Україну – цинічно. Найперше треба шукати першопричини та чітко визначити, чого хочуть фермери. Ба більше, не всі протестувальники справді є фермерами. Дехто просто намагається шантажувати Брюссель.

Також президент наголосив, що Україна не готова втрачати свої території, але відступ на кілька метрів – можливий. Все залежатиме від кількості зброї. Наприклад, якби наша держава отримала 10 додаткових систем Patriot, то хід війни можна було б змінити.

Україна очікує на саміт НАТО

"У 2024 році відбудеться ювілейний, 75 саміт НАТО у Вашингтоні. Запрошення на нього залежить від США та Німеччини – це два ключові гравці. Але я дуже сумніваюся, що на цьому саміті Україну покличуть до Альянсу", – припустив Борис Тизенгаузен.

Він додав, що можна очікувати на укладення декларації, запевнення у підтримці, але в теперішніх умовах говорити про повноцінне членство надто рано.

У цьому сенсі Україні важливо не ставити ніяких ультиматумів чи дедлайнів, адже тоді стосунки з членами НАТО можуть погіршитись. Дипломати цього не зрозуміють, тому конфронтації треба уникати. Разом з цим всі українці чітко усвідомлюють, що Україна заслуговує увійти до Альянсу. Вона тільки його посилить.

Про що ще говорив Зеленський: коротко

  • Президент заявив, що Україна має новий план контрнаступу, але розголошувати його не буде. На жаль, торішній план провалився, зокрема й через те, що "дії України були на столі Кремля". Також багато всього залежатиме від тих засобів, які отримає наша держава.
  • Через можливий витік інформації Україна готує одразу кілька планів контрнаступальних дій. Зокрема новий контрнаступ пов'язаний зі зміною військового керівництва України. Саму відставку Валерія Залужного Зеленський схарактеризував, як "внутрішній момент".
  • Перший рік війни Зеленський назвав роком виживання, другий – стійкості, а про 2024 говорив, як про переломний. Саме від нього залежатиме формат закінчення війни. Однак, президент зауважив, що це виключно його думка, тому він може помилятися.