Міністр юстиції Денис Малюська зазначив, що наразі у людей, які мають ознаки олігарха, є трохи більше ніж три місяці, щоб за власною ініціативою позбутися принаймні однієї із них.

Читайте також За приховане майно – кримінальна відповідальність: олігархів зобов'яжуть подавати декларації

Адже ключова мета закону про олігархів – не загнати їх у рамки обмежень, а спонукати добровільно відійти від зловживань своїм статусом,
– зазначив глава Мін'юсту.

Відтак, у реєстр олігархів можуть потрапити ті особи, які відповідають трьом з чотирьох критеріїв:

  • беруть участь у політичному житті;
  • мають значний вплив на ЗМІ;
  • є кінцевими власниками суб'єкта господарювання із монопольним становищем на українському ринку;
  • є власниками активів вартістю у понад мільйон прожиткових мінімумів працездатних осіб (нині це 2,27 мільярда гривень).

Малюська пояснив усі критерії

У частині політики дуже просто та легко перевіряється. Насамперед це – якщо особа обіймає якусь політичну посаду або має близьких родичів чи бізнес-партнерів на політичних посадах.

Власність медіа. Зараз кілька тисяч суб'єктів інформдіяльності, передусім мовиться про телеканали, зобов'язані й публічно розкривають структуру власності – хто є їхніми власниками і кінцевими бенефіціарами.

  • Необхідно зайти на відповідний вебсайт;
  • подивитися інформацію про структуру власності або запитуємо її у Нацради;
  • переглядаємо, хто з таких потенційних кандидатів у олігархи офіційно є в структурі власності медіа.

Структуру власності будь-якої компанії можна перевірити через Єдиний державний реєстр.

Так само можна глянути декларації нардепів, який обсяг фінансів у них є і чи дотягує він до лімітів, встановлених законом про олігархів. Також можна подивитися компанії, якими вони володіють. Подивитися й обороти цих компаній, активи – абсолютно все є онлайн.

Роботу з перевірки та збору інформації, хто олігарх, може зробити будь-яка особа,
– додав Денис Малюська.

Коротко про "антиолігархічний" закон

  • Закон про олігархів є ініціативою президента, він оголосив про це навесні 2021 року.
  • Після того, як нардепи усунули суперечності в документі, глава держави поставив свій підпис.
  • Закон передбачає правові рамки для відокремлення великого бізнесу від політики.
  • У документі вказані чіткі критерії для визначення олігархів. Окрім цього, детально розписані вимоги до прозорості контактів цих людей з українськими чиновниками.

Скільки українських олігархів нарахували у РНБО: дивіться відео


Текст публікації Міністерства юстиції України:

Вже приблизно наприкінці травня РНБО зможе оприлюднити перші рішення про визнання осіб олігархами. До відповідного реєстру потраплятимуть ті, хто матиме наступні ознаки: наявність значних активів; монополія на окремому ринку товарів; участь у політичному житті; контроль медіа.

Денис Малюська: Критерій у частині політики дуже-дуже простий і легко перевіряється. Насамперед це якщо особа займає якусь політичну посаду або має близьких родичів чи бізнес-партнерів на політичних посадах.

Наступний критерій – власність медіа. Зараз кілька тисяч суб’єктів інформаційної діяльності, передовсім ідеться про телеканали, зобов’язані й публічно розкривають структуру власності – хто є їхніми власниками і кінцевими бенефіціарами. Заходимо на відповідний вебсайт, дивимося інформацію про структуру власності або запитуємо її у Нацради з телебачення і радіомовлення й дивимося, хто з таких потенційних кандидатів у олігархи офіційно є в структурі власності медіа.

Структуру власності якоїсь компанії можна так само легко перевірити через Єдиний державний реєстр.

Так само абсолютно спокійно можна подивитися декларації нардепів, який обсяг фінансів у них є і чи дотягує він до лімітів, встановлених законом про олігархів. Так само можна подивитися компанії, якими вони володіють. Можна подивитися обороти цих компаній, активи – абсолютно все є онлайн.

Тобто, роботу з перевірки і збирання інформації, хто олігарх, а хто ні, може зробити будь-яка зацікавлена особа. Наразі ж ті, хто має всі ознаки олігарха, має ще трохи більше 3 місяців для того, щоб за власною ініціативою позбутися принаймні однієї з них. Адже ключова мета закону про олігархів – не загнати їх у рамки обмежень, а спонукати добровільно відійти від зловживань своїм статусом.