У підсумку формула визначала кінцеву ціну на електроенергію. До тарифу заклали вартість вугілля на міжнародній біржі в голландському порту Роттердама, куди постачають паливо з Африки й Південної Америки.

До теми ВАКС відмовився поновлювати справу щодо формули "Роттердам+"

Також додали вартість доставлення в Україну. У підсумку ця висока вартість вугілля впливала і на тарифи на електроенергію для промисловості – одразу зросли. Підвищились і ціни на промислові товари.

Як заробляє Ахметов

Чимало експертів і політиків від самого початку назвали схему "Роттердам+" корупційною і джерелом надприбутків для компанії найбагатшого українця. Мовиться про донецького олігарха Ріната Ахметова і його групу "ДТЕК".

Понад 80% теплової генерації й 85% видобутку вугілля в Україні належить групі Ахметова. Тільки за 2016 рік завдяки введенню "Роттердаму +" "ДТЕК" заробив на тарифах додаткових 10 мільярдів гривень.

Скільки переплатили українці

Розплутувати корупційну схему "Роттердам+" Національне антикорупційне бюро почало ще у серпні 2017 року. Детективи підозрюють членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у змові з топменеджерами Ахметова під час затвердження формули.

На думку слідства, через махінації при застосуванні формули лише за перші півтора року українці переплатили майже 19 мільярдів гривень. Всю суму збитків споживачам оцінюють в вдвічі більшу суму.

Читайте також Не такої справедливості чекали люди, – Кравчук про справу "Роттердам+"

Ще у 2018 році народні депутати вимагали від Окружного адміністративного суду Києва визнати постанову НКРЕКП незаконною. Утім, суд, відомий своєю "політичною продажністю" після плівок Вовка, відхилив позов. Лише 1 липня 2019 року в Україні запрацював новий ринок електроенергії й формула "Роттердам+" припинила діяти.

Який наразі стан справ

Причетність до легалізації скандальної формули неодноразово закидали п'ятому президенту Петру Порошенку, бо, мовляв, без його згоди таку масштабу схему благословити не міг ніхто. Втім сам Порошенко ці звинувачення завжди відкидав.

За 5 років розслідування справу "Роттердам+" кілька разів намагались закрити. Ці спроби не припинились і після приходу до влади президента Володимира Зеленського, який сам питав у Порошенка: "Скільки грошей вам занесли за Роттердам?".

Зверніть увагу Антикорупційна прокуратура "зливає" справу, – Лещенко про "Роттердам+"

Стовідсоткова генпрокурорка Зеленського Ірина Венедіктова, попри протести Національного антикорупційного бюро України, відмовляється замінити прокурорів у справі, які, як підозрюють антикорупційники, блокують розслідування на догоду найбагатшому олігарху замість відстоювати у суді інтереси держави.

В Україні 5 років розслідують справу про "Роттердам+": дивіться відео

Блокування розслідування "Роттердам+": що відомо

  • Національне антикорупційне бюро почало кримінальне провадження щодо формули "Роттердам+" у 2017 році. Після цього 3 рази справу закривали.
  • Наприкінці серпня 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура скасували всі підозри, які виникли під час розслідування.
  • Суддя Вищого антикорупційного суду у жовтні 2021 року залишила чинним рішення прокурора САП закрити справу.