Розповідаємо коротко, що відомо про фінансову допомогу США Україні, чому виник скандал навколо її затримки та яку роль відіграє час, коли українські дипломати про це дізналися.

З чого все почалося?

У липні 2019 року президент США Дональд Трамп наказав призупинити військову допомогу Україні (250 мільйонів доларів). Сталося це незадовго до його телефонної розмови з українським лідером Володимиром Зеленським, навколо якої згодом розгорівся скандал.

Читайте також: Неприємно давати гроші такій корумпованій країні, – Трамп про блокування допомоги Україні

Про це стало відомо у кінці серпня 2019 року. Тоді Трамп пояснив це тим, що лише хотів переконатися, що гроші підуть не на шкоду інтересам Штатів.

Однак пізніше низка американських високопосадовців у своїх свідченнях Конгресу розповіли, що затримка виплат була пов’язана з вимогою Трампа розпочати в Україні розслідування проти його ймовірного суперника на майбутніх виборах – Джо Байдена. Також однією з причин називали корупцію в Україні.

Трамп
Трамп спочатку заперечував факт "замороження" допомоги / Getty Images

12 вересня адміністрація Трампа все ж зняла блокування цих грошей. Це рішення було мотивовано тим, що фінансовий рік у США завершується 30 вересня.

Однак 19 листопада сенатори від Демократичної партії звернулися до Пентагону щодо 35 млн дол. військової допомоги, які Україна досі не отримала. Вони закликали Пентагон пришвидшити надання відповідної допомоги.

Так, демократи переконані: гроші залишилися на рахунках Міністерства фінансів США через блокування Білим домом і це протирічить заявам високопосадовців з адміністрації президента з цього приводу.

У Пентагоні відповіли, що планують надати решту невиплаченої військової допомоги "найближчим часом".

Департамент прискорює процес надання санкціонованої допомоги Україні і зобов’язується якомога швидше виділити ці кошти, згідно з процедурами укладення договорів, як того вимагає закон,
– повідомив представник Пентагону Томас Кемпбелл.

Що про це говорять у США?

Трамп раніше заявляв, що "Україна до приходу Зеленського була однією з найбільш корумпованих країн світу", тому він і не бажав надавати допомогу. Таким чином американський лідер фактично підтвердив закиди щодо замороження відповідних грошей.

Україна до Зеленського була відома корупцією... Фактично вона вважалася однією з найбільш корумпованих країн у світі. І мені не подобається давати гроші країні, яка настільки корумпована,
– говорив Трамп.

Крім того, Трамп переконаний: країни Європи повинні більше допомагати Україні, бо вона є фактично "стіною" між ними і Росією. Наразі ж підтримка США є більш значною.

Розблокував американський президент військову допомогу для України лише після відповідного прохання сенатора-республіканця Роба Портмана.Трамп
Підтримка України з боку США / 24 канал

Заступник помічника міністра оборони США у справах Росії, України і Європи Лора Купер під час слухань в нижній палаті Конгресу заявила, що таке рішення Трампа було вигідним передусім для Росії. Вона наголосила: без американської військової допомоги Україні було би більш складно оборонятися від агресії Кремля.

Детально про те, яку зброю дали Україні США і скільки це коштувало – у матеріалі 24 каналу

Американські ЗМІ з посиланням на високопосадовців з Білого дому повідомляли також, що чиновники з кола адміністрації президента США намагалися витягнути від України компромат щодо Байдена в обмін на військову допомогу.

Відомо, що генеральний інспектор міністерства оборони США Гленн Файн не буде розслідувати затримку військової допомоги Україні. Рішення було прийняте у зв’язку з побоюванням, що це може дублювати або втручатися в розслідування імпічменту, яке відбувається в Палаті представників. Однак рішення може змінитися "в міру розвитку ситуації".

Держсекретар США Майк Помпео нагадав, що США за останні роки надали Україні величезний обсяг допомоги в сфері безпеки і мають намір продовжувати цю політику.

Коли про затримку дізналася Україна?

Лора Купер зазначала, що керівництво України могло знати про призупинення військової допомоги від США ще 25 липня – у день телефонної розмови Зеленського з Трампом. Але останній декілька разів наголошував: ні Зеленський, ні Пристайко про це не знали.

Цікаво, що Трамп подякував Зеленському та заявив, що скандал з Україною завершено

Однак, як розповіла ексзаступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль в інтерв'ю New York Times, офіційний Київ знав про утримання Білим домом військової допомоги і намагався це приховати від громадськості.

У нас була ця інформація. Було згадано про деякі проблеми,
– зазначила вона.

Зеркаль при цьому не згадала точну дату, а лише повідомила: відповідну дипломатичну телеграму прислали до 30 липня, через кілька днів після скандальної телефонної розмови Трампа з Зеленським. Того ж дня телеграму отримав і офіс президента України.

Таким чином Олена Зеркаль першою серед українських високопоставлених чиновників визнала той факт, що Україна знала про блокування надання військової допомоги. Також вона наголосила, що після початку розслідування Палати представників США у справі про імпічмент Трампа, у Зеленського намагалися приховати інформацію, яка могла б нашкодити американському лідеру та навіть говорили їй "мовчати" та уникати коментарів ЗМІ на цю тему.

У прес-службі Зеленського не відповіли на запит NYT щодо відповідної заяви Зеркаль. Проте на спільній зустрічі Зеленського і прем’єр-міністра Швеції Стефана Левена з представниками ЗМІ на питання, чи було відомо українському президенту про затримку допомоги США, той відповів однозначно: ні.

Дата, коли Україна дізналася про призупинення допомоги США, є важливою, оскільки демократи переконані, що Трамп використав цю допомогу для тиску – щоб Україна оголосила про розслідування щодо Байдена. Республіканці ж наполягали на тому, що Зеленський не знав про це до повідомлень ЗМІ – 28 серпня.

Штати стомилися від України?

США сьогодні переймаються передусім внутрішнім скандалом навколо справи про імпічмент Трампу та щодо майбутніх президентських виборів. Тому допомога Україні – не те питання, на якому зараз будуть зосереджувати увагу у вищих кабінетах держави.

Як зазначав у коментарі 24 каналу головний консультант відділу воєнної і воєнно-економічної політики Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков, Трампу Україна не цікава в принципі, передусім економічно. Однак експерт уточнив: це стосується безпосередньо американського лідера, а не політикуму країни загалом.

Геополітично Трамп нас сприймає лише як проблему. Точніше – конфлікт України із Росією він бачить як перешкоду для того, щоб налагоджувати стосунки з РФ,
– говорить Бєлєсков.

Водночас Україні зараз на американському напрямку варто звернути увагу на співпрацю з Конгресом. Адже там ще залишається значна підтримка, як серед демократів, так і серед республіканців. Тобто, за словами експерта, концентруватися варто, умовно кажучи, на взаєминах із бюрократією середньої ланки.

Допомога США
Військова допомога США для України / 24 канал