Комісія вітає повторне запровадження ув'язнення за брехню у деклараціях. Про це мовиться у спільному терміновому висновку Венеційської комісії.
Читайте також Венеційcька комісія оприлюднила терміновий висновок про законопроєкт Зеленського щодо ВРП
Що передбачає законопроєкт
- Ініціатива спрямована на виправлення ситуації після рішення Конституційного Суду у 2020 році. У грудні 2020 року прийняли закон, який відновив кримінальну відповідальність, але не тюремне ув'язнення за неточність у декларації.
- У новому ж законопроєкті, що вніс президент Володимир Зеленський, пропонують підвищити відповідальність за неподання точних декларацій про активи та знизити поріг, що відокремлює справи середнього рівня від більш серйозних.
- У законопроєкті знову вводять покарання у вигляді позбавлення волі до 2 років для найбільш серйозних випадків, але певна категорія злочинів залишається декриміналізованою.
Висновок Венеційської комісії
На думку Венеційської комісії, законопроєкт не суперечить рішенню Конституційного Суду та відповідає попереднім рекомендаціям комісії.
Законопроєкт також відповідає міжнародним зобов'язанням України. Міжнародне право вимагає наявності системи декларування активів і підкріплення її відповідними санкціями. Хоча важко визначити грошовий штраф або термін тюремного ув'язнення, які представляли б "середній європейський показник" в таких випадках,
– мовиться у висновку.
Посилення покарань зможуть застосувати тільки наступного року
У комісії шкодують, що посилення покарань зможуть застосувати тільки до наступного циклу декларування, тобто до 1 квітня 2022 року.
"Підвищення санкцій може бути необхідно, але цього недостатньо, якщо антикорупційні інституції не працюють належним чином", – наголосили у висновку.