"Газпром" – інструмент політичного тиску Кремля, і це потрібно розуміти постійно, і найголовніше – не потрапити в його пастки.
Читайте також: "Газпром" опустився до рівня "наперсточників", – Клімкін
Бо такі будуть, перша з яких: "Газпром" уже відмовляється від постачання газу Україні і повертає предоплату.
В той же час ми зобов'язуємось купувати російський газ після дворічної паузи, яка була насправді дуже успішним кейсом в історії наших двох країн. Коли ми скинули політичне ярмо, плюс ще й зекономили грошей! Наразі "Нафтогаз" готується до повернення старих відносин.
І якщо битву виграно, то війна насправді тільки попереду... І кожен крок "Газпрому" буде підступним, це варто розуміти і не розслаблятись, не почивати на лаврах і не перебільшувати досягнень у Стокгольмі, а готуватись до жорсткого протистояння.
Друге – це стратегія щодо "Північного потоку": тут "Нафтогазу" варто бути більш активним та пропонувати західним партнерам надійну співпрацю з Україною та вітчизняною ГТС. В альтернативу російській політичній спекуляції.
Третє – із РФ йдуть сигнальні енергетичні інвестори, а в самому Кремлі зараз енергетична криза. Вихід ExxonMobil з Росії – надзвичайно серйозний меседж. І це меседж багатьом інвесторам. Це один із тих інвесторів, який не відчував політичного тиску Кремля. Їх не змушували платити відкати, їх не змушували ходити "струнко". Якщо навіть такі йдуть – що вже казати про інших? Тому це дуже сильний меседж, який Україна має використати для власної вигоди. Адже послаблення ворога не повинно бути проігнороване.
Читайте також: Росія приречена на поразки, – Портников
Нагадаємо, Стокгольмський арбітраж задовольнив запит "Нафтогазу" щодо компенсації від російського "Газпрому" за непоставлений газ для транзиту. Російська компанія зобов'язана виплатити понад 4,6 мільярди доларів.