У 2014 році окупанти Криму звинувачували священика української церкви в пособництві "правому сектору" і назвали американським агентом.

Читайте також: До яких провокацій мають готуватись українці після надання Томосу

Сепаратисти разом із російськими правоохоронцями тоді захопили церкву київського патріархату в селі Перевальному Сімферопольського району, а священика вигнали. Та ж доля чекала на храми в Красноперекопську, Керчі та Севастополі.

Рука Кремля зазіхнула й на собор у Сімферополі. Так звані козаки влітку 2014-го заблокували вхід, а російська поліція відмовилась втручатися. Але пізніше українці церкву в Сімферополі відбили.

Для людей дуже принциповим є збереження української церкви київського патріархату, адже це єдине місце, де вони можуть зібратись, аби поспілкуватися українською мовою,
– відповів архієпископ Сімферопольський і Кримський УПЦ КП Климент.

До окупації на півострові було 46 парафій української православної церкви Київського патріархату. Вже за рік після анексії залишилося лише вісім. Решта перейшли під юрисдикцію москви. А ті парафії, що залишилися, в окупованому Криму поза законом. Як зазначив релігієзнавець Олександр Саган, Росія фактично намагається ліквідувати цю церкву на півострові.

З точки зору кремлівського законодавства, УПЦ КП навіть не є юридичною особою: не можуть укласти нові договори, відкрити рахунок в банку, чи навіть сплатити судовий збір,
– розповів правозахисник Сергій Заєць.

Росія вимагає, щоб православна церква Київського патріархату офіційно зареєструвалася як іноземна організація, лише тоді, мовляв, отримають право служити. Однак, українські церковники не мають наміру співпрацювати з окупантами. Тож зараз участь Київського патріархату в громадських заходах на півострові повністю заблокована. Священиків залякують, зривають служби.

Читайте також: Томос про автокефалію: що це означає для українців

Попри перепони Кремля, кримчани продовжують відвідувати українську церкву. "До церкви ходить багато російськомовних громадян україни, які етнічно себе не відносять до українців, але по духу вважають, що вони українці", – заявив Климент.

Православна церква Київського патріархату – один з останніх прихистків для українців у захопленому Криму. Тож, кажуть священники, зроблять усе, щоб її зберегти. Хоча після надання томосу, тиск лише посилиться.