Голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко попросив підготувати пропозиції уповноважену з захисту державної мови Тетяну Монахову і керівника підкомітету з питань інформполітики гуманітарного комітету Микиту Потураєва, пише "Інтерфакс-Україна".
Читайте також: Скасувати закон про мову: Бужанський заявив, що вніс у Раду законопроєкт
"Якщо треба, ми зберемо робочу зустріч із цього питання, обговорити, яким чином треба реагувати, якщо треба, поговорити з членами Венеціанської комісії й запитати у них, що вони мали на увазі", – сказав він.
Що відомо про Венеційську комісію
Венеціанська комісія або Європейська комісія за демократію через право – дорадчий орган Ради Європи з питань конституційного права, котрий надає висновки про відповідність проєктів законодавчих актів у різних країнах європейським стандартам та цінностям.
Що вирішила Венеційська комісія щодо "мовного закону" в Україні
Експерти комісії вважають, що Україна не спромоглася досягти належного балансу між сприянням українській мові та захистом мовних прав національних менших.
Відповідно до висновків комісії "питання мовної політики в Україні нині є надзвичайно складним, делікатним і надмірно політизованим". Зокрема через російську агресію на Донбасі і в Криму.
Більше про критику комісії – тут.
Що пропонує Венеційська комісія
Якнайшвидше розробити необхідний закон "у співпраці з усіма зацікавленими сторонами", а зараз тимчасово призупинити дію положень "мовного закону", які стосуються національних меншин.
Комісія ще рекомендує виключити із закону про мову "дискримінаційні, положення щодо мов, які не є мовами корінних народів України чи офіційними мовами країн-членів ЄС".
Зверніть увагу: В Угорщині заявили, що в Україні "забагато" української мови
Як відреагували в Україні
Мовна омбудсменка Тетяна Монахова заявляла, що не планує ініціювати переписування закону про державну мову або відкладання його імплементацію (втілення).
Однак наголошувала, що Україна буде дослухатися до рішення Венеційської комісії і втілить "частину рекомендацій щодо закону про державну мови".
Закон про функціонування української мови як державної навесні 2019 року схвалила Верховна Рада 8-го скликання.
Вимоги закону про державну українську мову / Інфографіка 24 каналу