Програма, яку обговорюють в ЄС, покликана обійти спротив угорців та швидко перерахувати кошти Києву. Про це 24 Каналу розповів кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський, додавши, що її можуть застосувати, якщо Орбан не змінить свою позицію під час саміту у лютому 2024 року.

Дивіться також Не треба орієнтуватись лише на США: як Європа може забезпечити допомогу Україні

Які ще варіанти має Євросоюз

Для того, щоб ухвалити рішення про виділення 20 мільярдів не треба підтримки всіх країн-членів ЄС. Натомість потрібні певні країни-гаранти. Відтак мовиться про зовсім інші умови, ніж ті, які стосувалися 50 мільярдів євро.

Є багато ознак того, що Угорщина далі планує блокувати ці кошти. Проте не варто відкидати, що Україна може отримати фінансування іншим шляхом, наприклад, уклавши двосторонні угоди з окремими країнами.

Треба враховувати, що не лише Віктор Орбан може становити загрозу. Ветувати допомогу може будь-яка країна. Наприклад, складно передбачити позицію лідера Словаччини Роберта Фіцо, чи Нідерландів, якщо там зміниться уряд,
– підкреслив Станіслав Желіховський.

Відтак потрібно напрацьовувати альтернативи. Ймовірно, лідери ЄС все-таки спробують переконати Віктора Орбана. Для цього можуть використати різні методи, зокрема заохочення. Мовиться про розблокування коштів, яких прагне Будапешт.

"Бажано, щоб Україна отримала той пакет допомоги, про який говорять уже не перший місяць. У ньому значно більша допомога й не за кредитні кошти. Щобільше, це ще раз продемонструє єдність всього Європейського Союзу у протистоянні російській агресії", – наголосив експерт-міжнародник.

Чому Орбан наполягає на вето

Зважаючи на те, що у грудні 2023 року консенсусу так і не знайшли, є велика ймовірність, що Орбан все-таки заблокує 50 мільярдів. Підтвердженням цього є його антиукраїнська риторика, яка стає дедалі помітнішою.

Можливо, причина навіть не в самій Україні, а в заблокованих коштах, які не виплачують Будапешту. Однак Європейська комісія підходить до цього питання жорстко, тому не може повестися на шантаж Угорщини,
– додав Желіховський.

Тому вже зараз в ЄС думають над подальшими кроками. Це добрий сигнал для України. Значно гірше, якби питання затягували до останнього, тоді знадобився б не один місяць, щоб розробити альтернативні варіанти.

Також розглядають можливість відновлення процедури, яка може призвести до призупинення права голосу Угорщини. Але для цього потрібно внести багато змін, тому таке рішення не швидке. Відтак допомога на суму 20 мільярдів – наразі найреалістичніший варіант.

Це не означає, що на цьому все зупиниться. Далі можуть перейти до фінансування на більші суми, якщо вдасться переконати Будапешт чи іншу країну не ставити палиці в колеса та дати можливість українській економіці нормально функціонувати,
– сказав Желіховський.

Україна очікує на допомогу від ЄС: що відомо

  • Євросоюз має резервний план допомоги Україні. Схема передбачає надання державами-учасницями гарантій до бюджету Євросоюзу. Так на ринках капіталу можна буде запозичити до 20 мільярдів в інтересах України. Проблемою є те, що нашій державі надаватимуть не гранти, а лише кредити.
  • Виділення Україні багаторічної допомоги у розмірі 50 мільярдів євро розглянуть під час наступного саміту. Він запланований на 1 лютого 2024 року. За словами президента Європейської Ради Шарля Мішеля, час який залишився, витратять для того, щоб переконати Угорщину не блокувати виділення допомоги.
  • Очільник Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що навіть попри вето Орбана, Україна отримає потрібні кошти. Він додав, що Угорщині дали місяць, аби все добре обдумати. Адже одна країна не може постійно блокувати рішення інших 26 членів ЄС.