У москві можуть зробити висновки й трохи змінити підходи щодо призову у регіонах. Про це 24 каналу розповів політолог Андрій Вігірінський.
Зверніть увагу Під час "референдуму" чоловікам одразу вручають повістку, – Гайдай про ситуацію на Луганщині
Росія "не перевчиться"
Вігірінський переконаний, що у регіонах виникатимуть питання до путіна, коли із сіл мобілізовують всіх чоловіків, а у багатомільйонній москві мобілізовують всього 5 тисяч.
"У Кавказу буде відчуття справедливості, а воно там доволі загострене. Воно, як мінімум, викликає запитання щодо тих заходів, які організовують всередині росії. Це схоже на "національні чистки", які свого часу організовували за срср", – зазначив експерт.
Водночас він не вірить, що ситуація з протестами вплине на ситуацію у росії фундаментально.
Чи "запалає"? Кремль може послабити заходи, чи змінити вимоги до мобілізації. Можуть трохи її переформатувати, щоб зняти напругу. Зважаючи на те, що мобілізація – це довготривалий процес, розпланований на декілька місяців, її не зупинять. Мабуть, при стиханні акцій протесту її знову відновлять, й, можливо, це перейде у більш цивілізовані форми,
– зауважив оглядач.
На його думку, росія, яка звикла поводитись зі своїми громадянами як з бидлом, не здатна перевчитися, щоб змінити свій стиль ставлення до народу.
Чи вплине на щось бунт у Дагестані: дивіться відео
Мобілізація "за планом"
Експерт вважає, що з точки зору ментальності, мешканці Петербурга, Москви та Дагестану – це абсолютно різні люди.
Ми не говоримо з вами про те, що через мітинги у Дагестані може відбутися зміна політичної верхівки у кремлі. Ми говоримо, що під впливом цих протестів може змінитися радикально позиція кремля в розумінні того, наскільки сильно вони можуть "нагнути" своє населення",
– пояснив оглядач.
Читайте також У Бурятії повістки отримують навіть покійники, а вчителі розносять їх по ночах
За його словами, москва може "нагинати" своїх громадян з використанням всього апарату примусу, переслідувань і покарань. Водночас він додає, що "хедлайнером" цих протестів першочергово можна розглянути главу чечні рамзана кадирова.
"Він, як глава суб'єкта росії, першим публічно говорить про те, що чеченці, нібито, свій обов'язок перед "батьківщиною" у війні виконали на 254 відсотки й що нехай інші беруть участь. Водночас "інші" у Дагестані запитують, чому росіяни забирають всіх підряд: пенсіонерів, людей з інвалідністю, невиліковно хворих, хто не підпадає під критерії", – вказав аналітик.
Водночас, на його думку, у москві кажуть, що "спецоперація йде за планом", мобілізація згідно з критеріями, "нікого зайвого" не забиратимуть, що виглядає лицемірним намаганням виправдати свої дії.
У росії оголосили часткову мобілізацію: що відомо
- 21 вересня глава кремля владімір путін підписав указ про часткову мобілізацію в росії. За ним кремль планує мобілізувати до 300 тисяч осіб.
- Усіх заінтригував 7 секретний пункт. Речник диктатора дмитро пєсков дав зрозуміти, що він стосується кількості мобілізованих. Згодом стало відомо, що москва хоче мобілізувати до мільйона осіб, однак за даними ЗМІ, кремль планує призов понад 1,2 мільйона росіян.
- Україна не раз закликала росіян, яких примусово мобілізовують у ворожу армію, здаватися ЗСУ. Це забезпечить їм не лише полон з дотриманням міжнародних прав, а й можливість повернутися додому не в пакеті. Однак путіну така перспектива для власних громадян не подобається: у росії хочуть карати за добровільну здачу у полон ув'язненням до 10 років.
- Перед цим, 20 вересня, бойовики квазіутворень на Донбасі та гауляйтери тимчасово окупованих територій Херсонської та Запорізької областей оголосили про проведення псевдореферендумів за "входження" до складу росії. Поплічники росіян настільки поспішають, що призначили "референдуми" на 23 – 27 вересня.
- Водночас російська держдума внесла поправки до кримінального кодексу щодо злочинів під час мобілізації та воєнного стану.
- Після оголошення рішення про мобілізацію у низці російських міст пройшли нечисленні акції протесту: мітингарів затримали, решту – розігнали. Прокуратура діє на випередження і погрожує учасникам мітингів ув'язненням до 15 років.
- Найбільші мітинги у ці дні відбуваються на російській частині Кавказу, зокрема у Дагестані. Учасники протестів вимагають від силовиків відпустити всіх затриманих на мітингах проти мобілізації. Місцеві анонсували нові масштабні протести.
Вас також може зацікавити – чи врятує путіна масова мобілізація: дивіться відео