Днями в інтерв'ю агентству "Associated Press" він заявив, що збирається балотуватися на другий термін і виборюватиме омріяну Victory з гаслом "Збережемо Америку великою". У відповідь на питання, хто, на думку Трампа, може скласти йому конкуренцію на виборах 2020 року, він назвав колишнього віце-президента США Джо Байдена.

Читайте також: Вашингтон готує нові санкції проти російських компаній: відомі деталі

Нагадаємо, Дональд Трамп став президентом США в 2016 році. Тоді головним слоганом його кампанії було "Make America Great Again". Дослівно українською мовою "Зробимо Америку знову великою".

Варто зауважити, що активність Трампа на медіа-арені супроводжується досить гучними заявами, які стосуються України та Росії. Власне, це не дивно, адже у США ще не оговталися від скандалу про ймовірне втручання РФ у американські вибори-2016 на користь штабу Трампа.

Але це далеко не єдиний скандал, де так чи інакше (не у найкращому світлі) фігурує ім'я Трампа. Як відомо, колишнього керівника виборчої кампанії Трампа Пола Манафорта влада США підозрює у несплаті податків та державній зраді. Зокрема, йдеться про те, що політтехнолог лобіював інтереси української "покійної" наразі Партії регіонів і президента-втікача Віктора Януковича без відповідної реєстрації.

Очевидно, що готуючи сани з літа, Дональд Трамп вирішив задовго до виборів зайнятися іміджевими питаннями і "відхреститися" від репутації проросійського політика. Більше того, він (хоча й у притаманному завуальованому стилі) намагається за кожної нагоди критикувати владу у Кремлі. Чи вдало це виходить і чи допоможе репутаційному "відбілюванню" окреме питання.

Читайте також: Трамп назвав основну загрозу своїм президентським успіхам у США

Кидаючи камінці в город Кремля, не залишає Трамп поза увагою і Україну. В нещодавньому інтерв'ю телеканалу CBS він зробив низку гучних заяв, що стосуються нашої держави. Серед іншого, глава Білого дому сказав таке:

Я – той, хто дав Україні оборонну і протитанкову зброю. Обама цього не зробив. Ви знаєте, що він відправив в Україну? Подушки і ковдри. Він – той, хто віддав частину України,
– висловився президент США.

Також він відкинув обвинувачення в тому, що нібито ніколи не демонструє жорсткості у спілкуванні зі своїм російським колегою Володимиром Путіним: "Я думаю, що я дуже жорстко з ним особисто спілкуюся. У мене була зустріч з ним. Це була дуже складна зустріч, і це була дуже хороша зустріч", наголосив Трамп, чітко натякнувши, що громадськість просто не знає, про що він говорить з російським президентом face to face, перш ніж вийти до журналістів.

Дональд Трамп також допустив причетність російського президента "до вбивств і отруєнь", очевидно натякаючи на резонансну історію з отруєнням Скрипалів у Британії. Показовим є те, що завжди чутлива до подібних заяв Москва, цього разу на недружні закиди, констатації та припущення американського президента відповіла позицією "ігнор".

Читайте також: Трамп назвав Путіна ймовірним винуватцем вбивств й отруєнь: у Кремлі вже відповіли

Якою є кінцева мета інформаційної гри, розгорнутої чинним президентом США, і яке місце в геополітичному трикутнику США Росія Україна займає наша держава? Це питання 24 канал адресує відомому політологу Олександрові Палію.

Пане Олександре, як ви вважаєте, чим обумовлені досить гучні заяви Дональда Трампа, які безпосередньо стосуються України? Чомусь складно повірити у те, що це спонтанні меседжі.

Напевно, що не спонтанні, але насправді Трамп сказав правду, тому що за часів Обами Україна не отримувала військової допомоги, а за його президентства це відбулось. Але він говорить речі, які йому політично виграшні, тому що зараз в нього складна внутрішньополітична ситуація. Втім, він висловлюється у притаманному йому стилі: ані так, ані ні, щоб йому неможливо було у чомусь заперечити і в чомусь звинуватити.

​Український політолог Олександр Палій
Український політолог Олександр Палій

Обама з подушками і матрацами і Трамп з "Джавелінами"... зіставлення досить оригінальне. Але, якщо без іронії, то на що сподівався Трамп і кому адресував ці сигнали?

Я думаю, що насамперед Трамп орієнтується на ту критику, яка лунає на його адресу всередині Сполучених Штатів, що він, мовляв залежний від Росії і перед виборами змовився з Росією і таке інше. Зараз навколо цього розгортається великий політичний скандал, тому Трамп постійно намагається продемонструвати, що ніякої змови не було і намагається це підтвердити будь-якими практичними доказами.

Але знову ж таки, що стосується конкретно України, то він має рацію: його адміністрація зробила більше, ніж адміністрація Обами.

Адміністрація Трампа зробила для України більше, ніж адміністрація Обами
Адміністрація Трампа, на думку Палія, зробила для України більше, ніж адміністрація Обами

Дивно, чи не так, з урахуванням того, що українські політики вищої ланки висловлювали підтримку не йому, а Клінтон.

Українські політики могли мати якісь симпатії, але українська держава жодним чином не втручалася в американські вибори. Зовнішню політику у нас проводять виключно президент, уряд і МЗС, а ці органи займали нейтральну позицію, тому, вважаю дорікати Україні в чомусь немає підстав. Але повторюся: звичайно, окремі політики можуть мати свої політичні симпатії, і це їхнє право. Інша справа, що не завжди розумно їх озвучувати на широкий загал.

Чимало наших політиків з різних партійних таборів заявляють про ймовірне втручання Росії на хід і, певною мірою, результат майбутніх президентських та парламентських виборів у нашій державі. Що ви думаєте про це?

Так, уже сьогодні ми бачимо дуже чіткі сигнали втручання Росії на вибори, які відбудуться у нашій державі в наступному році. І ми говоримо не про те, що, якщо Росія втручалася у вибори в США, Франції, референдуми в Каталонії та в Нідерландах, то росіяни однозначно будуть втручатися і в наші вибори. Ми можемо робити такі заяви, але, окрім них, є й конкретні речі. Наприклад, були консолідовані два телеканали і переведені фактично у стан антиукраїнської військової пропаганди це NewsOne і 112-й. Вони були, скажімо так, підібрані під один центр управління і працюють проти України.

Читайте також: Рупори Кремля: які канали та чому звинувачують у поширенні російської пропаганди

Тобто, перший момент втручання Росії в українські вибори це консолідація медійних ресурсів. Йдемо далі. Ми чітко бачимо, що сигнали, які озвучуються багатьма нашими політиками абсолютно збігаються із заявами російської пропаганди. Про що це може свідчити? Лише про одне. Частина нашого політикуму підіграє російській пропаганді (Путіну – "24"), оскільки вони розповсюджують ті самі сигнали з тією ж самою амплітудою. Окрім цього, є закрите фінансування багатьох наших політиків. Воно є непрозорим і тут також можна підозрювати Росію.

Ви знаєте, у нас зараз навіть якщо води гарячої в столиці немає вже не один місяць поспіль, знайдуть привід кивати на країну-агресора. Або муха не там і не в той час сіла теж "рука Кремля". Зручна така собі позиція на всі часи і всі випадки життя. Ось ви зараз говорите те ж фактично, не наводячи прикладів.

Приклади? Ось, приміром із Саакашвілі це все було очевидним, тому що Курченко це ж не... Словом, в Росії олігархи, а тим більше іноземні, ніякою зовнішньою політикою не займаються. Зрозуміло, що це була інтрига російських спецслужб. І я думаю, що таких історій є ще дуже багато. Зараз дуже багато де-факто проросійських політиків заявляють про свої наміри брати участь у виборах. А для цього, нагадаю, потрібно на одну лише реєстрацію кілька мільйонів гривень. Звідки у них з'являються величезні гроші?

В одному з нещодавніх інтерв'ю Курт Волкер, спецпредставник Держдепу США в Україні заявив, що Білий дім не буде жодним чином впливати на виборчу кампанію в Україні, мовляв, пересічні американці цього б не зрозуміли. Як гадаєте, на тлі наступальної (передусім, в інформаційному плані) тактики Росії, позиція США "моя хата скраю" може негативно позначитися на перебігу виборчої кампанії в Україні?

Сполучені Штати є демократичною державою, яка не втручається у вибори в інших країнах. США вважають, що вибір має відбуватися суверенно.
Така політика американців з одного боку, можливо, й створює проблеми, але з іншого нівелює велику кількість проблем, тому що не буде приводу дорікати Америці за втручання у вибори, як постійно дорікають Росії. А те, що Росія у наших виборах буде максимально інтригувати, особисто я не маю сумнівів. До слова, вже зараз приблизно 60% контексту їхньої внутрішньої пропаганди стосується саме України.

А Сполучені Штати усуваються від прямої підтримки будь-кого, тому що це дискредитує демократію. Це зовсім не та історія, коли Путін двічі чи тричі вітав Януковича з перемогою. Американці так не працюють, це не їхній стиль.

Але все ж таки, чим така позиція може обернутися у підсумку для нас?

Ми маємо нести власну відповідальність. Українці мають розуміти, що йдеться не про якісь там ігри американців, йдеться про долю країни. Наші люди мають розуміти величину відповідальності. До речі, зараз дуже багато людей перебувають у стані роздумів, саме звідси високий відсоток тих, хто не визначився з політичними симпатіями. Це не погано. Це означає, що вони думають, зважують, аналізують. Набагато гірше було б, якби люди ухвалили якесь абсурдне рішення. Тому я думаю, що найрозумніші виборці ще не визначилися.

Повертаючись до Трампа, Путіна та наших виборів. Деякі експерти констатують, що останнім часом неозброєним оком помітно, що Україна є не суб'єктом, а об'єктом на геополітичній арені. Чи згодні ви з таким "діагнозом"?

Таку точку зору розповсюджує російська пропаганда. Насправді ж Україна зараз саме суб'єкт зовнішньої політики, який дуже серйозно впливає на міжнародні розклади. Почнемо з того, що Україна разом із Константинопольським патріархатом, у якого неспівмірно менше фінансових та організаційних ресурсів, перемогла російську позицію. Це свідчить про те, що Україна може давати і, власне, дає результат. Тому ще раз наголошую: наша держава вперше за триста років стала суб'єктом геополітики.

Читайте також: Вплив Росії в Україні розвіявся у п'яти сферах, – політолог