Про те, що відбувалося упродовж 31-го дня масових протестів у Білорусі, читайте у матеріалі 24 каналу.

До теми Масові протести в Білорусі: останні новини та що відомо – фото, відео

Лідера опозиції Колесникову затримали: її соратники – в Україні

Вранці 8 вересня з’явилася інформація, що зниклу напередодні Марію Колесникову затримали на кордоні з Україною. Разом із нею перебували також інші члени Координаційної ради Антон Родненков і Іван Кравцов.

Підконтрольні Лукашенкові ЗМІ переконують, що білоруські опозиціонери начебто успішно пройшли контроль. Проте на останньому додатковому пункті, який встановили через ситуацію з коронавірусом, запанікували та вирішили здійснити прорив. Зрештою ледь не наїхали на прикордонника, а Колесникову нібито випхали з машини.

Що говорить білоруська пропаганда про перехід Колесникової з соратниками до України: відео

У результаті жінку затримали прикордонники. Зараз вона перебуває у Мозирському прикордонному загоні. А двоє чоловіків успішно перетнули кордони з Україною та рушили в напрямку до Києва.

Також білоруські пропагандисти оприлюднили відео вищезазначеного переходу кордону, однак на ньому нічого резонансного не видно. Тим часом, деякі ЗМІ висунули версію, що могло бути інсценування втечі білоруських опозиціонерів до України. А заступник голови українського МВС Антон Геращенко заявив, це був не добровільний виїзд, а насильницьке видворення опозиціонерів із Білорусі. Він додав, що Колесникова на кордоні порвала паспорт, аби залишитися на батьківщині.

Дивіться відео начебто переходу білоруських опозиціонерів через кордон Білорусі

Доливає олії у вогонь і нібито відео зі знайденого телефону Кравцова. На ньому опозиціонер анонсує перехід через український кордон. Щоправда, соратники членів Координаційної ради заявляють, що ті не мали жодних намірів покидати Білорусь. Зараз Кравцов і Родненков перебувають у Києві.

Заява Кравцова про рішення разом із Колесниковою покинути Білорусь: відео

Докладніше Перетин кордону з Україною білоруською опозицією: все, що відомо

Пресконференція Родненкова і Кравцова

У Києві Антон Родненков та Іван Кравцов зібрали пресконференцію, на якій і розповіли обставини свого "добровільно-примусового" приїзду в Україну.

Стисла розповідь опозиціонерів:

  • Опозиціонери повідомили, що їх викрали біля будинку Колесникової.
  • Їх відвезли спочатку у відділення міліції, а згодом в Департамент фінансових розслідувань
  • Кравцову пригрозили відкриттям кримінальної справи, пов'язаної з його колишньою роботою.
  • Родненкову планували інкримінувати співучасть.
  • Щоб уникнути цього, опозиціонерам сказали виїхати в Україну.
  • Видворити Колесникову не вдалось, вона порвала свій паспорт.
  • За попередньою інформацією, опозиціонерка перебуває у Мозирському прикордонному загоні.

Дивіться відео з пресконференції Родненкова та Кравцова:

Затримання біля Комаровського ринку

У Мінську біля Комаровського ринку на акцію протесту зібрались сотні мітингувальників, більшість з яких – жінки. Акцію планували провести на підтримку затриманої Марії Колесникової. Не встигли мітингувальники розгорнути плакати, до них підійшли невідомі у цивільному одязі та балаклавах. Учасників акції садили в мікроавтобуси без номерів.

Тим часом до ринку прийшло ще більше людей. Вони таки підняли плакати і скандували: "Випускай!"

Згодом учасники акції колоною рушили на вулицю Куйбишева. Автомобілі, що проїжджали повз, сигналили і сповільнювали рух.

Дивіться відео зняте біля Комаровського ринку:

Дивіться фото затримань / Фото TUT.by:

Свавілля на проспекті Машерова

Люди, які з Комаровського ринку дійшли до проспекту Машерова, наткнулись не лише на людей в балаклавах, а й ОМОНівців. Зачистка була дуже жорсткою, про що свідчать фото з місця подій.

Дивіться кадри з проспекту Машерова / Фото TUT.by

Хода на підтримку Лукашенка

Тим часом, учасників акції на підтримку Лукашенка на проспекті Незалежності ніхто не чіпав. Прихильники президента провели хресну ходу біля "червоного костьолу", заспівали гімн та розійшлись.

Дивіться відео з акції за Лукашенка:

Обшуки в редакторки опозиційного TUT.by: її доньку забрали в міліцію

Вранці до головної редакторки опозиційного білоруського порталу TUT.by Галини Уласик з обшуком прийшли силовики. За словами журналістки, хтось наполегливо стукав і дзвонив у двері. Оскільки вона нікого не чекала, двері не відчиняла. Пізніше силовики почали дзвонити до жінки та сказали, що мають дозвіл на обшук. Виявилося, що правоохоронці прибули через справу її доньки Валерії.

На саму ж дівчину завели адміністративну та кримінальну справу за участь у "несанкціонованих мітингах". Зрештою її посадили в машину та відвезли до відділку міліції. Зв'язку з нею немає. Також під час обшуку з дому забрали ноутбуки, всі старі телефони та флешки.

Згодом з'явилась інформація, що дівчину таки судять. 9 вересня у суді свідчитиме дільничний, який і складав на Валерію протокол.

Дивіться відео з місця обшуків в будинку Галини Уласик

Акції солідарності у білоруських вишах

Продовжують протестувати і студенти. У вівторок в багатьох навчальних закладах Білорусі та передусім Мінську пройшли акції солідарності. Молодь на пари прийшла з біло-червоними прапорами. Також вони співали революційні пісні, зокрема "Воины света". Чи застосовували до них силовики агресію – наразі інформації немає.

Дивіться фото та відео з протестних акцій студентів у Білорусі

Подвійний арешт за протести

Активіст страйкового комітету "Белшини" Віталій Красницький отримав 10 діб арешту. Красницький вийшов з СІЗО лише 6 вересня, відсидівши тиждень. 8 вересня його затримали повторно. За якою статтею – наразі невідомо.

Режим Лукашенка продовжує знищувати протестну символіку

У Білорусі силовики вкотре обрізали біло-червоні стрічки, які білоруси розвішують на вулицях міст. Крім того, в селі Тарасово правоохоронці побили та затримала дідуся, що перемалював паркан у біло-червоний колір. Згодом комунальники замалювали червону лінію.

Дивіться відео свавілля білоруських силовиків щодо протестної символіки

Також у мережі з’явилися кадри інциденту в Ліді, але тут на дівчат з біло-червоними прапорами напали прихильники Лукашенка. Найактивнішою виявилася літня жінка, яка дуже агресивно відреагувала на національну символіку Білорусі. Вона. Зокрема. почала бити та штовхати дівчат.

До речі Лукашенко вважає, що за протестами в Білорусі стоять американці і "буржуйчики"

Останні події у Білорусі: коротко

  • Згідно з офіційними результатами виборів, чинний президент Олександр Лукашенко здобув 80,01% голосів, а його головна опонентка Світлана Тихановська – 10,12%.
  • Однак, люди не погоджуються з такими підсумками та вважають Тихановську обраним президентом. На переконання білорусів, вибори були сфальшованими, а явка – завищеною.
  • Через незгоду з результатами Білорусь охопили масштабні мітинги та протести. 17 cерпня в країні розпочався загальнонаціональний страйк. Перед цим упродовж тижня страйк оголошували робітники великих заводів.
  • Перші дні протестів супроводжувалися застосуванням сили з боку спецпризначенців і правоохоронців. Крім того, силовики стріляли гумовими кулями, розпилювали сльозогінний газ і били ледь не до смерті всіх, хто траплявся їм під руку.
  • Відомо про щонайменше 5 загиблих і майже 1,5 тисячі потерпілих. Крім того, приблизно 6 тисяч людей затримали. Однак, згодом більшість із них відпустили – зокрема, 13 серпня майже 1 тисячу людей.
  • Водночас жодних намірів йти на переговори із протестувальниками та сприяти дипломатичному вирішенню конфлікту Лукашенко не виявляє.
  • Тим часом, Євросоюз не визнав результатів виборів у Білорусі та розпочав роботу над санкціями.
  • А у штабі Тихановської оголосили про створення Координаційної ради для забезпечення трансферу влади. Її мета – забезпечити нормальну життєдіяльність держави у перехідний період, щоб не було хаосу та свавілля.
  • Водночас опозиція хоче перевиборів.