Найважливіші новини України й світу за вівторок, 7 липня:

Масштабні пожежі на Луганщині

У Луганській області в Новоайдарському районі спалахнула величезна лісова пожежа. Полум'я вже забрало життя шести людей. Ще понад 20 перебувають у лікарні.

До слова Масштабна лісова пожежа на Луганщині: людей евакуюють з будинків – відео, фото

Вогонь спалахнув ще 6 липня поблизу села Осколонівка. Площа пожежі складала 60 гектарів. Вранці 7 липня пожежу локалізували. Проте через спеку та поривчастий вітер полум'я перекинулось на село Смолянинове.

Вогонь знищив 30 житлових будинків і 80 дачних. Пізніше пожежа дісталася й до Сєвєродонецька. Поліція тим часом почала перекривати дороги. У другій половині дня 7 липня вогонь зайняв площу вже в близько сотні гектарів землі.

До боротьби з пожежею залучили 361 людину й 85 одиниць техніки. Допомагати рятувати населені пункти вирушили рятувальники з Харківщини, Донеччини, Дніпропетровщини й Полтавщини – 220 осіб і 37 автоцистерн.

Масштабна лісова пожежа на Луганщині: дивіться відео

Розгляд закону про мову на конституційність

Конституційний суд почав розгляд справи щодо конституційності Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Відповідне подання надійшло до суду від 51 нардепа ще у червні 2019 року.

Варто знати Екснардеп "Опоблоку" процитував доктрину Путіна: суддя КСУ вступив у перепалку з ним – відео

У чому полягають претензії до закону про мову:

  • Нардепи, більшість з яких є представниками "Опозиційної платформи – За життя", вважають, що закон порушує конституційні права громадян. Зокрема: на право використання рідної мови, право на розвиток мовної самобутності всіх корінних народів і нацменшин України.
  • Закон начебто ухвалювали з порушенням процедури.

Показовим є те, що на засідання суду прийшов нардеп Вадим Новінський – етнічний росіянин, якому ще Віктор Янукович "з барського плеча" надав українське громадянство. Сам депутат українською практично не володіє.

На початку засідання виступив суддя-доповідач у справі – Сергій Головатий. Він зачитав думки науково-експертної групи щодо справи та щодо конституційності закону про мову.

Після цього до виступу запросили учасників подання. Першим з них був народний депутат ОПЗЖ Олександр Долженков.

Окрім цього, на слухання запросили наукових експертів, а також директора Інституту української мови Павла Гриценка, надзвичайного й повноважного посла України Володимира Василенка.

Зеленський зізнався, що порушив закон

Володимир Зеленський заявив, що порушив закон, не задекларувавши зміни у майновому стані. Про це він поінформував і НАЗК. Президент готовий понести покарання.

Цікаво "Мерс" на зарплату 10 тисяч: НАЗК перевірятиме чиновників на доброчесність

У 2019 році родина Зеленського отримала гроші в рахунок погашення вартості облігацій внутрішньої державної позики на 5,1 мільйона гривень та придбала ОВДП на 5,2 мільйона гривень.

Вартість облігацій перевищувала 50 прожиткових мінімумів. У цьому випадку потрібно було повідомити про зміни в майновому стані впродовж 10 днів з часу купівлі та продажу ОВДП.

Однак інформація до реєстру від Зеленського не надійшла. Це містить ознаки порушення закону про запобігання корупції від 2014 року.

Чому це важливо?


Ще будучи кандидатом у президенти Володимир Зеленський обіцяв: якщо порушить законодавство, піде з посади глави держави. Цю обіцянку йому часто нагадують його опоненти.

Масові обшуки в Криму

Російські силовики в анексованому Криму провели обшуки в приватних будинках кримських татар. Вони обшукували одразу кілька будинків у різних районах півострова.

Важливо Масові затримання у Криму: поліція відкрила справу, США жорстко засудили обшуки

У кого пройшли обшуки

  • будинку Еміля Зіядінова в селищі Жовтневе Красногвардійського району,
  • у Ісмета Ібрагімова в селищі Курці Сімферопольського району,
  • у Ділявера Меметова в Алушті,
  • У Бахчисарайському районі — в селі Залізничне у Суфьянова Аліма,
  • У селі Білокам'янка у Хайретдінова Сейрана.

Кримських татар підозрюють в участі в організації "Хізб ут-Тахрір", яка визнана в Росії терористичною. Росія ж нав'язує окупованому півострову своє законодавство.

Кого затримали росіяни:

  • Еміль Зіядінов – активіст, стример. Брав участь в пікетах в Москві в якості протесту проти репресій в Криму.
  • Ісмет Ібрагімов, Алім Суф'янов – брали участь в організації мусульманських свят. Відвідували суди за політично вмотивованими справами.
  • Сейран Хайретдінов – був у числі організаторів святкових заходів Курбан і Ураза байрам. Активно відвідував судові процеси щодо кримських татар.
  • Олександр Сизиков – російський мусульман інвалід I групи, повністю втратив зір у 2009 році. Двічі виходив на поодинокі пікети на підтримку політв'язня Едема Смаілова.
  • Вадим Бектеміров – активіст, який займався передачами в СІЗО політв'язням.

На протиправні дії росіян вже відреагували в Україні. Прокуратура й поліція АР Крим розпочали кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків.

МЗС наголосило, що Росія продовжує протиправні дії, репресуючи українців з окупованого півострова. Міністерство висловило рішучий протест проти таких дій.

На репресії вже відреагували й у Сполучених Штатах Америки. Там наголосили, що Росія не має жодного права переслідувати українців на українській землі.