Як розповів адвокат Микола Полозов, такий крок є наслідком слідчих дій, які Слідче управління ФСБ Росії провели щодо частини українських полонених моряків. Крім того, військовополонених і їхніх адвокатів ознайомили з результатами проведення комісійної ситуаційної судової експертизи.

Спецпроект 24 каналу: Захист моря. Сучасна історія українського флоту

Протягом усього наступного тижня аналогічні слідчі дії будуть проводити щодо решти військовополонених моряків. Завершення цього етапу слідчих дій означає завершення збору та процесуального закріплення доказів у межах попереднього розслідування. Після цього настане стадія ознайомлення військовополонених та їхніх адвокатів з матеріалами кримінальної справи,
– додав правозахисник.

За його словами, через те, що наприкінці липня закінчуються терміни тримання під вартою українських моряків, слідство буде заявляти у Лефортовський районний суд Москви клопотання про продовження термінів тримання під вартою.

"Позиція захисту залишається незмінною. Захоплені військові моряки є військовополоненими і перебувають під захистом III Женевської конвенції 1949 року. Крім того, військові моряки мають імунітет, відповідно до Конвенції ООН з морського права, та відповідно до наказу Міжнародного трибуналу ООН з морського права, їх має бути негайно звільнено", – підсумував Полозов.

25 червня українське МЗС отримало ноту від Міністерства закордонних справ Росії щодо 24 полонених українських моряків. Сталося це в останній день терміну, упродовж якого Росія мала їх передати Україні, згідно з рішенням Міжнародного трибуналу ООН з морського права. У документі Кремль запевнив, що вони є готовими передати Україні 24 захоплених моряків, якщо Київ дасть гарантії їхнього кримінального переслідування за російськими законами.

У відповідь українське зовнішньополітичне відомство відписало ноту, де чіткими підпунктами виділило такі тези:

– Міжнародний трибунал постановив негайно звільнити українські судна та моряків;

– Росія рішення трибуналу не виконала;

– Україна вимагає від Росії припинити міжнародно-протиправні дії та надати гарантії їх недопущення у майбутньому.

До речі, Путін заявив, що Трамп говорив з ним про полонених українських моряків

Згодом офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що технічно звільнення та передача Україні моряків і суден мала відбуватися відповідно до процедури, затвердженої в російському законодавстві.

Україна відмовилася не тільки від цієї пропозиції, вона відмовилася навіть в принципі обговорювати це питання. Ось у чому полягає парадокс, адже далі могли почати працювати дипломати, правники та юристи. Вони могли та повинні були б знайти відповідні формулювання,
– зазначила так звана дипломатка.

Вона також зухвало додала, що відмова України обговорювати з Росією умови звільнення моряків на умовах Кремля нібито демонструє, що Київ використовує їх для шантажу та звинувачень Москви.

Як українські моряки потрапили у полон? 25 листопада 2018 року на межі Чорного та Азовського морів у районі Керченської протоки прикордонний корабель РФ умисно врізався у буксир українських військових. Цей буксир був одним із трьох українських військових кораблів, які законно прямували з порту Одеси до порту в Маріуполі. Свій крок у Росії аргументували тим, що нібито українські кораблі неправомірно увійшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ і прямували до Керченської протоки.

Після інциденту українські кораблі продовжили прямувати до Маріуполя, проте під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні кораблі відкрили вогонь по українських суднах. Внаслідок стрілянини 6 українських військових моряків зазнали поранень.

Також Росія захопила 2 українських кораблі та взяла в полон 24 українських моряків. Їх згодом арештували в окупованому Криму та вивезли до московських СІЗО. Усі українські моряки заявили слідству в РФ, що є військовополоненими.

військові моряки у полоні рф
Хто вони 24 полонених українських моряки: інфографіка 24 каналу