Натомість питання транзитного договору представники Росії не ставили у центр обговорення. Про це повідомив віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович, пише "Інтерфакс-Україна".

Варто знати: Чому Україна все одно має готуватись до припинення транзиту газу

Перший раунд тристоронніх газових переговорів за участю України, Росії та Європейського союзу відбувся 19 вересня у Брюсселі.

Для української сторони найбільш важливо – функціонуючий транзит і його обсяги для європейських споживачів. Російська сторона зробила акцент на прямому постачанні газу українським споживачам!
– наголосив Шефчович.

Він також заначив, що усі теми із переговорів домовились обговорювати у жовтні – саме тоді відбудеться наступний етап.

Короткі підсумки переговорів:

  • Російський міністр Олександр Новак назвав ці переговори "конструктивними вперше за багато років". Він впевнений у продовженні постачань російського газу в 2020 році в Європу, в тому числі – через Україну.
  • На конструктиві наголосив і міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель.
  • Росія готова укласти транзитний контракт за нормами ЄС.
  • Там запропонували "план Б" – продовжити угоду на транзит газу через Україну на короткий термін у разі потреби.

В Європі підготувались до такого розвитку подій, якщо Росія не продовжить транзит газу через Україну. Там перевіряють усіх європейських операторів. Водночас в Європейській комісії впевнені, що такого не станеться.

Що відомо про транзит російського газу через Україну?Термін чинного контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом" про транзит російського газу через територію України до Європи стікає 31 грудня 2019 року. Тож вже 1 січня 2020 року сторони мали б укласти нову угоду.

Україна хотіла б домовитися з Росією щодо транзиту газу ще до офіційного завершення дії контакту – у вересні 2019 року. Про це заявляв президент Володимир Зеленський. Водночас прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що Україна хоче домогтися довгострокового контракту на транзит російського газу в Європу.

До цього моменту Росія ніяк не демонструвала того, що налаштована на результативні переговори, натомість триває активне будівництво скандального російського газопроводу "Північний потік-2" в обхід України.