Місцеві бюджети отримали додаткові кошти від землі

Отже, частка доходів, пов'язаних із сільгоспземлею, у сукупних податкових надходженнях громад протягом року зросла з 11% до 14%. Про це повідомив KSE у новому аналітичному огляді ринку земель в Україні.

Читайте також Українців можуть позбавляти землі для будівництва фортифікацій: хто втратить право на землю

Важливо За оперативними даними офіційного вебпорталу Міністерства фінансів України OpenBudget, з початку 2024 року станом на кінець липня завдяки обігу та використанню земель сільськогосподарського призначення до бюджетів громад надійшло понад 23 мільярди гривень, що на 15% більше, ніж за аналогічний період у 2023 році. Лише у липні цього року завдяки сільгоспземлям бюджети громад поповнились на 3,5 мільярда гривень, що на 13% більше ніж торік.

Це дозволило частково компенсувати падіння інших податкових надходжень, спричинене переспрямуванням ПДФО, сплаченого військовими, до державного бюджету – приблизно 16% від недоотриманих 2,5 мільярди гривень у липні.

Загалом частка доходів, пов'язаних із сільгоспземлею, у сукупних податкових надходженнях громад цьогоріч зросла з 11% до 14%, що свідчить про важливість земельного ринку для збереження та зміцнення фінансової спроможності громад. В цілому ж можемо констатувати, що земля відіграватиме дедалі відчутнішу роль у місцевих фінансах,
– говорить дослідник KSE Агроцентр Ігор Піддубний.

Регіоном-лідером за бюджетними надходженнями від обігу та використання сільгоспземель залишається Дніпропетровська область – 261 гривня з гектара за результатами липня. Для цього регіону сільськогосподарські землі є важливим джерелом наповнення бюджетів громад, які забезпечують 18% від усіх податкових надходжень.

Високі надходження від сільгоспземель також мають громади

  • Одеської (145 гривень з гектара),
  • Львівської (164 гривні з гектара),
  • Чернівецької (140 гривень з гектара),
  • Закарпатської (139 гривень з гектара),
  • Івано-Франківської (136 гривень з гектара),
  • Київської (134 гривні з гектара),
  • Черкаської (107 гривень з гектара) областей.

Загалом по Україні громади у липні цього року зібрали в середньому 90 гривень бюджетних надходжень з гектара.

Де доходи громад найбільші / Інфографіка KSE

Однак, для громад областей, що перебувають в епіцентрі бойових дій, або значна частка яких є тимчасово окупованою Росії, надходження пов'язані з обігом та використанням сільгоспземель, як і раніше, знаходяться на низькому рівні.

Ключовим фактором зростання надходжень громад від обігу та використання земель сільськогосподарського призначення було зростання платежів за оренду комунальних сільгоспземель (+11%) та пожвавлення бюджетних надходжень від сплати земельного податку (+12%).

На фінансах громад також позитивно позначилось збільшення надходжень за мінімальним податковим зобов'язанням (МПЗ). У липні 2024 року сплата за МПЗ склала 116 мільйонів гривень, що є найбільшим місячним доходом за цим податком від початку року.