Президент Володимир Зеленський підтвердив, що США та Україна погодили "рамкову угоду" щодо корисних копалин. Фінальний текст договору більше не містить кабальних умов, які були у попередніх варіантах. Оновлена угода вигідна для обох сторін. Очікується, що вона буде підписана під час візиту українського президента до Вашингтона 28 лютого.

Дивіться також Фінальні штрихи: ЗМІ розповіли, коли США та Україна укладуть угоду про рідкоземельні метали

3 лютого Дональд Трамп заявив, що хоче обміняти рідкісноземельні метали з України на військову допомогу з боку США.

Ми говоримо Україні, що у них є цінні рідкісноземельні метали, я хочу, щоб Україна дала нам рідкісноземельні метали,
– сказав він тоді.

Утім, українська сторона заявила, що вже міркувала над цим. Офіс Президента нагадав: у плані перемоги, який Зеленський представив парламенту в жовтні 2024-го, був пункт про природні ресурси в обмін на допомогу у війні. А ще, як повідомили джерела, Трамп і Зеленський говорили про це восени 2024-го.

Володимир Зеленський підкреслив: мова про спільний видобуток копалин та американські інвестиції, а не роздавання ресурсів. Україна хоче захистити свої ресурси від агресора, адже частина мінералів уже опинилася на окупованих Росією територіях.

в яких областях України є корисні копалини і скільки коштують - 24 Канал
Скільки можуть коштувати корисні копалини України / Інфографіка UA War Infographics

11 лютого від Трампа прозвучала сума, на яку розраховують США. Він вважає, що рідкісноземельні метали в Україні еквівалентні приблизно 500 мільярдам доларів. Америка хоче повернути собі кошти, які нібито витратила на допомогу Україні.

На думку сенатора-республіканця Ліндсі Грема, угода про копалини з Україною може стати вирішальною для США. Бо в Америки "з'явиться щось, що варто захищати". І Трампу буде легше переконати виборців у подальшому наданні підтримки Києву.

Трамп може сказати американцям: Україна – це не тягар, а вигода. Вони сидять на мінеральних ресурсах вартістю в трильйон доларів, і ми всі можемо від цього виграти, якщо вони будуть з Заходом,
– вважає Грем.

Світ уважно стежив за перебігом подій. Олаф Шольц назвав такі заяви Трампа егоїстичними. А росіяни, звісно, почали спекулювати, мовляв, Київ передає свою землю США. Та до справжньої бурі було ще далеко.

які мінерали та рідкісноземельні метали є в Україні - інфографіка - 24 Канал
Які рідкісноземельні метали є в Україні / Інфографіка NV

12 лютого до Києва приїхав міністр фінансів США Скотт Бессент. Як стало відомо, він привіз чернетку угоди, відповідно до якої США отримали б право власності на 50% рідкісноземельних мінералів України. На підписання Зеленському дали всього годину, а натомість не гарантували нічого. Банкова відповіла відмовою.

Американські ЗМІ пильно аналізували пропозицію США. Вони порахували, що, за умовами угоди, Україна мала б платити більше, ніж платила Німеччина після Першої світової або Німеччина і Японія після Другої світової. І назвали Трампа неоімперцем, який ставиться до України як до колонії.

Зверніть увагу! Президент США після зустрічі з Путіним почав робити скандальні заяви щодо Зеленського. Імовірно, саме через принципову позицію Зеленського щодо "мінеральної" угоди. Наприклад, Трамп заявив, буцімто Зеленський має тільки 4% підтримки. Український лідер відповів, що Трамп перебуває в полоні російської дезінформації. І критикував США за зустріч з росіянами в Ер-Ріяді, куди не запросили Україну.

І тут вибухнув справжній дипломатичний скандал. Обурений Трамп не шкодував висловів на адресу Зеленського. На його думку, Зеленський диктатор, який не тільки не проводить вибори, але й сам винен у війні, розв'язаній Росією. Трамп говорив і те, що Зеленський "їсть на обід українських солдатів", і те, що Україна мала три роки, щоб закінчити війну, і те, що Київ "не знає", куди поділася частина виділених коштів. Наостанок було сказано, що в Києві грубо обійшлися із Бессентом, бо Зеленський "спав" і не міг прийняти міністра.

До Трампа долучилися представники його команди – Венс, Волц, Маск. Усі вони доносили думку, що Україна має відшкодувати Америці гроші. А для цього слід підписати угоду про "рідкісноземи". Щоб Україна була поступливішою, задіяли увесь арсенал шантажу: погрози відключити Starlink, критично важливий для фронту, скасувати санкції проти Росії, повернути Москву до "Великої сімки", перестати називати Росію агресором. І якщо градус емоцій стишувався, то неодмінно знаходився хтось, хто знову підкидав хмизу у вогонь.

Цікаво! Поки що спецпредставник Трампа Кіт Келлог виглядає найбільш конструктивним з усіх американських посадовців. Зеленський назвав зустріч з ним обнадійливою, але США попросили скасувати пресконференцію. Пік дурних заяв Трампа припав саме на візит Келлога до Києва.

Офіс Президента реагував на обурливі заяви зі США досить стримано, не опускаючись до звинувачень. Українці відклали політичні суперечки та згуртувалися довкола президента, продемонструвавши давно забуту єдність, як у 2022-му. Крилаті фрази початку повномасштабної війни набули нового значення – наприклад, "Вово, ***ш їх, б****!", "Руський воєнний Трамп, іди *****!".

Європа ж прокинулася з летаргічного сну й обіцяє Україні сильну військову та політичну підтримку. Особливу увагу привертають заяви щодо можливого введення миротворчого контингенту в Україну. У ЄС ця ідея Макрона вже не зустрічає опір, а сам французький президент уже двічі скликав екстрені засідання лідерів європейських держав. На континенті розуміють: якщо Росія нападе на Європу, Трамп не вступиться.

Багато американців обурені заявами свого президента. Навіть республіканці виступають проти ініціатив Трампа. В країні тривають протести, особливу ненависть викликає фігура Ілона Маска. Світові ЗМІ дуже активно висміюють Трампа, зображаючи його як пуделя Путіна. І зауважують: США витратили значно менше, аніж хочуть від України.

21 лютого США передали Україні нову чернетку угоди. Імовірно, посадовці обговорювали угоду всю ніч. Але вона, як зауважили джерела, значно жорсткіша за попередню. Хоча США запевняли, що цей документ компромісний, "спрощений" і вигідніший для Києва.

Як і до цього, документ не містить гарантій безпеки для України. А ще США не беруть на себе жодних зобов'язань щодо інвестицій.

Нова версія від американських партнерів пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду і розподілити внески сторін у фонді у співвідношенні два до одного, де українська сторона вносить дві третини майбутніми надходженнями від видобутку, а американська сторона – третину, яку вже надала у вигляді зброї. Розмір фонду американська сторона пропонує встановити на рівні 500 мільярдів доларів.

Угода охоплює не лише мінеральні копалини, але й газ і нафту.

Майбутні доходи від портів не входять в угоду.

У проєкт угоди включили доходи від територій, які зараз під контролем Росії. У разі повернення цих територій Україною частка надходжень до фонду з цих земель становитиме 66%.

Умови документа передбачають, що Україна має робити внески до фонду до моменту, поки він не досягне 500 мільярдів доларів.

Таким чином, Вашингтон вважає угоду про корисні копалини суто комерційною. І нічого не пропонує Україні, сподіваючись дотиснути Зеленського.

Бессент говорить, що умови угоди про мінерали мають запобігти корупції під час відновлення України.

Він навіть написав статтю для FT про угоду з Україною. Ось деякі пункти:

  • Майбутнє України може бути більш квітучим, аніж будь-коли. Це нібито визнає Трамп.
  • США матимуть економічні та управлінські права в майбутніх інвестиціях, але не набуватимуть права власності на фізичні активи в Україні й не обтяжуватимуть Україну новими боргами.
  • Надходження від майбутніх потоків реінвестують у ключові сектори.
  • Угода передбачає створення фонду, орієнтованого на довгостроковий розвиток.
  • Ресурси можуть стати рушієм за умови, що "уряд і народ будуть озброєні достатнім капіталом".

вартість запасів корисних копалин України - 24 Канал
Скільки коштують природні ресурси України / Інфографіка UA War Infographics

Банкова передала США нові пропозиції за угодою про корисні копалини. Так, Київ пропонує переглянути об'єм фонду – зменшити його розмір з 500 мільярдів до 100. А ще закріпити необхідність використання грошей фонду виключно для інвестицій в Україні.

Руслан Стефанчук заявив, що серйозну роботу розпочнуть з 24 лютого. Також відомо, що документ можуть підписати Марко Рубіо та Андрій Сибіга під час зустрічі Зеленського і Трампа.

У неділю, 23 лютого, в Україні відбувся форум "Україна. Рік 2025", а також пресконференція Володимира Зеленського. На цих заходах пролунала низка заяв щодо угоди про копалини.

Так, стало відомо, що глава ОП Андрій Єрмак і міністерка економіки Юлія Свириденко поїдуть на перемовини зі США. Ймовірно, головною темою стане саме угода щодо рідкісноземельних металів. Крім того, Свириденко повідомила, що на тимчасово окупованих територіях України знаходяться рідкісні метали на суму понад 350 мільярдів доларів.

На полях форуму журналісти також поцікавилися, хто саме буде підписувати угоду щодо рідкісноземельних металів. На що Андрій Єрмак відповів:

Спочатку потрібно, щоб угода про корисні копалини була, а тоді будуть вирішувати, хто її підпише.

Водночас Єрмак наголосив, що Україна не відмовлялася від угоди. Керівник ОП наголосив, що робота з партнерами триває.

На пресконференції Володимир Зеленський також прокоментував угоду щодо рідкісноземельних металів. Він наголосив, що не буде підписувати документ, який змусить 10 поколінь українців виплачувати щось США. Зеленський зауважив, що угода має бути "приємною" для обох сторін. В іншому випадку – це не партнерські відносини.

Треба підписувати угоду, яка буде "win-win" як для США, так і для України та її народу,
– наголосив Зеленський.

24 лютого віцепрем'єрка України Юлія Стефанішина повідомила, що українська та американська команди майже завершили переговори про угоду щодо копалин. "Переговори пройшли дуже конструктивно, майже всі ключові деталі узгоджені… Ми сподіваємося, що лідери США та України зможуть підписати та затвердити її у Вашингтоні якнайшвидше", – заявила тоді чиновниця.

Тоді ж у ЗМІ з'явилося повідомлення про те, що Україна запропонувала США підписати рамкову угоду про рідкісноземельні копалини, і наразі країна очікує відповіді від американської сторони. Зазначалося, що значна частина питань була перенесена на етап, коли буде підписана окрема угода щодо інвестиційного фонду.

Одним із головних наполягань української сторони було те, аби угода була прив'язана до гарантій безпеки. Президент Зеленський відкинув ідею замінити "військові" гарантії безпеки на "економічні". Він додав, що діяльність американських компаній в Україні сама по собі не може розглядатися як форма гарантії безпеки.

25 лютого Дональд Трамп анонсував підписання "великої угоди" про рідкоземельні метали під час візиту Зеленського до Вашингтона. Президент США наголосив, що ця угода може оцінюватися в 1 трильйон доларів. Політик назвав договір вигідним для України, оскільки вона "отримує 350 мільярдів доларів, багато обладнання та військової техніки".

26 лютого Кабмін схвалив підписання угоди про корисні копалини зі США. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, вона передбачає наступні пункти:

  • створення Інвестиційного фонду відбудови, який буде спільною власністю та спільно управлятиметься урядами США та України
  • українські надра та ресурси залишаються українськими, вони не передаються ні у власність США, ні будь-кому іншому.
  • Україна буде вносити до Фонду 50 відсотків майбутніх надходжень від своїх природноресурсних активів.
  • США робитимуть внески до Фонду у вигляді коштів, фінансових інструментів та інших активів, критично важливих для відбудови України.
  • зібрані Фондом кошти будуть інвестуватися виключно в проєкти відбудови України:
  • в угоді враховані українські зобов'язання в межах євроінтеграційного процесу.

Шмигаль уточнив, що угода має прив'язку до безпекових гарантій. Також у ній визнається внесок України у міжнародну безпеку – в угоді згадано її історичне рішення про ядерне роззброєння (Будапештський меморандум).

Володимир Зеленський у коментарях журналістам своєю чергою уточнив, що "рамкова угода" щодо копалин не потребує ратифікації. За словами президента, у ній немає положень про борг у 500 мільярдів доларів, який згідно із попередніми варіантами договору, мала сплачувати Україна у фонд, що повністю належав би США. В оновленому варіанті жодних боргів в України немає, а фонд є співвласністю обох країн.

Також президент наголосив, що він дуже хотів аби у "рамковій угоді" з'явилось хоча б речення "гарантії безпеки України". І це сталося. Про гарантії йдеться у 10 пункті.

Наразі, уточнив гарант, фонд не може працювати. Угоду щодо особливостей його функціонування буде підписано окремо. Вона буде складнішою та вимагатиме ратифікації Верховною Радою. Зеленський зазначив, що наразі немає остаточної угоди про функціонування фонду, і невідомо, чи буде вона ратифікована американським Конгресом.

26 лютого Дональд Трамп теж прокоментував угоду про корисні копалини, зазначивши, що вона вигідна для обох країн. Політик зауважив, що договір принесе США велике багатство, а Україна отримає автоматичні гарантії безпеки через "економічну" присутність США та європейських миротворців.

ЗМІ оприлюднили фінальний текст угоди про корисні копалини: читайте документ