Також при обговоренні словацько-української співпраці в нафтотранспортній галузі варто пам'ятати, що ця країна залежна від постачання сировини через нафтопровід "Дружба". Про це 24 Каналу розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Дивіться також Перемовини між Шмигалем і Фіцо пройшли конструктивно: чому прем'єр Словаччини проявив гнучкість
Енергетичний аспект перемовин зі Словаччиною
Саме російська нафта, що йде трубопроводом через територію України, забезпечує паливом Словаччину та Угорщину. Тому будь-які пропозиції щодо словацько-української співпраці в нафтовій галузі стосуватимуться саме нафтопроводу "Дружба".
"Це (домовленості щодо співпраці – 24 Канал) буде надзвичайно в інтересах Угорщини, тому "Словнафта" майже повністю належить угорській групі MOL", – наголосив Пендзин.
Це можна побачити на прикладі співпраці між Україною та Словаччиною в питанні газу. Приміром, контракт між Газпромом та Нафтогазом на використання газогону Уренгой — Помари — Ужгород закінчується наприкінці 2024 року, і словаків дуже хвилює можливе припинення роботи газогону.
Крім того, на потребу Братислави обговорити нагальні питання в нафтогазовій співпраці "наклались" питання виділення 50 мільярдів євро для України, 13-й пакет санкцій ЄС проти Росії та проблеми щодо блокування кордону словацькими перевізниками та аграріями.
"Питань між Україною та Словаччиною накопичилося настільки багато, що ця зустріч була абсолютно потрібна. А те, що вона відбулася в Ужгороді, є показником, що це було потрібно й Україні", – зазначив економіст.
Як ЄС намагається допомагати Україні
- Ще на зустрічі Європейської Ради в грудні 2023 року ЄС дав чіткий сигнал Україні, підтримає її бюджет на 50 мільярдів євро протягом 4 наступних років. Україна дуже розраховує на ці кошти для того, щоб фінансувати цивільні видатки.
- Крім того, ЄС працює над конфіскацією російських заморожених активів на своїй території. Щоправда, країни Європи поки що не готові передати всі орієнтовні 200 мільярдів на відбудову України, тому що це може порушити правила. Натомість у Брюсселі вже оцінили, що зможуть передати протягом наступних 4 років близько 15 мільярдів євро, що надійдуть від прибутків з російських активів.
- Також у Брюсселі розпочали процедуру "скринінгу" українського законодавства на предмет відповідності з нормами ЄС. Це обов'язкова процедура, що передує практичному початку перемовин про вступ, у яких Україна та ЄС погоджуватимуть, яким саме шляхом рухатись Києву до інтеграції в Європу.