Хто така Катерина Гандзюк?

33-річна Катерина Гандзюк була радницею міського голови Херсону. Також вона виконувала обов'язки керуючого апаратом Херсонської міської ради та була депутатом від партії "Батьківщина". Проте, після конфлікту з керівництвом обласної організації вийшла з партії.

Також Гандзюк працювала в структурах ООН в Україні, а до обрання до міськради була громадською активісткою та виступала проти "руського міра" та сепаратизму. Крім того, вона звинувачувала обласну владу у причетності до вирубки лісів.

Читайте також: Померла Катерина Гандзюк: якою була та чому пішла з життя смілива активістка

Що відомо про злочин?

31 липня 2018 року у Херсоні Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою. Жінка зазнала численних опіків і перенесла кілька операцій. Напад здійснили вранці, коли вона вийшла з під'їзду дому.

Мотив цього злочину – активність Гандзюк проти однієї із крупних корупційних схем місцевої влади, – зазначав тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко.

Однією з версій причини вбивства активістки також вважають і "лісову тему". У цьому контексті часто фігурують прізвища голови облради Владислава Мангера та колишнього голови ОДА Андрія Гордєєва.

4 листопада Гандзюк померла в лікарні від поліорганної недостатності та хімічних опіків 39% тіла, а 7 листопада її поховали у Херсоні.

Підозрюваним у злочині загрожує до 15 років позбавлення волі або довічне ув'язнення.

Польща внесла ім'я Катерини Гандзюк до списку відомих поляків і іноземців, що втратили життя за останній рік.

Що відомо про вбивство Катерини Гандзюк: дивіться відео

Виконавці злочину: кого покарано?

Четверо з восьми підозрюваних у нападі на активістку (Володимир Васянович, Микита Грабчук, Віктор Горбунов, В'ячеслав Вишневський) визнали свою провину і розповіли, що погодилися здійснити напад за грошову винагороду.

6 червня 2019 року суд виніс вироки п’ятьом співучасникам злочину.

В'ячеслав Вишневський, причетний до нападу на активістку, засуджений до чотирьох років ув’язнення. Він – ветеран АТО, брав участь у багатьох військових операціях, зокрема в Донецькому аеропорту, Авдіївці, Пісках та інших населених пунктах.

Володимир Васянович також був визнаний причетним до нападу, його засудили до чотирьох років в’язниці. Він заявив, що не брав безпосередньої участі в нападі на активістку, а тільки займався доставкою групи нападників до Херсона. Крім того, чоловік назвав імена організаторів нападу.

Віктор Горбунов купував кислоту для нападу на Гандзюк. Засуджений до трьох років ув’язнення.

– Микита Грабчук – один із безпосередніх виконавців злочину. Засуджений до 6 років в’язниці.

Сергій Торбін був координатором убивства Гандзюк. Журналісти раніше з’ясували, що він неодноразово захищав інтереси обласної влади у питаннях лісу. Засуджений до 6 років і 6 місяців ув’язнення.

Гандзюк
Фанати "Динамо" (Київ) на одному з матчів закликали президента звернути увагу на справу

У грудні 2018 року про підозру в організації вбивства оголосили й Олексію Левіну (Москаленку). Однак ще в серпні того ж року він втік за кордон. За словами адвоката, Левін наполягає, що не причетний до вбивства херсонської активістки. Проте не заперечує, що 17 серпня 2018 року зустрічався з підозрюваними Ігорем Павловським і Сергієм Торбіним.

Відповідаючи на питання про те, чи відомо слідству місцеперебування Левіна і наскільки важливі його показання для ефективного розслідування справи, начальник Головного слідчого управління СБУ Богдан Тиводар сказав:

Левін – це ключова фігура, яка пов'язує виконавців (групу Торбіна) і замовників (Мангера та інших). Він (Левін) знав більше від всіх, він організовував цей злочин, він підбирав Торбіна, він фінансував, надавав інформацію. Це – ключова фігура в цьому провадженні. Його пошуком ми активно займаємося разом з Інтерполом та іншими спецслужбами. Тільки-но його місцеперебування буде встановлено, це буде відомо.

Де саме він перебуває сьогодні – не встановлено.

Що відомо про замовників убивства?

Замовники злочину досі не встановлені і відповідно не покарані. Правоохоронцям вдалося встановити лише безпосередньо виконавців злочину: Сергій Торбін та Олексій Левін. Владислава Мангера вважають організатором і одним із замовників.

Адвокати вважають замовниками вбивства голову Херсонської облради Владислава Мангера та Ігоря Павловського.

Читайте також: Вам шкода, що Катю не розчинили в кислоті, – батько Катерини Гандзюк обурений діями прокурорів

Активісти ініціативної групи "Хто замовив Катю Гандзюк?" зазначили, що до її вбивства може бути причетним керівник Нацполіції області Артур Меріков. Саме він попередив кримінального авторитета Олексія Левіна про те, що за ним ведуть спостереження та йому краще виїхати.

Крім того, батько активістки вважає, що тодішні голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв та його заступник Євген Рищук співпрацювали з офіційним підозрюваним в організації злочину Левіним.

6 квітня 2019 року на той момент ще голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв подав у відставку. Він пояснив це тим, що "не хоче, аби "сфабрикований" проти нього негатив вплинув на результати другого туру президентських виборів". 9 квітня заяву про звільнення написав заступник голови Херсонської облдержадміністрації Євген Рищук, який, як стверджують, активісти, також може бути причетним до вбивства активістки.

Читайте також: Батько Катерини Гандзюк виграв суд проти Киви: одіозного політика звинуватили в наклепі

Ігор Павловський – помічник народного депутата від "Блоку Петра Порошенка" Миколи Паламарчука. Громадські активісти переконані, що саме він був посередником між організатором і замовником вбивства – зокрема, він передавав гроші "за роботу" підозрюваному у злочині Сергію Торбіну.

18 квітня 2019 року Павловському пом’якшили підозру. До цього йому інкримінували співорганізацію вбивства активістки, однак справу перекваліфікували на "покривання злочину". Через це його адвокат звернувся до суду, аби Павловського випустили з СІЗО. Однак, вдруге засідання не відбулося, бо Павловського не змогли доставити на суд – нібито через стан здоров'я.

Із СІЗО, де він перебував певний час, його випустили через "жахливий стан здоров’я". Після цього Павловський, живий та здоровий на вигляд, розважався на футбольному матчі. Станом на 16 жовтня Павловський проігнорував чотири судові засідання нібито через стан здоров’я. Однак у лікарні його не знайшли.

5 листопада Павловський повинен з’явитися на чергове засідання суду.

Гандзюк
Напис на стіні Херсонської міськради

Голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру підозру в організації вбивства Катерини Гандзюк оголосили 11 лютого 2019 року.

Сама Катерина Гандзюк називала Мангера організатором херсонського антимайдану. А після того, як його прийняли у лави "Батьківщини", вийшла з партії.

Вона завжди, не соромлячись, називала його ставлеником криміналу. Мангер – це перший голова облради, якому вдалося підкорити повністю собі губернатора. Він керує ним у всіх питаннях. У них вже є зараз спільний бізнес, вони зареєстрували на підставних осіб компанію,
– сказав херсонський журналіст, друг Катерини Гандзюк Сергій Нікітенко.

У кінці січня Мангер заявив, що призупиняє членство в партії "Батьківщина" на час розслідування справи про вбивство Гандзюк. Це сталося через заяву батька загиблої про ймовірну причетність чиновника до організації злочину. Мангер всі звинувачення на свою адресу відкидав.

У лютому з’явилися свідчення прокурора Вікторії Калити про те, що Мангер і Левін тиснули та погрожували фізичною розправою потенційним свідкам у справі вбивства Катерини Гандзюк. Обидва виплачували їм гроші за мовчання.

Читайте також: День народження Катерини Гандзюк: все, що треба знати про вбиту активістку

Того ж місяця Шевченківський районний суд столиці обрав запобіжний захід Мангеру. Його взяли під варту на 17 днів із правом внесення застави у сумі 2 497 300 гривень. Того ж дня він вийшов на волю під заставу, яку вніс його адвокат Дмитро Ільченко. 18 лютого 2019 року Мангер уже вийшов на роботу.

З того часу загалом Владислав Мангер не з'являвся на 5 засідань суду щодо свого відсторонення.

12 квітня Мангер вкотре приступив до виконання обов'язків на посаді голови Херсонської обласної ради.

25 квітня працівники генпрокуратури змінили Мангеру формулювання підозри: не замовляв вбивство, а замовляв побиття Гандзюк. Це було зроблено, "виходячи із здобутих доказів та наявних у слідства підстав", пояснили у ГПУ.

Що говорила сама Катерина Гандзюк про напад на неї?

За місяць до смерті активістка записала відеозвернення, у якому вказала на плачевну ситуацію з українським правосуддям та можливі мотиви скоєння нападу на неї.

Так, я знаю, що я виглядаю зараз погано, але принаймні мене лікують, і мене лікують дуже добре українські лікарі. І я точно знаю, що я виглядаю зараз набагато краще, ніж виглядають в Україні справедливість і правосуддя. Тому що їх сьогодні не лікує ніхто. Мені дуже важко і мені важко навіть, насправді, записувати це звернення, але це небагато простіше, ніж нашій країні перетравлювати всю цю величезну кількість регіоналів, сепаратистів та "мусорів", яку вона має перетравити для того, аби хоч якось вижити,
– говорила активістка.

Катерина Гандзюк заявила, що ті люди, яких затримали правоохоронці, справді є виконавцями. Також вона підкреслила, що ситуація із нападом на неї – "дуже "нехерсонська" тема". Проте конкретних припущень щодо причин нападу вона не мала.

"У мене було надто багато конфліктів для того, щоб я могла обрати якийсь один з них, що став би причиною такої ситуації. Також і дня не минало, щоб мені ніхто не погрожував", – зазначала вона.

Дивіться відео звернення Катерини Гандзюк: